دوربین گلکسی نوت 9 از نگاه DxOMark مقام دوم را کسب کرد
رقیه رنجبری
نویسنده:رقیه رنجبری
ارسال شده در:20 شهریور 1397، 21:30

دوربین گلکسی نوت 9 از نگاه DxOMark مقام دوم را کسب کرد

گلکسی نوت 9 از نظر عملکرد دوربین، مقام دوم را از DxOMark کسب کرد. این درحالی است که هواوی P20 پرو با کسب 6 امتیاز بیشتر نسبت به گلکسی نوت 9 در مقام اول این فهرست قرار گرفته است.

پیش از آنکه گلکسی نوت 9 به‌طور رسمی معرفی و رونمایی شود تقریبا همه معتقد بودند که این گوشی در مقایسه با دیگر گوشی‌های رایج در بازار، دوربین فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. این تفکر از آنجا سرچشمه می‌گرفت که تقریبا سامسونگ پیشینه و سابقه خوبی در تولید گوشی‌های پرچمدار با دوربین‌های عالی و باکیفیت دارد. اما در حال حاضر براساس نتایج ارزیابی دوربین‌های گوشی‌های پرچمدار که توسط DxOMark انجام شده است باید گفت که دوربین سامسونگ گلکسی نوت 9 در میان دیگر گوشی‌های پرچمدار با کسب 103 امتیاز در مقام دوم ایستاده است و حدود 6 امتیاز با مقام اول این فهرست که هواوی P20 پرو نام دارد، عقب تر است.

galaxy note 9 / گلکسی نوت 9

البته در نظر داشته باشید که نتایج منتشر شده توسط DxOMark ممکن است تحت تاثیر قرار گرفته و کاملا بی‌طرفانه ارزیابی نشود. در گذشته کمپانی‌های مختلف به DxOMark مبلغی پرداخت می‌کردند که عملکرد دوربین گوشی آنها را تحلیل کرده و تغییراتی که بهتر است در سیستم آنها صورت بگیرد تا عملکرد کلی دوربین بهتر شده و بتواند رتبه بالاتری را کسب کنند را انجام دهند، با این وجود هیچگونه شواهدی وجود ندارد که سامسونگ نیز این کار را کرده باشد.

از نظر عملکرد دوربین در عکسبرداری باید گفت که گلکسی نوت 9 با کسب 107 امتیاز از HTC U12 پلاس پیشی گرفته اما همچنان به فاصله چند امتیاز، پایین‌تر از هواوی P20 پرو قرار می‌گیرد. این ارزیابی براساس تست‌ها و آزمون‌های متعددی است که جزئیاتی همچون نوردهی، کنتراست، دقت رنگ، فوکوس اتوماتیک، بافت، نویز، اشیا و دیگر ویژگی‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

در تصاویر زیر تست کنتراست و نوردهی انجام شده توسط DxOMark را مشاهده خواهید کرد:

بدون آنکه بخواهیم به جزئیات بیشتری بپردازیم باید گفت که نتایج ارزیابی DxOMark نشان می‌دهد که دوربین گلکسی نوت 9 در اکثر محیط‌های پرنور، گستره دینامیکی فوق‌العاده‌ای دارد، همچنین در هنگام زوم و بزرگنمایی عکسها تا 4x کیفیت عکس‌ به خوبی حفظ می‌شود. دقت رنگ فوق‌العاده و همچنین نمایش باکیفیت بالای افکت bokeh، از دیگر ویژگی‌های جالب دوربین گلکسی نوت 9 است. متاسفانه نتایج این ارزیابی اظهار می‌کند که دوربین گلکسی نوت 9 در برخی مواقع نوردهی را بدون کیفیت انجام می‌دهد و جزئیات ممکن است در عکسبرداری در محیط‌های پرنور و کم‌نور به خوبی دیده نشوند.

در ادامه DxOMark به عملکرد دوربین‌ها در هنگام ضبط ویدیو نیز پرداخته است. نتایجی که در این قسمت ارائه شده است تقریبا مشابه بخش عکسبرداری است. برخی از ویژگی‌های مثبت نظیر فوکوس اتوماتیک، نوردهی خوب در هنگام مواجه شدن با تغییر نور محیط و پایداری عالی تصویر در هنگام حرکت دوربین نیز در قسمت ضبط ویدیو با گلکسی نوت 9 نیز دیده می‌شود. البته برخی از نقاط ضعف نظیر عدم نمایش جزئیات رنگ و روشنایی در محیط‌های با نور کم همچنان در قسمت ضبط ویدیو نیز رویت می‌شود.

گلکسی نوت 9

در اخر باید گفت اگر چه گلکسی نوت 9 از نظر عملکرد دوربین خود در مقام دوم ارزیابی DxOMark قرار گرفته است اما از آنجا که هواوی P20 پرو در بازار آمریکا فروخته نمی‌شود می‌توان گفت که همچنان به عنوان بهترین گوشی هوشمند در بازار آمریکا شناخته خواهد شد.

درواقع از نظر فنی، سامسونگ نمی‌تواند ادعا کند که دوربین گلکسی نوت 9 بهترین دوربین در میان گوشی‌های پرچمدار است اما می‌توان اظهار کرد که دوربین این گوشی ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای دارد که هر خریداری را از خود راضی خواهد کرد.

نظر شما در رابطه با نتایج ارزیابی DxOMark چیست؟ آیا تا به حال براساس عملکرد دوربین، قصد خرید یک گوشی را داشته‌اید؟

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha