آلودگی هوا منجر به کند ذهنی می‎‌ شود
تینا قنبریان
نویسنده:تینا قنبریان
ارسال شده در:12 شهریور 1397، 15:00

آلودگی هوا منجر به کند ذهنی می‎‌ شود

بر اساس مطالعات جدید، آلودگی هوا نه‌تنها برای سلامت جسمی مضر است، بلکه بر توانایی‌های شناختی و ذهنی افراد نیز تأثیر بسیار مخرب دارد. طبق گزارشات آلوده‌ ترین شهرهای جهان هم‌اکنون در آسیا و آفریقا قرار دارند.

بر اساس یک مطالعه جدید، آلودگی هوا می‌تواند به سلامت ما نسبت به آنچه قبلا تصور می‌شد، بیشتر آسیب برساند. این امر نشان می‌دهد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هوای آلوده، تأثیر قابل‌ توجهی بر توانایی‌های شناختی انسان، به‌خصوص در مردان مسن دارد.

بر اساس مطالعه منتشر شده در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم، تنفس هوای آلوده باعث «کاهش شدید» نمرات آزمون‌های زبانی و ریاضی می‌شود. محققان مؤسسه تحقیقاتی سیاست بین المللی مواد غذایی (IFPRI) داده‌های تحقیق زمان‌بری از مطالعات «پنل ملی خانواده چینی» (China Family Panel) را بررسی کردند. این داده‌ها بین سال‌های 2010 تا 2014 از مجموع 32000 فرد بالای 10 سال گردآوری شده است. در این تحقیق سعی شده تا تصویر نسبت نمرات آزمون‌های شناختی مثل مهارت‌های کلامی و ریاضی، با مدت قرار گرفتن در معرض هوای آلوده در این افراد، ترسیم شود.

این تیم تحقیقاتی متوجه شد که نمرات کلامی و ریاضی با «افزایش میزان آلودگی هوا»، کاهش می‌یابد. این افت کارایی به طور خاص در مردان مسن‌تر و با تحصیلات کمتر، محسوس بوده است. نویسنده این پژوهش، شیائوبو ژانگ، از دانشگاه پکن گفت:

اثر آسیب‌هایی که آلودگی هوا بر مغزهای سالخورده برجای می‌گذارد، احتمالا هزینه‌های قابل‌توجهی چه از نظر سلامتی و چه اقتصادی به همراه دارد. با توجه به اینکه عملکرد شناختی افراد سالخورده چه در انجام وظایف روزمره و چه تصمیم‌گیری‌های اقتصادی‌شان بسیار حیاتی است.

افت یا آسیب به فرآیندهای شناختی که طبق این تحقیق می‌تواند ناشی از آلودگی هوا باشد، همچنین از عوامل اصلی خطر بالقوه ایجاد بیماری آلزایمر یا سایر گونه‌های امراض حاصل از زوال عقل است. آلودگی هوا با استفاده از داده‌های مربوط به کیفیت هوا که شامل سه نوع از عوامل آلودگی است اندازه‌گیری می‌شود: دی اکسید گوگرد، دی اکسید نیتروژن و ذرات میکروسکوپی با قطر کوچکتر از 10 میکرومتر.

آلودگی هوا

این مطالعه به نگرانی‌های مربوط به سلامتی در اثر آلودگی هوا می‌افزاید؛ این موضوع به ویژه در مورد کشورهای در حال توسعه حائز اهمیت می‌شود، چراکه شهر‌های مه‌ گرفته از آلودگی، می‌توانند مانعی برای توسعه اقتصادی ملی باشند. ژانگ در این باره می‌گوید:

آسیب رسیدن به توانایی شناختی از طریق آلودگی هوا به احتمال زیاد مانع توسعه سرمایه انسانی هم می‌شود. بنابراین تمرکز جزئی بر تأثیر منفی روی سلامت می‌تواند هزینه‌های کلان آلودگی هوا را به درستی در نظر نگیرد. یافته‌های ما در مورد اثر مضر آلودگی هوا بر توانایی‌های شناختی، به طور تلویحی حاکی از آن است که تاثیر غیرمستقیم آلودگی بر رفاه اجتماعی می‌تواند بسیار بزرگتر از آنچه تصور می‌شد، باشد.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)، 9 نفر از هر 10 نفر در این سیاره، هوایی را تنفس می‌کنند که حاوی میزان بالایی از آلاینده‌ها است، و بدترین وضع روی کره زمین در حال حاضر به منطقه آسیا و آفریقا مربوط می‌شود.

 

آلودگی شهری در سراسر جهان در سال 2016

 

آلودگی هوا20 شهر آلوده جهان که توسط WHO مشخص شده‌اند، همه در کشورهای در حال توسعه قرار دارند. تقریبا تمام این شهرها، در کشورهای کم‌درآمد یا درآمد متوسط ​​واقع شده‌اند و دارای بیش از یک میلیون نفر جمعیت هستند که به رعایت حداقل دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی نرسیده‌اند. ساکنین شهرها تنها افرادی نیستند که هوای آلوده تنفس می‌کنند. مطالعه‌ای در ماه ژانویه نشان داد که 75 درصد مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در هند، در مناطق روستایی اتفاق افتاده است.

در حالیکه برخی از کشورها از جمله چین، اقدامات لازم برای مقابله با آلودگی هوا را در پیش گرفته‌اند، این امر به طور بالقوه بر رشد اقتصادی آن‌ها نیز تاثیر خواهد گذاشت. در همین حال هم، ثروتمندترین ساکنان شهرها می‌توانند راهی برای خروج از دود و دم پیدا کنند. در پکن ثروتمندان، خانه‌های خود را طوری طراحی می‌کنند و یا تجهیزاتی را می‌خرند که می‌تواند آلاینده‌ها را در هوا و آب فیلتر کند؛ این در حالی است که ساکنان فقیر در هوای فیلتر نشده تنفس می‌کنند، که نه‌تنها بر سلامت آن‌ها تاثیر می‌گذارد، بلکه بر اساس مطالعات جدید، به توانایی‌های شناختی‌شان هم آسیب می‌زند.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha