خلاصه صحبت‌ های دیشب رئیس بانک مرکزی در مورد بسته جدید ارزی

خلاصه صحبت‌ های دیشب رئیس بانک مرکزی در مورد بسته جدید ارزی
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

رئیس کل بانک مرکزی درباره وضعیت فعلی ارز در کشور سخن گفت و اظهار کرد که از این پس ارز مسافرتی معنا نداشته و مردم باید ارز را به‌صورت آزاد تهیه کنند.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی دیشب در برنامه گفتگوی ویژه خبری درباره وضعیت ارز در کشور اظهارنظر کرد. همتی به این مطلب اشاره کرد که همه کالاهای وارداتی با ارز 4200 تومان که اکنون به 4400 تومان رسیده است، به کشور وارد شده‌اند و البته با توجه به آن‌که خرید و فروش ارز در کشور ممنوع بود، در حاشیه بازار نرخی شکل گرفته بود که بر کل فعالیت‌های مجموعه اثر گذاشته است.

وی عنوان کرد که وضعیت اقتصادی کشور خوب است و تراز ارزی نیز در وضعیت مثبت قرار دارد، پس بهتر است بازار ارز را باز کرده و اجازه دهیم تا فعالان اقتصادی در کنار هم آزادانه کار کنند. همتی بیان کرد که خواسته اصلی مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری و دیگر مسئولان نظام این است که کالاهای ضروری و اساسی نظیر دارو و تجهیزات پزشکی بدون افزایش قیمت به دست مردم برسند.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد که رئیس جمهور دستور داده است تا کالاهای ضروری نظیر دارو و هرآنچه که در گروه کالاهای ضروری قرار می‌گیرد باید با ارز 4200 تومان تامین شوند و این نرخ نباید تا فروردین 98 تغییر کند. همتی بیان کرد که این دستور رئیس جمهور بوده و مسئولان و وزرا تعهد داده‌اند که این موضوع را به‌عنوان وظیفه اصلی در راستای کار خود قرار دهند و نظارت کافی داشته باشند تا تخلفی در این میان صورت نگیرد.

همتی افزود قرار بود در گذشته حدود 20 درصد از صادرکنندگان، ارز حاصل از صادرات خود را به بازار ثانویه بدهند که این کار صورت نگرفت اما درحال حاضر به‌غیر از کالاهای اساسی، همه کالاها در کشور باید از این بازار تامین شوند. وی در پاسخ به اینکه عرضه‌کنندگان ارز در بازار ثانویه چه کالاهایی هستند، تصریح کرد که پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها، گاز، میعانات گازی و فراورده‌های نفتی به‌عنوان عرضه‌کنندگان ارز در بازار ثانویه خواهند بود که قیمت نیز براساس عرضه و تقاضا خواهد بود. همتی افزود اگر صادرکنندگان ارز خود را به‌موقع به بازار ثانویه ارائه نکردند می‌بایست مابه التفاوت را با نرخ بازار آزاد به حساب خزانه واریز کنند.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه گفت که ما در نرخ ارز دخالت نخواهیم کرد و تنها در مواردی که ضرورت داشته باشد، وارد می‌شویم. ایشان در خصوص عملکرد صرافی‌ها در بسته جدید ارزی اظهارنظر کرد و گفت: یکی از مشکلات فعلی عدم تامین ارز برای خرید دارو و سفر بود و به همین دلیل دولت تصمیم گرفت که خرید و فروش ارز در صرافی‌ها آزاد باشد. البته این خرید و فروش در صرافی‌ها به‌صورت خرد بوده و تنها تا ده هزار دلار مجاز به خرید و فروش هستند و می‌بایست در بازار ثانویه، تسویه ارز صرافی‌ها نیز صورت بگیرد.

همتی اظهار کرد که ما بر روی بازار ارز سوار خواهیم شد. ایشان افزود تغییرات نرخ ارز در این دوره بر روی تورم تاثیر گذاشته است و اگر نرخی که در بازار شکل می‌گیرد، متعادل باشد؛ نرخ تورم نیز متعادل خواهد بود.

همتی گفت ورود ارز به کشور از طریق صرافی‌ها مجاز است و اجازه داده شده که هم اسکناس و هم طلا وارد کنند و همچنین با رئیس سازمان بورس صحبت شده تا بازار ثانویه، از طریق بازار باز و موازی، کنترل شود. وی افزود بانک مرکزی و بانک‌های عامل مجاز هستند که سپرده‌های ارزی مردم را جذب کنند و به مردم اطمینان داده می‌شود که سود سپرده‌های ارزی خود را دریافت کرده و ارزش روز دارایی‌شان حفظ خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی در مورد ارز مسافرتی اعلام کرد از این پس ارز مسافرتی آزاد است. البته افرادی که برای چند روز آینده بلیط تهیه کرده‌اند، ارز خود را به نرخ قبلی دریافت خواهند کرد اما از این پس ارز مسافرتی معنا نخواهد داشت.

همتی با اشاره به این مطلب که تنها ده روز از قبول سمت جدیدش می‌گذرد اذعان کرد که روابط خوبی با بانک‌ها دارد اما درمواردی که تخلفی صورت بگیرد حتما وارد عمل خواهد شد. وظیفه بانک مرکزی حفظ ارزش پول ملی و کنترل تورم است. ایشان افزود پس از سازماندهی به بازار ارز، به موضوع بانک‌ها رسیدگی کرده و درمورد نرخ سود بانک‌ها تعیین تکلیف خواهیم کرد.

کلام آخر

برای اخبار بیشتر از دنیای کسب و کار با پلازامگ همراه بمانید، شما همچنین می‌توانید در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood