آموزش فتوشاپ: فیلترها در فتوشاپ

آموزش فتوشاپ: فیلترها در فتوشاپ
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

فیلترها در فتوشاپ یکی از عناصر سرگرم‌کننده و دوست داشتنی محسوب می‌شوند که استفاده آسان و راحتی دارند. در ادامه سری آموزش‌های فتوشاپ در این قسمت قرار است که به این بخش بپردازیم.

یکی از بخش‌های مورد علاقه همه کاربران فتوشاپ منوی فیلتر است. بله این منو تعداد زیادی از فیلترهای جذاب و جالب را در خود جای داده که در نوع خود امتحان کردن هر کدام از آن‌ها به نوعی سرگرم کننده نیز خواهد بود. در ادامه ما درباره فیلترها در فتوشاپ صحبت خواهیم کرد و ویژگی‌های مربوط به آن‌ها را بیان می‌کنیم که این ابزارهای به ظاهر ساده چه خصوصیاتی دارند و کجاها می‌توانند استفاده شوند. همچنین روش‌هایی را برای استفاده از آن‌ها بیان خواهیم کرد.

فیلترها در فتوشاپ

خوب است بدانید این قسمت آموزش، هشتمین قسمت از سری آموزش‌های ابتدایی فتوشاپ است و اگر برای اولین بار است که در حل خواندن چنین نوشتاری در پلازامگ هستید، پیشنهاد می‌کنیم که از بخش اول آموزش‌ها آغاز کنید. شما می‌توانید از طریق این لینک کار خود را آغاز نمایید. برای سرعت بخشیدن به کار خود پیشنهاد می‌کنیم که حداقل در این قسمت با ابزارهای اصلی و همچنین ویرایش تصویر در فتوشاپ آشنا باشید.

خب حالا برسیم به ادامه دنیای جذاب فیلترها در فتوشاپ.

 

جعبه بزرگ مدادرنگی

فیلترها در فتوشاپ

یکی از آسان‌ترین کارهایی که در فتوشاپ می‌توانید انجام دهید این است که چندین و چند فیلتر را بر روی یک تصویر، بدون در نظر گرفتن قاعده‌ای خاص به کار بگیرید. درواقع بازی و کار کردن با فیلترها بسیار جذاب و سرگرم‌کننده نیز خواهد بود. از طرف دیگر فیلتر چیزی است که وقتی بر روی تصویری اعمال شود بسیار طبیعی جلوه می‌کند. همچنین منوی فیلترها در فتوشاپ به مانند یک جعبه مدادرنگی بزرگ است. بنابراین چون این جعبه ساده از طراحی ساده‌ای بهره می‌برد، درنتیجه استفاده آسانی نیز دارد و برای استفاده بسیار وسوسه برانگیز خواهد بود.

نکته‌ای که در مورد فیلترهای فتوشاپ باید در نظر داشته باشید، این است که از فیلترها بجا و به موقع استفاده کنید و استفاده زیاد و غیر طبیعی از آن‌ها نداشته باشید. بنابراین تلاش بیشتر شما باید این باشد که تصاویری که ثبت و یا طراحی می‌کنید، از نظر فنی و کیفی تصاویر با کیفیتی باشد.

خب به این مثال دقت کنید. اگر عددی اشتباه را در ماشین حساب وارد کنید آیا نتیجه و حساب شما درست از آب در می‌آید؟ مسلم است که نه! به عنوان مثالی دیگر اگر سوال اشتباهی نیز در یک مساله کامپیوتری مطرح شود مسلما جواب درستی هم نخواهد داشت. درنتیجه فیلترها در فتوشاپ هم اگر به اشتباه استفاده شوند نتایج اشتباهی در پی خواهند داشت. این را هم در نظر داشته باشید که فیلترها کلیت تصویر را نمی‌توانند تغییر دهند و تنها کاری که انجام می‌دهند، این است که پوششی جدید بر روی تصویر ایجاد کنند که شاید برخی از ایرادات تصویر را هم بپوشانند.

درواقع فیلترها در فتوشاپ به سادگی و راحتی کار برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های ویرایش تصویر هستند که می‌توانند در طرح‌های مختلف، فایل‌ها را ویرایش کنند. این را به یاد داشته باشید که اگر تصویری آسیب دیده باشد، فیلتر نمی‌تواند کاری برای آن انجام دهد. در حقیقت استفاده از فیلتر برای از بین بردن ایرادات فاحش و چنین مشکلاتی، راه‌حل حرفه‌ای و هوشمندانه‌ای نیست. چراکه به طور کلی فیلترها هدف دیگری را دنبال می‌کنند.فیلترها در فتوشاپ

تصویر بالا را در نظر بگیرید. در سمت چپ تصوری بی کیفیت ملاحظه می‌شود. همان‌طور که در بالا گفتیم بهتر است کیفیت این تصویر را از راه دیگری ویرایش کنیم. این کار به راحتی از مسیر Image > Adjust > Threshold قابل اجرا خواهد بود. چرا که تصویر سمت چپ تصویری با رزولوشن پایین بوده و نیاز دارد که این مورد، ویرایش شود. درواقع اگر جزئیات تصویر مشخص نباشند هیچ فیلتری قادر نخواهد بود تا چنین عیبی را از بین ببرد. با مشاهده تصاویری که در این نوشتار قرار دارند می‌توانید دقیقا متوجه شوید که فیلترها در فتوشاپ چه کارهایی را انجام می‌دهند. از طرف دیگر اگر تصویرهای عکاسی شده در اختیار داریم و یا به عنوان یک عکاس از برنامه فتوشاپ استفاده می‌کنیم، باز هم یادآورد می‌شویم که باید سعی کنیم تصویری که ثبت می‌نماییم از نظر فنی بی عیب و نقص باشد.

 

با فیلترها در فتوشاپ چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

به تصویر بالا دقت کنید. در ادامه قرار است فیلترهای فتوشاپ را بر روی این تصویر اعمال نموده و مشاهده کنیم که چه تغییراتی در اثر انتخاب فیلترهای مختلف بر روی تصاویر ایجاد می‌شود. البته توضیحی نیاز نیست و تنها مسیر و نام فیلتر مورد نظر جهت آشنایی شما در پایین تصاویر بیان خواهد شد.

 

Colored Pencil

Filter > Artistic > Colored Pencil

 

Filter > Artistic > Watercolor

 

Filter > Blur > Gaussian Blur

 

Filter > Blur > Motion Blur

 

Filter > Blur > Radial Blur

 

Smart Blur

Filter > Blur > Smart Blur

 

Filter > Brush Strokes > Accented Edges

Filter > Brush Strokes > Accented Edges

 

Pinch

Filter > Distort > Pinch

 

 Shear

Filter > Distort > Shear

 

Filter > Distort > Spherize

Filter > Distort > Spherize

 

Add Noise

Filter > Noise > Add Noise

 

Filter > Noise > Reduce Noise

Filter > Noise > Reduce Noise

 

Filter > Pixelate > Color Halftone

Filter > Pixelate > Color Halftone

 

Filter > Pixelate > Mosaic

Filter > Pixelate > Mosaic

 

PointilizeFilter > Pixelate > Pointilize

 

CloudsFilter > Render > Clouds

 

Filter > Render > Difference Clouds

Filter > Render > Difference Clouds

 

Filter > Render > Lens Flare

Filter > Render > Lens Flare

 

Filter > Sharpen > Unsharp Mask

Filter > Sharpen > Unsharp Mask

 

Filter > Sketch > Bas Relief

Filter > Sketch > Bas Relief

 

Filter > Sketch > Reticulation

Filter > Sketch > Reticulation

 

Filter > Sketch > Graphic Pen

 

Filter > Stylize > Extrude

Filter > Stylize > Extrude

 

Filter > Stylize > Find Edges

Filter > Stylize > Find Edges

 

Filter > Texture > Patchwork

Filter > Texture > Patchwork

 

Filter > Texture > Stained Glass

Filter > Texture > Stained Glass

 

Filter > Texture > Texturizer

Filter > Texture > Texturizer

 

Filter > Other > Maximum

Filter > Other > Maximum

 

Filter > Other > Minimum

Filter > Other > Minimum

 

ترکیب فیلترها برای دریافت نتایج بهتر

ترکیب فیلترها

یکی از راه‌هایی که می‌توانیم نتایج خوبی از ویرایش و تجربه استفاده از فیلترها کسب کنیم، ترکیب فیلترها با هم است. در واقع در این روش تنها کافی است شما اطلاعاتی درباره فیلتر بدانید. از طرف دیگر نرم افزار بسیار هوشمندانه پیشنهاداتی را در اختیار شما قرار خواهد داد که شما با مشاهده تصویر می‌توانید تصمیم بگیرید کدام فیلتر مناسب‌تر خواهد بود. به یاد داشته باشید، فیلترها به تنهایی نمی‌توانند باعث بهبود تصویر شوند بلکه ترکیب هوشمندانه و درست و استفاده به جا و مناسب از آن‌ها خواهد بود که باعث ارتقای تصویر شما خواهد شد. این چیزی است که درواقع یک کاربر حرفه‌ای می‌تواند با استفاده از تکنیک‌ها و فیلترها در فتوشاپ تصویری سطح پایین را به تصویری باکیفیت تبدیل نماید و این مهم حاصل نمی‌شود مگر با تمرین بسیار و کسب تجربه بیشتر.

خب این سری از آموزش‌های فتوشاپ در اینجا به پایان می‌رسد اما ما در ادامه فعالیت‌های خود در بخش آموزش، موارد بیشتری را در زمینه تکنیک‌های مختلف کار با فتوشاپ برایتان بیان خواهیم کرد. حالا که با مقدمات کار با فتوشاپ آشنا شدید، می‌توانید از این آموزش جهت بالابردن مهات‌های خود نیز استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید که اگر در ابن راه قصد دارید حرفه‌ای شوید، تنها به خواندن منابع مختلف اکتفا نکنید! فتوشاپ را باز کنید و وارد عمل شوید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 32.6 میلیون دلار
  Wonder Woman 1984
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 20.3 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 17.6 میلیون دلار
  The War with Grandpa
  اکران: 02 سپتامبر 2020
 • 9 میلیون دلار
  Come Play
  اکران: 28 اکتبر 2020
 • 7.8 میلیون دلار
  Monster Hunter
  اکران: 18 دسامبر 2020
 • 7.1 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 4 میلیون دلار
  Fatale
  اکران: 18 دسامبر 2020
بازی ها
 • 01 بهمن 1399
  HITMAN 3
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 09 بهمن 1399
  The Medium
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5
 • 17 بهمن 1399
  Nioh / Nioh 2 Remastered
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 24 بهمن 1399
  Super Mario 3D World
  پلی استیشن 4, پلی استیشن 5
 • 28 اسفند 1399
  Prince of Persia Sands of Time Remake
  پلی استیشن 4, ایکس باکس وان, پلی استیشن 5