یک رادیو تلسکوپ جدید امواج اسرار آمیز فضایی را دریافت می کند
تینا قنبریان
نویسنده:تینا قنبریان
ارسال شده در:14 مرداد 1397، 08:30

یک رادیو تلسکوپ جدید امواج اسرار آمیز فضایی را دریافت می کند

برای نخستین بار در بریتیش کلمبیای کانادا و با استفاده از جدیدترین نوع رادیو تلسکوپ، محققان سعی دارند که امواج اسرارآمیزی به نام انفجارهای رادیویی سریع (FRB) را که از اعماق فضا می‌آیند شناسایی کنند.
 رادیوتلسکوپ‌ها همانند دستگاه‌های رادیویی معمولی که در تمام منازل یافت می‌شوند، کار می‌کنند. اما میان این دو وسیله، دو تفاوت عمده وجود دارد؛ اول امواجی که رادیو تلسکوپ‌ها مجبور به آشکارسازی آن‌ها هستند، بسیار ضعیف بوده و دوم رادیو تلسکوپ‌ها باید تمام سیگنال‌های دریافتی را برای آنالیزهای بعدی ذخیره کنند. یک رادیو تلسکوپ جدید در کانادا، می‌تواند امواج اسرار آمیز به نام «انفجار‌های رادیویی سریع» (FRB) را از عمق فضا دریافت و جمع‌آوری کند.

آزمایش کانادایی نقش‌برداری شدت هیدروژن (CHIME) در بریتیش کلمبیا، برای نخستین بار انفجارهای رادیویی سریع با فرکانس‌های کمتر از 700 مگاهرتز به نام  180725A را در 25 جولای (3 مرداد) شناسایی کرد.

همانطور که ممکن است حدس بزنید، FRBها، انفجارهایی با طول یک هزارم ثانیه‌ هستند که از یک منبع ناشناخته در کیهان آمده‌اند. آن‌ها یکی از چیزهای اسرارآمیز جدید کیهانی در اطراف ما هستند که اولین بار، حدود ده سال پیش کشف شدند. وجود این امواج را می‌توان به احتمالاتی مثل انفجارهای مغناطیسی، منفجر شدن سیاهچاله‌ها و بله، تمدن‌های بسیار پیشرفته بیگانه مرتبط دانست!

CHIME، حالا کمتر از یک سال است که راه‌اندازی شده و هدفش گردآوری داده‌های موثق از FRB‌ها و تلاش برای پاسخ‌گویی به سوالات بدون پاسخ در اخترفیزیک است. البته باید در نظر داشت که تشخیص FRB 180725A در این مرحله بسیار ابتدایی است. این خبر در وبسایت Astronomer’s Telegram به منظور تشویق سایر ستاره‌شناسان برای تحقیق در مورد انواع انفجارهای رادیویی با طول موج‌های گوناگون، منتشر شده است. مطابق با این اعلامیه، همچنین طی هفته گذشته، FRB هایی با فرکانس های کم 400 مگاهرتز دریافت شده‌اند و نشان‌گرهای اولیه نشان می‌دهند که از منابع شناخته شده روی زمین نمی‌آیند.

تا کنون فقط یک FRB تکرار شده است و محققان می‌گویند، منبعی که این موج را می‌فرستد به طرز شگفت‌انگیزی قوی است. فعلا در اولین روزهای مطالعه FRB‌ ها به سر می‌بریم. محققان با استفاده از این رادیو تلسکوپ به آسمان گوش سپرده‌اند تا شاید، پاسخ معماهای اسرارآمیزشان در مورد فضا را کشف کنند.

 

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
Zahrasadeghi 07 اردیبهشت 1399، 09:11

Slm mmnonam az mataleb mofideton doseeeeton daram👽✌🏻