رای اولیه دادگاه اپل و کوالکام به نفع اپل صادر شد
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:20 شهریور 1397، 08:30

رای اولیه دادگاه اپل و کوالکام به نفع اپل صادر شد

بعد از کشمکش‌های فراوان میان اپل و کوالکام ، به نظر می‌رسد که به زودی رای نهایی در مورد این پرونده اجرا می‌گردد، اما شواهد حاکی از اشتباه تاکتیکی کوالکام است.

دعوای حقوقی درازمدت بین اپل و کوالکام به مراحل پایانی رسیده و رای اولیه دادگاه به زودی به اجرا در می‌آید، جایی که هر دو طرف سعی می‌کنند تا تمام فشار خود را وارد کنند تا این رای بیش از پیش به نفع آن‌ها شود.

قاضی این پرونده، برخی از دادخواست‌های اپل را پذیرفته و به شکل موثر به کوالکام گفته که این شرکت باید پیامدهای راهبرد حقوقی ضعیف خود را بپذیرد.

اپل به دادگاه گفته بود که می‌پذیرد که برخی از حق امتیازها یا نامعتبر بوده و یا این شرکت کوپرتینویی آن‌ها را نقض نکرده است. کوالکام به شکل عجیبی در صورتی که می‌توانسته در این حوزه اقدام حقوقی به عمل آورد، این کار را انجام نداده است.

اپل کوالکام

بر اساس رای اولیه دادگاه، دادخواست اولیه اپل بیش از همه در مورد عدم سوءاستفاده از 9 حق امتیاز قانونی محصولات کوالکام بوده است. در اولین اصلاح شکایت، اپل 9 مورد از حق امتیاز قانونی شرکت رقیب را مورد رسیدگی قرار داد. آن گونه که در روند دادگاه اپل آمده، کوالکام به شکل عجیبی تصمیم گرفته تا در مورد نقض حق قانونی ثبت اختراع خود از اپل شکایت نکند.

این شرکت سازنده چیپ‌ست موبایل، بعدها نظر خود را تغییر داده و قصد داشته تا از شهادت کارشناسان برای پشتیبانی از موقعیت خود استفاده کند. اپل نسبت به این مسئله اعتراض کرد که برای این کار دیگر دیر شده و قاضی دادگاه نیز اعتراض اپل را پذیرفت.

جملات خشن زیر نشان می‌دهند که قاضی دادگاه از نوع گزارش‌های کارشناسان کوالکام به خشم آمده و عقیده دارد که این گزارش‌ها با تصمیم این شرکت برای عدم شکایت در مورد حق امتیاز ثبت اختراع، در تناقض است:

وکلای کوالکام می‌دانند که در یک دادگاه که به خاطر سوءاستفاده از حق امتیاز تشکیل شده، ‌اقدام برای صرف‌نظر از شکایت در مورد نقض حق امتیاز خود کرده‌اند. این شرکت تصمیمی تاکتیکی برای عدم پیگیری این شکایت اتخاذ کرده و در نتیجه، برخی از تعهدات برای کشف این موضوع رفع گردید. کوالکام در به‌کارگیری کارشناسان خود، تصمیم گرفت تا شکایت در مورد نقض قانون حق کپی‌رایت را دنبال نکند. این شرکت مسئول عواقب تصمیمات تاکتیکی اتخاذ شده خود است.

وی در ادامه گفت:

در موردی که کوالکام ادعا می‌کند، آن‌ها حالا اعلام کرده‌اند که نقض قانون حق ثبت اختراع این شرکت صورت گرفته و در نتیجه جای تعجب ندارد که به این شکایت آن‌ها رسیدگی نمی‌شود. قانون قانون است و تصمیمات تاکتیکی اشتباه عواقبی در پی دارد.

ضرورتا قاضی دادگاه به وکلای این شرکت گفت که آن‌ها در ابتدا تصمیمی احمقانه گرفتند، اما حالا باید با عواقب این تصمیم خود کنار بیایند. قاضی دادگاه تمامی دادخواست‌های اپل را بر علیه شهادت‌های شرکت رقیب مورد تایید قرار نداده است. کوالکام اجازه خواهد داشت تا در مورد این مسئله که آیا برخی از «فناوری‌های ضروری» این شرکت در گوشی‌های هوشمندی مورد استفاده قرار گرفته یا خیر، شهادت دهد. اگر تشخیص داده شود که نوعی فناوری «ضروری» است، این قانون عملی می‌شود: صاحب یک امتیاز باید برای آن پتنت نوعی گواهی کسب کند که منصفانه، منطقی و غیرتبعیض‌آمیز باشد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha