مطالعات جدید نشان می‌ دهد که هر میزان از مصرف الکل مضر است
تینا قنبریان
نویسنده:تینا قنبریان
ارسال شده در:04 شهریور 1397، 15:00

مطالعات جدید نشان می‌ دهد که هر میزان از مصرف الکل مضر است

باور عموم بر این است که میزان اندکی از مصرف نوشیدنی‌ های الکلی مثل شراب قرمز، برای قلب آنان خوب است، اما طبق جدیدترین تحقیقات، مصرف هر میزان الکل، حتی در کمترین حد خود برای سلامتی همه افراد مضر است.

مطابق با یک مطالعه جدید جهانی، هیچ میزانی از مصرف الکل توصیه نمی‌شود. این گزارش که روز پنج‌شنبه در مجله پزشکی The Lancet منتشر شده، از سال 1990 تا 2016، میزان مصرف الکل و خطر بیماری را با استفاده از داده‌های 195 منطقه در سراسر جهان مورد بررسی قرار داد. این مطالعه، برای کسانی که مدت‌ها به خودشان می‌گفتند که «شراب قرمز برای قلب خوب است» یا «شراب سیب برای سلامتی مفید است»، نتایج جالبی ندارد.

این تحقیق در نهایت نتیجه‌گیری می‌کند که بهترین راه برای اینکه سالم بمانید این است که به طور کل از مصرف نوشیدنی‌های الکلی صرف نظر کنید. ماکس گریسوولد، از موسسه سنجش سلامت و ارزیابی بهداشت دانشگاه واشنگتن گفت:

اگرچه خطرات سلامتی که با یک بار نوشیدن الکل در روز شروع می‌شود کم است، اما پس از آن، وقتی که میزان مصرف بالا می‌رود، خطرات هم افزایش می‌یابند.

مطالعات قبلی نشان داده بود که مصرف الکل در برخی از شرایط اثرات محافظتی دارد و تاثیر سوء ندارد، اما یافته‌های تازه‌تر حاکی از این هستند که هر میزان مصرف الکل مضر است.

اثرات محافظتی روی بیماران قلبی ایسکمی (کمبود خون‌رسانی به قلب) و دیابت در زنان مشاهده شده بود، اما در نظر گرفتن این اثرات مثبت در مقابل خطر کلی نوشیدنی‌های الکلی بر سلامتی، کافی نبودند. حتی مقادیر کوچک، مثل یک یا دو بار نوشیدن اندک در هر روز به مشکلات سلامتی منجر می‌شود.

الکل

یافته‌های این تحقیق نشان می‌دهد که نوشیدن الکل، هفتمین عامل خطر پیشرو در مرگ و بیماری‌های زودرس در سال 2016 بوده است. در همان سال، الکل عامل اصلی خطر مرگ در افراد 15 تا 49 سال بود. مطابق با این آمار 3.8 درصد از مرگ و میر زنان و 12.2 درصد مرگ و میر در مردان به مصرف الکل مربوط بوده است.

در این گروه سنی، علل عمده مرگ و میر مرتبط با الکل شامل سل، آسیب‌های جاده‌ای و آسیب‌های ناشی از خودزنی بود. در افراد بالای 50 سال، سرطان یکی از علل عمده مرگ و میر مربوط به الکل است که مسئول حدود 27 درصد مرگ و میر در زنان و 19 درصد مرگ و میر در مردان است. این مطالعه بیان می‌کند:

نتایج مطالعه روشن و غیرمستقیم است. الکل مسئله‌ای جدی برای سلامت جهانی است و آسیب‌های اندک مرتبط با سطوح پایین مصرف الکل، در برابر افزایش خطر ابتلا به سایر آسیب‌های شدید آن، از جمله سرطان، کم‌اهمیت است.

محققان خاطرنشان می‌سازند که مطالعات قبلی که حاکی از مزایای الکل برای سلامتی بودند، مطالعات دقیقی نیستند و با محدودیت‌های فراوانی همراه بوده‌اند. آن‌ها اغلب جزئیاتی را از زبان افرادی گزارش می‌دهند که عادت‌های نوشیدن خود را بیان کرده‌اند و این جزئیات به هر حال شامل خطای انسانی می‌شود، و یا بر اساس اطلاعات فروش الکل، که همیشه تصویری دقیق از سطح مصرف فردی را ارائه نمی‌دهد، مبتنی بوده‌اند. به علاوه، این مطالعات ممکن است افرادی را که به دلیل برخی از مشکلات سلامتی که دارند، از نوشیدن الکل اجتناب می‌کنند، در نظر نگرفته باشد. همچنین داده‌های مربوط به تجارت غیرقانونی و تولید خانگی نوشیدنی‌های الکلی را نیز در این آمار نمی‌بینیم.

این یک باور مشترک در میان عموم است که مصرف نوشیدنی‌های الکلی، به خصوص فواید شراب قرمز برای سلامت قلب زیاد است، اما این باور بر پایه شواهد علمی مستندی قرار ندارد و حتی اگر مصرف الکل سودی داشته باشد که اصلا روشن نیست، مقدار این سود بسیار کم است. در مورد افرادی که در حد اعتدال الکل مصرف می‌کنند نیز ممکن است برخی عوامل اجتماعی اقتصادی و الگوهای رفتاری وجود داشته باشند که منجر به ارتقا سلامت آنها شود اما هرگز نمی‌توانیم بگوییم دلیل این موضوع نوشیدن الکل است.

 آمار و ارقام در این مقاله نشان می‌دهد که نوشیدنی‌های الکلی سالانه جان 2.8 میلیون نفر را در سراسر جهان می‌گیرد. این شامل تصادفات ناشی از الکل هم می‌شود. مصرف الکل خطر ابتلا به سرطان و بیماری‌های عفونی را هم افزایش می‌دهد.

این مطالعه توسط بنیاد بیل و ملیندا گیتس از نظر مالی تأمین شده و اطلاعاتش را از گزارش سال 2016 Global Burden of Disease (GBD) جمع آوری کرده است.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha