بررسی همه جانبه دوربین هواوی P20 از نگاه DxOMark
اعظم بجاری
نویسنده:اعظم بجاری
ارسال شده در:21 شهریور 1397، 10:00

بررسی همه جانبه دوربین هواوی P20 از نگاه DxOMark

اگر از دوستداران عکاسی با دوربین گوشی‌های هوشمند هستید، باید بگوییم که دوربین هواوی P20 می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها باشد که در ادامه می‌توانید بررسی DxOMark را در این باره بخوانید.

Huawei P20/هواوی P20

با شباهت‌هایی که هواوی P20 با هواوی P20 پرو دارد، احتمالا تصور می‌کنید که هواوی P20 به مانند خواهر بزرگ‌تر و گران‌تر خود از دوربین سه گانه بهره می‌برد. اما این‌طور نیست. در هواوی P20 خبری از دوربین سه گانه، سنسورهای بزرگ و لنز تله فوتو نخواهد بود. ولی در ازای آن، این گوشی هوشمند، به مانند برخی از مدل‌های پرچمدار قبلی هواوی، از یک دوربین دوگانه سود می‌برد. درواقع یکی از لنزهای این نوع دوربین در هواوی P20، با گشودگی دریچه دیافراگم f/1.8 از نوع رنگی بوده و همچنین از رنگ‌های RGB پشتیبانی خواهد کرد و لنز دیگر با دریچه دیافراگم f/1.6 تک رنگ است که جهت کمک به وضوح تصویر استفاده خواهد شد. گفتنی است ظرفیت لنز رنگی این دوربین 12 مگاپیکسل بوده و ظرفیت لنز تک رنگ آن نیز 20 مگاپیکسل است. درواقع در زمان ثبت تصویر، هر دو دوربین با توجه به داده‌هایی که از محیط دریافت می‌کنند، آن‌ها را به صورت از قبل برنامه‌ریزی شده ادغام کرده و تصویری با پس زمینه باکیفیت ایجاد خواهند کرد. از طرف دیگر کاهش نویز و همچنین افزایش جزئیات و همین‌طور پویایی تصویر از دیگر وظایف این دوربین دوگانه محسوب می‌شود. گفتنی است که لنز دوم نقش اجرای محاسبات گرافیکی را بر روی تصویر برعهده خواهد داشت.

دوربین دوگانه هواوی P20

مشخصات دوربین هواوی P20
نوع دوربین دوربین دوگانه
مشخصات دوربین اصلی 12 مگاپیکسلی با سنسور RGB، با دریچه دیافراگم f/1.8 و فاصله کانونی 27 میلی‌متر
مشخصات دوربین جانبی 20 مگاپیکسلی با سنسور تک رنگ، با دریچه دیافراگم f/1.6 و فاصله کانونی 27 میلی‌متر
ویژگی‌های بارز دوربین فوکوس خودکار و تشخصی فاز (PDAF) که با این ویژگی در زمان ثبت تصویر، دو نسخه از تصویر ایجاد می‌شود و سپس المان‌های لنز تا وقتی که دو تصویر با هم ادغام شوند، تنظیم خواهند شد. برخورداری از قابلیت اتوفوکوس باعث خواهد شد این کار با سرعت بالایی انجام شود به طوری که کاربر متوجه آن نخواهد شد.
ویژگی‌های نمایشگر 5.8 اینچی 1080×2240
فاصله کانونی 55 میلی‌متر

در ادامه با قابلیت‌های دوربین هواوی P20 براساس نتایج DxOMark آشنا خواهید شد. این نتایج توسط مهندسین DxOMark با ثبت و تست 1500 تصویر به دست آمده و برای تست قابلیت فیلمبرداری آن نیز بیشتر از 2 ساعت ویدیو با این دوربین ضبط شده است. تصاویر و ویدیوهای ثبت شده در محیط‌های مختلف از جمله فضای باز و همچنین فضای داخل ساختمان بوده که با تنظیمات پیش‌فرض دوربین گوشی به ثبت رسیده‌اند. با این حساب در ادامه این نوشتار مهم‌ترین نتایج حاصل شده از این بررسی را با شما به اشتر اک خواهیم گذاشت.

huawei P20 Camera/ دوربین هواوی P20 /

خلاصه تست

هرچند هواوی P20 در مقام مقایسه از کیفیتی که دوربین هواوی P20 پرو از آن بهره‌می‌برد، برخوردار نیست اما با امتیاز کلی (در بخش عکاسی و فیلمبرداری) 102 در رتبه سوم بررسی‌های DxOMark قرار می‌گیرد که از این نظر دوربین بهتری نسبت به سامسونگ گلکسی S9 پلاس دارد. گفتنی است که سامسونگ گلکسی S9 پلاس جایگاه چهارم را در این بررسی‌ها دارد. در زمینه عکاسی با گوشی‌های هوشمند نیز می‌توانیم دوربین هواوی P20 را یکی از بهترین گزینه‌ها بین گوشی‌های هوشمند معرفی کنیم. چراکه دوربین هواوی P20 در بخش عکاسی توانست امتیاز 107 را به خود اختصاص دهد. درواقع این دوربین به خوبی هر چه تمام‌تر بافت، جزئیات و پویایی تصویر را در شرایط مختلف نشان خواهد داد و شبیه‌سازی بوکه و ویژگی زوم را در بهترین حالت ممکن اجرا خواهد کرد. خوب است بدانید که بوکه درواقع تکنیکی برای برجسته‌سازی سوژه است که به عملکرد لنز مربوط بوده و یکی از افکت‌های مورد استفاده در عکاسی نیز است. درواقع بوکه کلمه‌ای ژاپنی بوده و مات و تار نیز معنی می‌شود. درواقع بوکه به قسمت‌هایی از تصویر که فوکوس نیستند گفته می‌شود و کاربردهای گوناگونی نیز در ایجاد زیبایی‌های بصری و همچنین تاکید بر سوژه خواهد داشت.

نتیجه بررسی تست DXOMARK بر روی هواوی P20

همچنین در زمینه ثبت ویدیو نیز این دوربین موفق به کسب امتیاز 97 شد و جایگاه سوم در بین همتایان را نصیب خود کرد. فوکوس اتوماتیک دقیق، ضبط جزئیات با دقت هر چه بیشتر و سیستم پایداری دوربین از مواردی بودند که در بخش نیز مورد بررسی قرار گرفتند.

 

دوربین هواوی P20 در محیطی با روشنایی و نور زیاد

یکی از عواملی که در عکاسی بر روی کیفیت تصویر اثرگذار خواهد بود، عکاسی در نور زیاد است. اما دوربین هواوی P20 توانسته است این امکان را فراهم آورد تا عملکرد خوبی را در روشنایی زیاد به نمایش بگذارد. به‌طوری‌که این دوربین قادر است جزئیات، بافت و پویایی عکس را در روشنایی و همچنین سایه به‌خوبی ارائه کند. در تصویری که در ادامه شاهد آن هستیم هر چند می‌توانیم انتظار بیشتری از کیفیت آسمان داشته باشیم، اما از طرف دیگر نویزهای این تصویر به خوبی کنترل شده‌اند و سیستم برقراری تعادل نور سفید دوربین نیز باعث ایجاد تصاویری واضح و درخشان شده است که رنگ‌های دلچسبی را نیز نشان می‌دهد. در این عکس‌ها که در شرایط مختلف ثبت شده‌اند، محققان توانستند نقاطی مصنوعی را که توسط نرم افزار دوربین فیلتر شد را شناسایی کنند. درواقع امتیازات دوربین در این بخش با اشکالاتی مانند نرمی گوشه‌ها، حاشیه رنگی در کنتراست بالای لبه تصویر و همچنین زمینه تار در برخی نقاط باعث کم شدن امتیاز دوربین هواوی P20 گردید.

تصویر ثبت شده با هواوی در نور زیاد

نور و فلش کم

دوربین هواوی P20 بالانس خوبی را برای حفظ جزئیات و همین‌طور کاهش نویز در شرایطی که نور محیط ضعیف است، برقرار خواهد کرد که در نتیجه با کاهش نویزها و حفظ سطح ISO، تصاویر درخوری را ثبت می‌کند. همچنین جالب است بدانید که سرعت قابلیت فوکوس خودکار در این دوربین به دلیل نور کم، تغییری نمی‌کند و تصاویر به‌صورت خیلی عادی ثبت می‌شوند. همه این ویژگی‌ها دست در دست هم می‌دهند تا این محصول هواوی را به گزینه‌ای مناسب برای عکاسی در رویدادهای مختلف، فضاهای باز و همچنین محیط‌های در بسته با نور کم تبدیل نماید.

تصویر ثبت شده با هواوی در نور ضعیف

علاوه بر اینکه بدون فلش نیز تصاویر خوبی خواهیم داشت، روشن کردن فلش دوربین نیز به کیفیت بیشتر تصویر کمک خواهد کرد و باعث ثبت تصاویری ایده آل خواهد شد. تصاویری که با فلش این دوربین ثبت می‌شوند، ظاهر و جزئیات را با رفع ایرادات قابل توجه ثبت می‌کنند. اما ممکن است در اغلب موارد ایرادی مانند قرمزی چشم (red-eye) را نیز در تصویر ایجاد کنند. با این حال رنگ‌های قوی که در تصاویر ثبت شده، ایجاد می‌شود از ویژگی‌های بارز عکاسی در محیطی با نور کم و یا حتی تاریک با این دوربین خواهد بود.

بزرگنمایی و بوکه

همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم، دوربین هواوی P20 از ویژگی لنز تله اپتیکال (زوم اپتیکال) استفاده نمی‌کند. اما دوربین دوم آن که از نوع تک رنگ و با رزولوشن بالا است، قادر خواهد بود با کمک محاسبات و پردازش‌های دقیق، تصویری ایده‌آل را در زوم‌های کوتاه با جزئیات مناسب ثبت کند. اما اگر می‌خواهید از زوم دوردست و یا درواقع بزرگنمایی بیشتر در زمان عکاسی استفاده کنید، باید آگاه باشید که تصاویر انتهایی نویزهایی را به خود می‌گیرند. با این حال دوربین هواوی P20 در مقایسه با دوربین‌های مجهز به زوم اپتیکال، بهترین عملکرد را به نمایش می‌گذارد.

با کلیک روی هر تصویر می‌توانید مشاهده کنید که تصاویر با چه زومی ثبت شده‌اند:

از طرفی به لطف سنسور ثانویه این گوشی که برای تشخیص عمق محیط استفاده می‌شود، می‌توان امیدوار بود که سوژه مورد نظر در تصویر، دقیق و طبیعی از پس زمینه جدا شود. دوربین هواوی P20 علاوه بر تارکردن فضای پس زمینه جهت برجسته کردن سوژه، فضای جلوی سوژه را نیز تار خواهد کرد و در نهایت نتایج خیره‌کننده را از خود به نمایش خواهد گذاشت. هرچند ممکن است اندکی دست‌کاری‌هایی که توسط نرم افزار دوربین ایجاد می‌شود در لبه‌های کناری مشاهده شود اما با این حال جداسازی سوژه و پس زمینه را به خوبی انجام خواهد داد. جالب است بدانید که این ویژگی‌ها نه تنها در فضای بیرون و نور مناسب به خوبی کار می‌کنند بلکه در محیط‌های بسته و یا نور کم محیط نیز عملکرد قابل قبولی دارند.

با کلیک روی هر تصویر می‌توانید مشاهده کنید که تصاویر با چه دروبینی ثبت شده‌اند:

امتیازات تصاویر ثبت شده با دوربین هواوی P20 و مقایسه تصاویر

با کسب امتیاز 107، هواوی P20 توانست بالاترین امتیاز را در میان همه گوشی‌های هوشمند حتی هواوی P20 پرو نیز در بخش عکاسی کسب نماید. درواقع امتیاز به دست آمده، امتیازی است که از بررسی منظرهای مختلفی برحسب میانگین حاصل شده است. حال در ادامه فاکتورهایی که منجر به کسب این امتیاز شدند را مورد بررسی قرار خواهیم داد. اعداد داخل پرانتز، امتیاز هر فاکتور است.

نوردهی و کنتراست (92)

تصویر ثبت شده با دوربین هواوی P20 توانست امتیاز بالایی را در این بخش کسب نماید. در این بررسی مشخص شد که در شرایط نوری مختلف، تصاویر ثبت شده از پویایی بالایی برخوردار بودند. به‌طوری‌که چه در تصاویر ثبت شده در سایه و چه در تصاویری که در نور آفتاب توسط دوربین هواوی P20 ثبت شده‌اند، می‌توانیم جزئیات زیادی را مشاهده کنیم. البته تصاویر ثبت شده در فضای بیرون از پویایی بیشتری برخوردار بودند.

با کلیک روی هر تصویر می‌توانید مشاهده کنید که تصاویر با چه دروبینی ثبت شده‌اند:

این دوربین مخصوصا در فضاهای سینمایی به مانند تصاویر زیر عملکرد بسیار خوبی دارد و سوژه را به خوبی نشان می‌دهد. از طرفی علاوه بر سوژه، جزئیات نیز به خوبی نشان داده شده‌اند. همان‌طور که در تصاویر مشاهده می‌کنید، تصویر ثبت شده با آیفون 10 و گوگل پیکسل 2 نیز توانستند تصاویری با جزئیات واقعی را ثبت نمایند.

با کلیک روی هر تصویر می‌توانید مشاهده کنید که تصاویر با چه دروبینی ثبت شده‌اند:

دوربین هواوی P20 قادر است هم نوردهی خوبی را برای سوژه انجام دهد و هم نور پس زمینه را نیز در شرایط مختلف هماهنگ کند. تصویری که در ادامه مشاهده می‌کنید، تصویری است که در استودیویی با نور بسیار کم به میزان 1 لوکس نور (حدودا برابر با نور یک شمع) ثبت شده است. هرچند که سوژه به دلیل نور کم محیط تحت تاثیر قرار گرفته است، اما باز هم تصویری قابل قبول است.

1 لوکس نور هواوی P20
1 لوکس نور (حدودا برابر با نور یک شمع)

پردازش رنگ (84)

یکی از مشخصه‌های تصاویری که با دوربین هواوی P20 ثبت می‌شود، وضوح و روشنی بالا در شرایط مختلف است. درنتیحه این ویژگی، خاصیت رنگ مربوط به این دوربین توانست، امتیاز 84 را کسب کند. فرایند تبدیل رنگ‌های دریافت شده توسط دوربین به رنگ‌های RGB و همچنین سیستم خودکار برقراری تعادل نور سفید به طور کلی در شرایط نوری مختلف عملکرد دقیقی دارند. تنها ایراد رنگ در این دوربین مربوط به رنگ نارنجی است که گاهی در تصاویر ثبت شده در فضای در بسته ممکن است ظاهر شود و حتی گاهی در فضای باز نیز ممکن است تنها اندکی تعادل رنگی آن با رنگ بنفش همراه شود که چندان محسوس نخواهد بود. از دیگر خصوصیات خوب دوربین هواوی P20 در این بخش می‌توان به فرایند خوب رنگ‌‎آمیزی اشاره کرد که به خوبی مدیریت می‌شود. البته هرچند ممکن است با انحرافات جزئی همراه باشند ولی چندان قابل تشخیص نیستند.

با کلیک روی هر تصویر می‌توانید مشاهده کنید که تصاویر با چه دروبینی ثبت شده‌اند:

همان‌طور که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید، دقت فرایند تبدیل رنگ و سیستم خودکار تعادل نور سفید، اندکی در نور کم کاهش می‌یابد.

رنگ در نور کم در عکس هواوی P20

اتوفوکوس (94)

همان‌طور که امتیاز 98 را شاهد هستید باید بگوییم که خاصیت اتوفوکوس دوربین هواوی P20 یکی از بهترین خصوصیات این دوربین محسوب می‌شود. عملکرد بسیار سریع و تولید نتایج دقیق در سطوح مختلف نور و همچنین شرایط روشنایی مختلف از ویژگی‌های بارز این خاصیت در دوربین این گوشی محسوب می‌شود. در نمودار زیر می‌توان مشاهده کرد که حتی در شرایط نوری بسیار ضعیف (به‌‌عنوان مثال 20 لوکس نور)، خاصیت اتوفوکوس هواوی P20 در حداقل زمان ممکن، قادر است فوکوس را به صورت ثابت و سریع تنظیم کند و نتایج دقیقی را ارائه دهد.

اتوفوکوس دوربین هواوی P20 در شرایط مختلف

بافت (75) و نویز (75)

کسب نمره 75 هم برای المان نویز و هم بررسی بافت عکس نشان می‌دهد که مهندسان طراح دوربین هواوی P20 توانستند، بالانس خوبی را بین حفظ جزئیات و همچنین کاهش نویز برقرار نمایند. همان‌طور که در تصاویر نمونه زیر مشاهده می‌کنید، زمانی که میزان روشنایی محیط کم می‌شود دوربین هواوی P20 جزئیات کمتری را نشان خواهد داد اما با این حال بافت تصویر به خوب حفظ می‌شود. در عین حال کنترل خوبی هم بر سطح نویز حتی در شرایط خیلی تاریک خواهد داشت. همچنین باتوجه به چنین ویژگی‌هایی، حفظ جزئیات در این اندازه نیز برای دوربین این گوشی قابل قبول خواهد بود.

گاهی در عکاسی با دوربین این گوشی هوشمند ممکن است بافت محل‌هایی که در نور کم، کنتراست کمتری داشتند، از بین برود. ولی به‌طورکلی نویز تصویر در تمام سطوح به خوبی مدیریت می‌شود و تنها زمانی نویز مشاهده می‌شود که تصویر در محیط کم نور و در فضای در بسته ثبت شده باشد.

با کلیک روی هر تصویر می‌توانید مشاهده کنید که تصاویر با چه میزان نوری ثبت شده‌اند:

در تصویر پایین که در نور ضعیف شب ثبت شده، دوبین هواوی P20 عملکرد خوبی را از خود نشان داده است. نویزهایی که در پوست صورت فردی که سوژه تصویر است، بسیار اندک بوده و حتی بافت شال گردن نیز به خوبی حفظ شده است.

تصویر ثبت شده با دوربین هواوی P20 در نویز کم در زمانی که نور ضعیف است

دست‌کاری‌های نرم افزاری (65)

انحرافات غیرطبیعی نور و رنگ نیز در گوشی هواوی P20 قابل کنترل هستند. اما در بررسی‌های انجام شده، ایرادی وجود داشت که امکان تار کردن پس زمینه، تغییر در رنگ‌ها و ایراداتی این‌چنین را ممکن است فراهم کند. در تصاویر پایین نیز می‌توانیم نواحی اشباع زدایی شده را در آسمان ببینیم.

با کلیک روی هر تصویر می‌توانید توضیحات مربوط به آن را مشاهده کنید:

تصاویری که بافت ریزی دارند نیز ممکن است گوشه‌های نرمی از خود نشان دهند که البته تنها در بزگنمایی زیاد قابل مشاهده هستند.

فلش (81)

فلش یکی از موارد ضروری در گوشی‌های هوشمند  محسوب می‌شود تا در مواقع لازم بتوانید از نور آن استفاده کنید. با امتیاز 81 نشان داده شد که فلش هواوی P20 عملکرد خوبی دارد اما در عین حال بهترین در نوع خود نیست. عملکرد فلش دوربین این گوشی هوشمند به طوری است که وقتی در شرایط نوری کاملا تاریک مثلا با 0 لوکس نور و یا در نور ضعیف مانند 5 لوکس نور از آن استفاده کنید، تصویری با حداقل نویز را به ارمغان می‌آورد. از طرفی پخش شدگی رنگ در کناره‌های فریم تصویر نیز قابل مشاهده است. همچنین در این حالت رنگ قرمز چشم مورد دیگری است که در سوژه‌های انسانی مشاهده می‌شود. آزمایش‌کنندگان دریافتند که در این شرایط رنگ‌های صورت نیز اشباع شده و اندکی به سمت رنگ صورتی گرایش دارند. همچنین ویژگی تعادل نور سفید هم در این بررسی‌ها مورد آزمایش قرار گرفت که درنتیجه مشخص شد در شرایط بیان شده با انحرافات جزئی همراه شده است.

با کلیک روی هر تصویر می‌توانید مشاهده کنید که تصاویر با چه میزان نور فلش ثبت شده‌اند:

زوم (51)

دیگر ایرادی که می‌توان در نتیجه بررسی‌های انجام شده به دوربین هواوی P20 وارد کرد، ویژگی زوم دوربین این گوشی هوشمند است. برخلاف دوربین هواوی P20 پرو که بهترین ویژگی زوم را در میان محصولات کنونی دارد، دوربین هواوی P20 از این خاصیت به خوبی پشتیبانی نمی‌کند. از طرفی دلیل این مورد هم می‌تواند عدم برخورداری هواوی P20 از لنز تله باشد. درواقع به جای این لنز، دوربین این گوشی هوشمند از ظرفیت دوربین 20 مگاپیکسلی تک رنگ خود بهره می‌گیرد تا بتواند محاسبات زوم دیجیتال را اجرا کند. با این حساب و با توجه به عدم دسترسی به امکان بیان شده یعنی ویژگی زوم اپتیکال باز هم نتایج جالب توجه هستند و تصاویر آن‌قدرها هم بد به نظر نمی‌رسند. مورد دیگری که در  تصاویر زوم نزدیک مشاهده می‌شود، این است که نویزها نیز به خوبی کنترل شده‌اند.

با این حال در مقایسه با سایر پرچمداران این عملکرد با توجه به نتایجی که مشاهده می‌کنید، چندان جالب نبوده و تصاویر به دست آمده کاملا تار و براق هستند. این در حالی است که تصویر کناری آن که حاصل دوربین آیفون 10 است با برخوداری از لنز تله بسیار باکیفیت‌تر ظاهر می‌شود. از طرفی تصویر ثبت شده با گوگل پیکسل 2 نیز واضح‌تر از نتیجه به دست آمده توسط هواوی P20 بوده اما به اندازه تصویر ثبت شده با هواوی P20 گسترده نیست و این به دلیل پشتیبانی خوب دوربین هواوی P20 از زاویه گسترده است.

با کلیک روی هر تصویر می‌توانید مشاهده کنید که تصاویر با چه دروبینی ثبت شده‌اند:

بنابراین می‌توانیم بگوییم که هواوی P20 نتایج بهتری را ارائه خواهد داد. به خصوص در نور کم، مزایای جالب‌تری نسبت به آیفون 10 دارد. این در حالی است که آیفون 10 از ویژگی زوم اپتیکال نیز بهره‌مند است. با مقایسه تصاویر زیر این نتایج حاصل شد که تصویر ثبت شده با دوربین هواوی P20 پویایی بیشتری داشته و نویزهای تصویر نیز به خوبی کنترل شده‌اند.

با کلیک روی هر تصویر می‌توانید مشاهده کنید که تصاویر با چه دروبینی ثبت شده‌اند:

بوکه (65)

دوربین گوشی‌های هوشمند امروزی که هدف‌شان فراهم آوردن ویژگی‌های دوربین دیجیتال به منظور عکاسی هر چه بهتری است، به ویژگی‌هایی همچون بوکه مزین شده‌اند. در این بین دوربین، هواوی P20 توانسته است در این ویژگی امتیاز 65 را بدست آورد که تنها 5 امتیاز با هواوی P20 پرو فاصله دارد. درواقع دوربین هواوی P20 پرو، بهترین عملکرد را در این ویژگی در بین سایر گوشی‌های هوشمند از خود به نمایش می‌گذارد. از طرفی بکارگیری این ویژگی در دوربین هواوی P20 باعث خواهد شد تا در تصویر به دست آمده مشاهده کنیم که سوژه و پس زمینه بسیار طبیعی از هم جدا شده‌اند و نقطه عطف پس زمینه نیز به خوبی شکل گرفته است. البته ایرادات جزئی نیز در این ویژگی مشاهده می‌شود که می‌توان به تاری مصنوعی در کناره‌های تصویر اشاره کرد. از طرف دیگر بین سطوح نویز در المانی که فوکوس می‌شود و همچنین پس زمینه تفاوت‌هایی نیز دیده می‌شود که هنگام نگاه کردن ممکن است اندکی غیرطبیعی به نظر برسد. اما در حالت کلی می‌توان بیان کرد که دوربین هواوی P20 قادر است که شبیه‌سازی بسیار خوبی را از ویژگی بوکه به نمایش بگذارد.

با کلیک روی هر تصویر می‌توانید مشاهده کنید که تصاویر با چه دروبینی ثبت شده‌اند:

جالب است بدانید که ویژگی بوکه در هواوی P20 به همان اندازه که در فضای بیرون و نور طبیعی عملکرد خوبی دارد در فضای بسته و با نور ضعیف‌تر نیز نتایج خوبی را ارائه خواهد داد. به‌طوری که جداسازی سوژه و پس‌زمینه به خوبی انجام می‌شود و سطح نویزها نیز به خوبی مدیریت خواهند شد.

با کلیک روی هر تصویر می‌توانید مشاهده کنید که تصاویر با چه دروبینی ثبت شده‌اند:

امتیاز بخش فیلمبرداری

دوربین هواوی P20 در بخش فیلمبرداری تواسنت امتیاز کلی 94 را کسب کند که این امتیاز آن را در بخش فیلمبرداری در مقام سوم قرار می‌دهد. گفتنی است مقام‌های اول و دوم را در بخش فیلمبرداری گوشی‌های هوشمند گوشی‌های هواوی P20 پرو و گوگل پیکسل 2 از آن خود کرده‌اند. امتیاز بدست آمده به طور کلی با بررسی امتیازات مواردی که در فیلمبرداری مهم است بدست آمد که به شرح زیر است:

نوردهی (82)، پردازش رنگ (88)، فوکوس خودکار (96)، بافت تصویر (56)، کنترل نویز (71)، کنترل انحرافات تصویری (72) و تثبیت‌کنندگی (92).

یکی از موارد قابل توجه در زمینه فیلمبرداری با دوربین هواوی P20، به تثبیت‌کنندگی آن اشاره دارد که به خوبی هر چه تمام‌تر هم برای ثبت سوژه‌های ثابت و هم سوژه‌های در حال حرکت عمل می‌کند و درست مانند بخش عکاسی، سیستم اتوفوکوس نیز دقیق و سریع عمل می‌کند و نتایجی مشابه را ارائه می‌دهد. نوردهی دوربین نیز در زمان فیلمبرداری در شرایط مختلف عملکرد بسیار خوبی دارد. سیستم خودکار بالانس نور سفید نیز با دقت هر چه تمام‌تر کار کرده و در نتیجه رنگ‌هایی دقیق را در شرایط نوری مختلف برای ویدیوی در حال ضبط به ارمغان می‌آورد. همچنین جزئیات سوژه مورد نطر نیز در نورهای مختلف حفظ خواهد شد.

از نقاط ضعف بخش فیلمبرداری دوربین هواوی P20 نیز می‌توان به انحرافات نوری و وجود نویز در بافت‌ها زمانی که فیلم در فضای بسته با نور ضعیف و یا نور مصنوعی گرفته می‌شود، اشاره کرد. علاوه بر این در بررسی صورت گرفته مشاهده شد، هنگامی که میزان نور در محیط تغییر می‌کند یا شدت آن زیاد می‌شود، جزئیات نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند. از طرف دیگر فیلمبرداری در معرض نور تنگستن (مثل لامپ معمولی) رنگ کلی فیلم را به سمت نارنجی سوق خواهد داد.

سخن پایانی: پیشرفت مداوم

درست است که هواوی P20 به مانند خواهر بزرگتر خود از دوربین سه گانه بهره‌مند نیست؛ اما هواوی تلاش کرد تا بتواند با ارتقای دوربین هواوی P10 و بکارگیری آن در هواوی P20 نتایج درخشانی را کسب کند. به‌طوری که هواوی P20 با امتیازاتی که در بخش دوربین کسب نمود توانست جایگاه دوم را در بین سایر گوشی‌های هوشمند از آن خود کند. درواقع دوربین هواوی P20 دارای ضعف و ایراد خاصی نیست که مشکل ساز شود. از طرفی تصاویر ثبت شده با این دوربین جزئیات را به خوبی نشان می‌دهند و و در نور خوب نیز تصاویری بدون نویز را شاهد خواهیم بود. البته در نور ضعیف نیز نویزهای تصویر می‌توانند به لطف برخورداری از سیستم اتوفوکوس دقیق و سریع به خوبی کنترل شوند. از طرف دیگر بوکه نیز از دیگر نقاط قوت این گوشی هوشمند به حساب می‌آید. ویژگی زوم هواوی P20 همچنین در مقایسه با گوشی‌های هوشمندی که از ویژگی لنز تله بهره می‌برند، قابل قبول بوده است.

علاوه‌بر ثبت تصاویر شفاف، در بخش فیلمبرداری نیز ما شاهد ویژگی‌های خوبی در دوربین هواوی P20 خواهیم بود. به طوری که ویدیوهای ضبط شده اغلب از کیفیت بالایی برخوردار بوده و ویژگی اتوفوکوس را برای حفظ جزئیات و شفافیت ویدیو به خوبی استفاده می‌کند. با این حساب می‌توانیم بگوییم که دوربین هواوی P20 یکی از بهترین  گزینه‌ها برای معرفی به دوستداران عکاسی با گوشی‌های هوشمند است که می‌تواند عملکرد فوق‌العاده خوبی را در شرایط مختلف محیطی از خود به نمایش بگذارد و حتی در مقابل پرچمداران بزرگی همچون آیفون 10 و یا گوشی گوگل پیکسل 2 به خوبی ظاهر شود.

مزایا و معایب دوربین هواوی  P20
مزایای دوربین هواوی P20 معایب دوربین هواوی P20
 • برقراری تعادل عالی بین بافت تصویر و نویز
 • نویزهای رنگی گاهی در برقرار تعادل رنگ سفید ظاهر می‌شوند، البته در شرایط عکاسی که با نور ضعیف همراه است
 • قابلیت اتوفوکوس دقیق و بسیار سریع هم در ثبت تصویر و هم در فیلمبرداری
 • پردازش رنگ گاهی با مشکل همراه است
 • اعمال افکت بوکه با جداسازی خوب سوژه و پس‌زمینه و همچنین با حفظ پویایی تصویر
 • در نور زیاد ممکن است از پویایی پس‌زمینه کاسته شود.
 • حفظ جزئیات در زوم و بزرگنمایی بالا
 • از دست دادن بافت در نور ضعیف
 • پشتیبانی از انواع شرایط آب و هوایی و نور محیط در عکاسی
 • ناهماهنگی‌هایی بین رنگ‌ها و همچنین رنگ صورت در نور ضعیف هنگام عکاسی با فلش
 • حفظ شادابی و شفافیت رنگ‎ها در شرایط مختلف
 • در ضبط ویدیو نیز در فضای بسته با نور ضعیف ممکن است ویدیوی حاصل با نویز همراه باشد و اجسام آن نیز بافت ضعیفی داشته باشند
 • برقراری تعادل دقیق رنگ سفید در نور شدید در زمان فیلمبرداری
 • فیلمبرداری در معرض نور تنگستن (مثل لامپ معمولی) رنگ کلی فیلم را تغییر می‌دهد
 • برقراری نور موردنیاز در زمان فیلمبرداری در نور ضعیف
 • نور زیاد هم در زمان فیلمبرداری باعث عدم نمایش جزئیات خواهد شد
 • حفظ جزئیات در شرایط مختلف فیلمبرداری
 • تغییر نور، ویدیوی در حال ضبط را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد
برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha