آمازون محصولات دارای نشان‌ حزب نازی آلمان را از فهرست فروش خود حذف می‌ کند
تینا قنبریان
نویسنده:تینا قنبریان
ارسال شده در:16 مرداد 1397، 19:00

آمازون محصولات دارای نشان‌ حزب نازی آلمان را از فهرست فروش خود حذف می‌ کند

آمازون هفته گذشته پس از فشارهای گروه‌های غیر‌انتفاعی و قانون‌گذاران، گفت که اجازه نخواهد داد تا خرده‌فروشان شخص ثالث، محصولاتی که نماد‌هایی همچون نماد حزب نازی آلمان را از طریق سایت این شرکت بفروشند.

آمازون طی نامه‌ای به نماینده دموکرات مجلس از ایالت مینه‌سوتا، کیت الیسون، اعلام کرد که محصولاتی را که خط مشی کمپانی را رعایت نکرده‌اند، حذف می‌کند. خط مشی این شرکت ممنوعیت فروش فهرست‌ محصولاتی است که موجب تنفر، خشونت، یا تبعیض می‌شوند.

برایان هوسمان، معاون ارشد آمازون در سیاست‌گذاری عمومی، در نامه‌ای که قبلا توسط BuzzFeed هم گزارش شده بود، این چنین نوشت:

ما محصولات و محتویات اشاره شده در نامه شما را بازبینی کرده‌ و فهرست‌هایی را که با خط مشی‌های ما مغایرت دارند، حذف کردیم. حساب‌های فروشندگانی را که مطابق سیاست‌های آمازون نبودند، مسدود کردیم و همچنین در حال بررسی حساب‌های سایر فروشندگان برای به تعلیق آوردن احتمالی حساب آن‌ها، در صورت تخلف هستیم.

آمازون این نامه را در واکنش‌ به دو گروه غیر‌انتفاعی مشارکت برای خانواده های کار (Partnership for Working Families) و مرکز اقدام در خصوص مسائل نژادی و اقتصادی (Action Center on Race and the Economy)، ارسال کرد. این دو نهاد در ماه گذشته به فهرست محصولاتی در این سایت تجارت الکترونیک اشاره کرده بودند که شامل لباس‌های نوزاد با نقاشی صلیب به آتش کشده شده و جواهراتی با سمبل حزب نازی یعنی صلیب شکسته، بودند. این نهاد‌ها در گزارش خود نوشتند:

آمازون به ایدئولوژی‌هایی که خشونت را تبلیغ می‌کنند با اجازه فروش محصولاتی با نمادها و عکس‌های مروج نفرت در سایت خود، اجازه بزرگ شدن می‌دهد. از جمله این تصاویر می‌توان به نماد جنگ‌های داخلی آمریکا و جنبش ضد سیاه‌پوستان، تصاویر مربوط به حزب نازی و جنبش فاشیسم و تصاویر به روز شده جنبش ناسیونالیستی سفید‌پوستان اشاره کرد.

محصولات با نشان حزب نازی آلمان

پاسخ نامه آمازون به نماینده کیت الیسون

آمازون به سوالات کیت الیسون، در مورد فروش محصولاتی که از تصاویر حزب نازی و جنبش نژادپرستی سفیدپوست‌ها استفاده کرده‌اند، پاسخ داد. الیسون نیز در پاسخ، خطاب به جف بزوس، مدیر عامل آمازون، اظهار نگرانی کرد. آقای الیسون گفت:

من ناراحت هستم که چنین شرکت قدرتمندی به طور مؤثری در حال افزایش فعالیت گروه‌های مروج نفرت در کشور ما شده است.

او همچنین از آمازون درباره سودش از فروش کتاب‌های ادبیات حامی جنبش سفید‌پوستان در پلتفرم Kindle e-reader، سوال پرسید. دو گروه «مشارکت برای خانواده‌های کار» و «مرکز اقدام در خصوص مسائل نژادی و اقتصادی» نیز پیشتر به فروش یک کتاب کودکان اثر جورج لینکلن راکول، که در سال 1959 حزب نازی آمریکا را تاسیس کرد، روی سایت آمازون اشاره کرده بودند. سخنگوی آمازون در بیانیه‌ای گفت:

انتظار می‌رود که فروشندگان با سیاست‌های ما مطابقت داشته باشند و ما بلافاصله هر گونه نقض قوانین گزارش‌شده را مورد بررسی قرار می‌دهیم. مواردی که توسط نماینده الیسون بیان شد، قبلا مورد بازبینی ما قرار گرفته بودند و ما پیش از دریافت نامه‌ اعتراضی ایشان، کسانی که خلاف خط مشی کمپانی فعالیت کرده بودند را حذف کرده بودیم.

در حالیکه آمازون اعلام کرد که محصولات مورد نظر دیگر قابل خرید نیستند، این محصولات هنوز از مراکز تحویل آمازون کاملا حذف نشده‌‌اند. کتاب‌های کودکان تا اواخر روز پنجشنبه در آمازون خریداری می‌شدند. خرده‌فروشان با استفاده از ترکیبی از ابزارهای خودکار و تحقیقات انسانی برای کشف و حذف محصولاتی که قوانین را نقض کرده‌اند، تلاش می‌کنند.

برایان هوسمان حاضر به افشای مقدار درآمد آمازون از فروش کتاب‌های ادبیات منتشر شده توسط گروه‌های ترویج‌دهنده نفرت و تبعیض، نشد. وی گفت که آمازون سود خود از ناشری به خصوص یا فهرستی از محصولات را ارائه نمی‌کند. همچنین دفتر آقای الیسون نیز گفت که او برای نظر دادن در دسترس نیست.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha