والت دیزنی استفاده از نی‌ های پلاستیکی را در پارک‌ هایش ممنوع کرد

والت دیزنی استفاده از نی‌ های پلاستیکی را در پارک‌ هایش ممنوع کرد
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

شرکت والت دیزنی برای حفاظت از محیط زیست، استفاده از نی‌ های پلاستیکی را در پارک‌ های تفریحی خود، مثل دنیای والت دیزنی (Walt Disney World) ممنوع کرده است. این تصمیم می‌تواند آغازی برای تغییرات بزرگتر در جهت حفاظت از محیط زیست باشد.

اخیرا به منظور حفظ محیط زیست و کمک به نجات اقیانوس‌ها، جنبش‌های رو به رشدی از طرف مردم برای عدم استفاده از نی‌ های پلاستیکی به وجود آمده است. شرکت‌هایی مثل استارباکس (Starbucks) و امریکن ایرلاینز (American Airlines) و شهرهایی مثل سیاتل و سان‌فرانسیسکو، همگی در حال شروع تغییرات سازمان‌دهی شده و قانونی هستند، تا از ادامه استفاده از نی‌های پلاستیکی جلوگیری کرده و استعمال آن‌ها را برای حفاظت از محیط زیست ممنوع کنند. در حال حاضر یکی از اسرارآمیزترین مکان‌های موجود روی زمین یعنی اقیانوس‌‌ها تحت تاثیر آلودگی حاصل از این مواد پلاستیکی قرار گرفته‌اند. اخیرا شرکت والت دیزنی اعلام کرده که دیگر اجازه استفاده از نی‌های پلاستیکی را در پارک‌های سرگرمی و تفریحی معروفش مثل دنیای والت دیزنی نمی‌دهد تا از این طریق بتواند به حفظ محیط زیست کمک کند.

البته این موضوع با توجه به تعداد فراوان پارک‌های سرگرمی بزرگ موجود در سراسر جهان، خیلی امیدوارکننده نیست. طبق گفته سایت خبری WFTV9، دنیای والت دیزنی اعلام کرده که تا اواسط سال 2019، تمامی نی‌ها و همزن‌های پلاستیکی را ممنوع و از محیط پارک‌ها حذف خواهد کرد. اما احتمالا هر کسی می‌تواند تصور کند که هنوز هم پارک‌های معروف و پر رفت و آمد زیادی در سراسر جهان وجود دارند که نوشیدنی‌های بسیاری به مردم می‌فروشند؛ بنابراین هنوز هم تعداد زیادی از نی‌های پلاستیکی دور انداخته می‌شوند. شرکت والت دیزنی اعلام کرده که با ممنوع کردن استفاده از نی‌های پلاستیکی در پارک‌هایش، به میزان 175 میلیون عدد نی که هر سال دور انداخته می‌شوند، صرفه‌جویی خواهد شد. با توجه به اینکه نی‌های پلاستیکی تنها زباله‌های پلاستیکی نیستند که توسط پارک‌های سرگرمی بزرگ دیزنی دور انداخته می‌شوند، شرکت دیزنی همچنین تصمیم گرفته است که تعداد کیسه‌های خرید پلاستیکی موجود در پارک‌هایش را کاهش دهد و همچنین در این پارک‌ها از لیوان‌های پلی استایرین (استایروفوم) استفاده نکند. این شرکت همچنین امکانات داخلی خاصی را به بسیاری از هتل‌ها و کشتی‌های مسافرتی خود اضافه می‌کند که پس از مصرف مجددا قابل استفاده باشند؛ این کار مصرف مواد پلاستیکی را توسط مهمانان به میزان 80 درصد کاهش می‌دهد.

درست است که این حرکت بزرگی از طرف دنیای والت دیزنی و پارک‌های دیگر به شمار می‌رود، اما این کار با توجه به پیشینه و خصوصیات اخلاقی این شرکت خیلی غافل‌گیرکننده نیست. بدیهی است که طبیعت کسب و کار به گونه‌ای است که در آن زباله‌های زیادی تولید می‌شوند اما شرکت والت دیزنی اخیرا اقداماتی انجام داده است که اغلب به نفع محیط زیست بوده و با آن سازگاری پیدا کرده است. اگر این روزها افراد به پارک‌های دیزنی بروند، حتی ممکن است صفحه‌های خورشیدی بزرگی نیز ببینند (البته به شکل یک میکی ماوس غول پیکر) که به کاهش استفاده از سوخت فسیلی کمک می‌کند. در واقع در اوایل امسال شرکت دیزنی اعلام کرده بود که در حال طراحی یک صفحه خورشیدی است که نیروی برق مورد نیاز برای دو تا از چهار پارک معروف دنیای والت دیزنی را فراهم کند. یکی از این چهار پارک معروف دنیای والت دیزنی، قلمرو حیوانات دیزنی نام دارد که اساسا یک بنای تاریخی است که سال‌هاست با استفاده از نی‌های کاغذی به جای پلاستیکی، به حفاظت و حمایت از محیط زیست کمک کرده است.

والت دیزنی

در حال حاضر، برای این آلودگی‌های محیطی مانند سایر مشکلات مهم، جواب‌ قطعی وجود ندارد. این حرکت شرکت والت دیزنی یک راه‌حل کامل برای محیط زیست به شمار نمی‌رود و حتی ممکن است عواقب غیرمنتظره‌ای را هم برای این شرکت به دنبال داشته باشد. استفاده از یک نی کاغذی یا نوشیدن مستقیم از لیوان برای بسیاری از افراد مشکلی به وجود نخواهد آورد، اما این اعمال طبیعت‌دوستانه، ممکن است برای برخی از افراد که ناتوانی جسمی داشته و برای نوشیدن به نی احتیاج دارند، چندان خوشایند نباشد. همچنین کار عاقلانه‌ای نیست که نی‌های پلاستیکی در یک سطح وسیع به صورت ناگهانی جمع‌آوری و دور ریخته شوند، زیرا با این کار مقدا زیادی زباله پلاستیکی در یک بازه کوتاه وارد طبیعت می‌شود. شاید این کار، بیشتر یک حرکت نمادین باشد تا یک عمل مفید در راستای حفاظت از طبیعت.

البته از بین بردن تمام نی‌های پلاستیکی سراسر دنیا هم تاثیر چندانی روی طبیعت جهان نخواهد گذاشت، بلکه تغییرات باید از جای دیگری آغاز شوند. از بین رفتن نی‌های پلاستیکی باید مسیری را دنبال کند که تغییرات بزرگتری را جهت حفاظت از محیط زیست به همراه داشته باشد. این حرکت شرکت والت دیزنی در واقع یک ایده برای مردم به وجود آورده است تا آن‌ها نیز بتوانند در راستای حفظ طبیعت قدم بردارند.

کلام آخر

برای اخبار بیشتر از دنیای فیلم و سریال با پلازامگ همراه بمانید، شما همچنین می‌توانید در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 410 میلیون دلار
  Shang-Chi
  اکران: 03 سپتامبر 2021
 • 321 میلیون دلار
  Free Guy
  اکران: 13 آگوست 2021
 • 314 میلیون دلار
  No Time to Die
  اکران: 08 اکتبر 2021
 • 185 میلیون دلار
  Venom 2
  اکران: 01 اکتبر 2021
 • 76 میلیون دلار
  Candyman
  اکران: 27 آگوست 2021
 • 37 میلیون دلار
  The Addams Family 2
  اکران: 01 اکتبر 2021
 • 14 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 2.1 میلیارد تومان
  درخت گردو
  اکران: 10 مهر 1400
 • 1.63 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.45 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 980 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400
plaza-ads