22 فیلم برتر Rotten Tomatoes که بر اساس کمیک های غیر مارول یا DC ساخته شده اند
پژمان گل کار مقدم
نویسنده:پژمان گل کار مقدم
ارسال شده در:21 شهریور 1397، 23:00

22 فیلم برتر Rotten Tomatoes که بر اساس کمیک های غیر مارول یا DC ساخته شده اند

دنیای کمیک و کتاب‌های مصور تنها مختص به دو غول این صنعت، یعنی DC و مارول نیستند. در ادامه فیلم‌هایی را بررسی می‌کنیم که با اقتباس از کمیک یا کتاب‌های مصور در سایت Rotten Tomatoes امتیازی بیشتری از فیلم‌های ابرقهرمانی DC و مارول کسب کردند.

فیلم‌های اقتباسی از کتاب‌های کمیک سفر پرفراز و نشیبی را در فرهنگ عامه آمریکا سپری کردند. زمانی وجود داشت که این ژانر از محبوبیت به مراتب کمتری نسبت به اکنون برخوردار بود و بیشتر به عنوان اثری زودگذر و سطحی در نظر گرفته می‌شد.

اما به لطف Iron Man مارول روند رو به رشدش را آغاز کرد و در نهایت به یگی از پرطرفدارترین‌ ژانرهای سینما تبدیل شد. به هر حال تلاش عناوینی مثل Wonder Woman و Black Panther بار دیگر آن را به سطوح بالاتر ارتقا داد. علاوه بر این‌ها وقتی نتایج بشکن منفور تانوس را در Avengers 4 ببینیم این فیلم‌‎های ابرقهرمانی محبوب‌تر هم خواهند شد.

با وجود حواشی زیادی که این ژانر در طول مسیرش با آن‌ها مواجه بوده، تعدادی فیلم اقتباسی از کمیک بوک و کتاب مصور وجود دارد که مورد پسند و استقبال طرفداران قرار گرفته‌اند. بسیاری از این فیلم‌ها عملکردی به مراتب بهتر از عناوین مارول و DC داشتند. بنابراین در این فهرست آن‌ها را براساس رتبه‌شان در Rotten Tomatoes بررسی خواهیم کرد.

از ماجراجویی‌های احمقانه Barbarella گرفته تا انیمیشن سیاسی اجتماعی Persepolis این شما و این 22 فیلم اقتباسی از کمیک بوک (که نه اهل DC هستند و نه ماورلی) براساس رتبه‌شان در Rotten Tomatoes!

 


22- Gainsbourg: A Heroic Life- 73%


Gainsbourg: A Heroic Life

هر فیلم کمیک بوکی که نباید حتما در مورد یک ابرقهرمان باشد. Gainsbourg: A Heroic Life در مورد زندگی یک خواننده فرانسوی به اسم «سرگی گینزبورگ» است. با این حال به لطف ترسیم خوان اسفار، طراح کمیک بوکی که نویسندگی و کارگردانی فیلم را برعهده داشت به این فهرست راه پیدا کرد.

در عین حال که از فیلم به عنوان اثری شلخته یاد می‌شود، به خاطر ضرباهنگ هیجان‌انگیز و سحرآمیزش، ارزش تماشا دارد. گینبورگ با 73% در Rotten Tomatoes با V For Vendetta از DC و Iron Man 2 از مارول برابری می‌کند و با یک درصد کمتر، پایین Batman تیم برتون قرار دارد.

 


21- Barbarella- 74%


Barbarella

Barbarella امتیاز خوب 74% را به نام خودش ثبت کرده است اما بینندگان خیلی تحت تأثیر قرار نگرفتند و فقط 56% نثارش کردند. با این حال ماجرای علمی-تخیلی زنی که در جست وجوی یک دانشمند گمشده سرتاسر کهکشان را طی می‌کند، خالی از لطف نیست.

همه چیز این فیلم تخیلی از لباس بین کهکشانی (کفش‌های پاشنه‌بلند با پوششی تابستانی) گرفته تا اسم گروه‌های دهه هشتادی (دوران دوران) اقتباسی هستند. Barbarella بالای Batman تیم برتون، Iron Man 2 و The Amazing Spider-Man اندرو گارفیلد و اما استون قرار می‌‎گیرد.

 


20- Chicken With Plums- 74%


Chicken With Plums

در Chicken With Plums، داستانی محسورکننده از عشق و هنر است، مردی بیمار تصمیم می‌گیرد زندگیش را مثل «اسکروچ» (مرد خسیس) از سر بگیرد.

او یک موسیقی‌دان رو به مرگ است که راهی سفری در گذشته می‌شود. با خدایان صحبت می‌کند، آینده فرزندانش را می‌بیند و برای کارهایش انگیزه پیدا می‌کند: یک رابطه قدیمی تمام زندگیش را مجدداً شکل می‌دهد.

 Chicken With Plums با 74% بالاتر از Batman تیم برتون، Iron Man 2 و The Amazing Spider-Man قرار گرفت. این فیلم تلخ و شیرین از دید مخاطبین هم رأی خوب 71 درصد را دریافت کرد.

 


19- The Adventures of Tintin- 74%


The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin حول یک خبرنگار جریان دارد که در سرتاسر دنیا سفر کرده و حین پرده‌برداری از اسرار بزرگ، ماجراجویی‌های زیادی را تجربه می‌کند.

داستان انیمیشن براساس سه گانه کتاب مصوری از نویسنده فرانسوی، «هرگه» است. یک سگ سفید دوست‌داشتنی هم درونش دارد؛ پس دلیلی باقی نمی‌ماند از اقتباس موشن کپچر استیون اسپیلبرگ از ماجراجویی‌های تن تن لذت نبریم.

فیلم جزوی معدود مثال‌هایی است که مخاطبین و منتقدین هم‌نظر بودند و رتبه خوب 74% را در Rotten Tomatoes به آن اهدا کردند.

در مجموع The Adventures of Tintin در فهرست Rotten Tomatoes بالاتر از فیلم‌های Batman ،Iron Man 2 و The Amazing Spider-Man قرار می‌گیرد.

 


18- Over The Hedge- 75%


Over The Hedge

اگر یک کمیک آنلاین را بردارید و بروس ویلیس، کمی استیو کارل و چند موجود پشمالوی دیگر قاطیش کنید، نتیجه چه می‌شود؟ Over The Hedge که امتیاز خوب 75% را از سوی منتقدین به دست آورد.

داستان یک تیم یاغی از حیوانات وحشی که قصد دارند به منظور سرقت و ذخیره آذوقه غذایی (به معنای واقعی کلام) از حصار یک خانه عیانی بپرند، توانست به خاطر گویندگی مثال زدنی و کمدی با طراوتش نظر منتقدین جلب کند.

Over The Hedge از لحاظ رتبه بالاتر از Batman ،Iron Man 2 و The Amazing Spider-Man قرار دارد.

 


17- The Mask- 77%


The Mask

The Mask به جیم کری اجازه داد تا بهترین جیم کریش را ارائه دهد: حین صداهای احمقانه‌ و تکیه کلام‌های مخصوص خودش، صورتش را به طرز اغراق‌آمیزی پیچ و تاب دهد.

در دوران طلایی جیم کری، اکثر فیلم‌هایش چنین ساختاری داشتند و بینندگان هم از چیزی که می‎‌دیدند، راضی بودند. داستان یک کارمند ساده بانک که ماسکی مرموز با قدرت‌های جادویی پیدا می‌کند، توانست 77% در فهرست فیلم‌های کمیک بوکی Rotten Tomatoes به دست بیاورد.

رتبه این فیلم بالاتر از Batman، Iron Man 2 ،The Amazing Spider-Man ،Superman Returns و Captain America: The First Avenger است.

 


16- Sin City- 77%


Sin City

Sin City یک درام نوآر سیاه و سفید با طیف عظیمی از بزرگترین ستاره‌های هالیوود است.

اصلاً دلیلی وجود دارد که Sin City پرطرفدار نباشد؟ این فیلم درهم و برهم با روایت داستانی از شخصیت‌‌هایی بی‌رحم و سرسخت در یک شهر خشن توسط منتقدین مورد استقبال قرار گرفت و با 77% گوجه تازه به کارش پایان داد. جالب اینجا است که بینندگان حتی ارزش بیشتری برای فیلم قائل شدند و امتیاز 78% را برایش در نظر گرفتند.

Sin City از Batman، Iron Man 2 ،The Amazing Spider-Man ،Superman Returns ،Thor و Captain America: The First Avenger جلو می‌زند.

 


15- Dredd- 78%


Dredd

Dredd فیلم پساآخرالزمانی در مورد یک مجری قانون است که شهری پر از جنایتکار و معتاد به مواد شیمیایی را اداره می‌کند؛ در نتیجه تمام زیر و بم‌های کلیشه‌ای کمیک بوک را شامل می‌شود.

حس طنز سیاه و مفرح «قاضی درد» کارل اربن بیشتر مورد توجه فیلم دوستان قرار گرفت.

Dredd با 78% از Rotten Tomatoes بالای Batman، Iron Man 2 ،The Amazing Spider-Man ،Superman Returns ،Thor و Captain America: The First Avenger قرار گرفت.

جای تعجب ندارد که فیلم کارش را به شکل یک سریال ریبوت تلویزیونی ادامه دهد.

 


14- Addams Family- 78%


Addams Family

چه کسانی کریستینا ریچی به عنوان شخصیت ونزدی آدامز را در Addams Family دوست دارند؟ مسلماً هیچ کس؛ اما شواهد Rotten Tomatoes گویای چیز دیگری هستند. داستان حول یک خانواده گاتیک بامزه و مشکلاتشان در یک جامعه معمولی جریان داشت.

در کمال ناباوری این فیلم توانست به امتیاز خوب 78% در Rotten Tomatoes دست یابد. یعنی رتبه‌ای بالاتر از فیلم‌های Batman ،Iron Man 2 ،The Amazing Spider-Man ،Superman Returns ،Thor و Captain America: The First Avenger از مارول و DC!

 


13- OldBoy- 80%


Old Boy

یکی دیگر از مثال‌هایی که بینندگان، فیلمی را حتی از منتقدین هم بیشتر دوست دارند، همین Oldboy است که توانست امتیاز خوب 80% را از منتقدین و در عین حال امتیاز شگفت‌آور 94% را از مخاطبین دریافت کند.

داستان عشق، اندوه و انتقام خونین مردی که 15 سال از عمرش را در زندان سپری می‌کند، سوژه‌ای به نظر نمی‌رسد که مخاطبین برایش سینه چاک شوند و در مجموع مفرح‌تر از خدایان خوشتیپ شنل‌پوش با چکش‌های پرنده باشد.

با این حال Old Boy در فهرست Rotten Tomatoes بالاتر از Batman ،Iron Man 2 ،The Amazing Spider-Man ،Superman Return ،Thor و Captain America: The First Avenger قرار گرفت.

 


12- The Crow- 81%


The Crow

The Crow از درون و برون داستانی فوق‌العاده نارحت کننده دارد. استعداد جوانی که در فیلم حضور داشت، خیلی زود از دنیا رفت.

چندین شباهت بین زندگی واقعی او و این فیلم وجود دارد، بدنامی برندون لی در واقعیت در کالبد یک ستاره سینما بود، در عین حال شخصیتی که نقشش را بازی می‌کرد، یک ستاره موسیقی راک به اسم «اریک دیون» بود که به یک ضد قهرمان تشنه انتقام تبدیل می‌شود.

The Crow از نگاه منتقدین Rotten Tomatoes امتیاز 81% را دریافت کرد. با این حالت از سمت مخاطبین مورد استقبال بیشتری قرار گرفت و با امتیاز چشم‌گیر 90% روبرو شد. فیلم در فهرست Rotten Tomatoes بالای Batman، Iron Man 2 ،The Amazing Spider-Man ،Batman: The Movie ،Superman Return ،Thor و Captain America The First Avengers قرار می‌گیرد.

 


11- Hellboy- 81%


Hellboy

Hellboy یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های ابرقهرمانی کالت سینما است. با این که چند سالی خبر از این شیطان سرخ شاخدار نبود، بازیگر سریال Stranger Things دیوید هاربر قصد دارد این شخصیت را بار دیگر زنده کند. متأسفانه منتقدین به اندازه مخاطبین با این شیطان جنگجو ارتباط برقرار نکردند.

Hellboy از نظر منتقدین در فهرست Rotten Tomatoes به امتیاز 81% دست یافت، در حالی که مخاطبین تنها با 65% گوجه تازه از فیلم پذیرایی کردند. Hellboy بالاتر از Iron Man 2 ،The Amazing Spider-Man، Batman: The Movie ،Superman Return و Captain America: The First Avenger قرار گرفت.

 


10- Scott Pilgrim vs. The World- 82%


Scott Pilgrim vs. The World

Scott Pilgrim vs. The World به نویسندگی ادگار رایت و حضور بازیگران دوست‌ داشتنی مثل مری الیزابت، وین‌استید، مایکل سرا، ابری پلازا و کیرن کولکین، از محبوبیت مشابهی بین منتقدین و طرفداران برخوردار بود.

منتقدین امتیاز خوب 82% و طرفداران 83% را به فیلم دادند. روایت داستان «پیلگرام» حین نبرد با هفت رقیب عشقی برای به دست آوردن دل دختر مورد علاقه‌اش شاید کمی تکراری باشد، اما جلوه‌های بصری کارتونی باعث شد تمام مخاطبان، فیلم را تجربه‌ای مفرح بدانید.

Scott Pilgrim در رتبه‌بندی Rotten Tomatoes بالاتر از Iron Man 2 ،The Amazing Spider-Man ،Batman: The Movie ،Superman Return ،Thor ،Captain America: The Avenger و X-Men قرار گرفت.

 


9- Hellboy II: The Golden Army- 86%


Hellboy II: The Golden Army

در عین حال که کم پیش می‌آید یک دنباله بیشتر از فیلم اصلی موفق شود، Hellboy II: The Golden Army این کار را انجام داد.

سری Hellboy ران پرلمن به قدری دوست‌داشتنی بود که همه انتظار یک سه گانه را داشتند. اما چنین اتفاقی هرگز رخ نداد. با این حال امیدواریم که دیوید هاربر ریبوت فرنچایز را به همان اندازه از محبوبیت برساند.

Hellboy II با 86% از Rotten Tomatoes بالاتر از Batman ،Iron Man 2 ،The Amazing Spider-Man ،Batman: The Movie ،Superman Returns ،Thor ،Captain America: The First Avenger ،X-Men، Batman: Mask Of The Phantasm ،Superman II ،X2: X-Men United و Batman Begins قرار گرفت.

 


8- Metropolis- 86%


Metropolis

Metropolis با کارآگاهان، دانشمندان و داستانی رازآلود در مورد کنترل نژاد انسان، بدون هیچ شکی بینندگان را به خودش جلب می‌کند.

در عین حال این طراحی هنری زیبایش است که بیشتر از هرچیز دیگری نمود می‌یابد. این انیمه به خاطر پس‌زمینه‌های چند لایه و شخصیت‌های پرجزئیاتش (که اکثراً موهایی پریشان و چشم‌هایی درشت دارند) 86% از Rotten Tomatoes دریافت کرد.

Metropolis در مقایسه با DC و مارول از Batman، Iron Man 2 ،The Amazing Spider-Man ،Batman: The Movie ،Superman Returns ،Thor، Captain America: The First Avenger ،X-Men، Batman: Mask Of The Phantasm ،Superman II ،X2: X-Men United و Batman Begins جلو می‌زند.

 


7- Akira- 87%


Akira

Akira سال 1988 با اتمسفر پساآخرالزمانیش داستان یک پسر نوجوان با قدرت‌های ابرقهرمانی در تقابل با تهدید پایان دنیا را روایت می‌کند. Akira تمام آنچه که یک انیمه باید داشته باشد را در خود جمع کرده بود و به همین دلیل طی سال‌ها روی عناوین دیگر خیلی تأثیرگذار بود.

این فیلم پرهیجان امتیاز عالی 87% را در فهرست برترین فیلم‌های اقتباسی از کمیک بوک و کتاب‌های مصور Rotten Tomatoes کسب کرد. البته طرفداران به قدی از تماشایش راضی بودند که حتی با 3 درصد بیشتر و امتیاز 90% از فیلم پذیرایی کردند.

Akira رکورد بهتری نسبت به Batman، Iron Man 2 ،The Amazing Spider-Man ،Batman: The Movie ،Superman Returns، Thor ،Captain America: The First Avenger ،X-Men، Batman: Mask Of The Phantasm، ،Superman II ،X2: X-Men United و Batman Begins دارد.


6- A History of Violence- 87%


A History of Violence

A History Of Violence خشن، کم‌نظیر و به شکل زیبایی جمع وجور است و توانست از امتیاز فوق‌العاده 87% برخوردار شود. فیلم روی گرایش‌های انسان به ماهیت و عریضه‌هایش دست می‌گذارد و به کشمکش‌های خانواده‌ای پیچیده می‌پردازد.

A History Of Violence در بالاتر از عناوین Batman ،Iron Man 2 ،The Amazing Spider-Man ،Batman: The Movie ،Superman Returns، ،Thor ،Captain America: The First Avenger، X-Men ،Batman: Mask Of The Phantasm ،Superman II ،X2: X-Men United و Batman Begins از DC و مارول قرار گرفته است.

 


5- Men In Black- 92%


Men In Black

ویل اسمیت برای چندین تابستان باشکوه در باکس آفیس حکم‌رانی کرد. فیلم فضایی-تخیلی و پادشاه پرفروش‌های تابستانی، یعنی Men In Black خودش را در تاریخ فرهنگ عامیانه جا کرد. پس تعجبی ندارد که به امتیاز 92% در Rotten Tomatoes هم دست یابد. این فیلم در مورد یک جفت مأمور بین کهکشانی ناهمگون است که پس از پایان مأموریتشان حافظه آدم‌ها را پاک می‌کنند. اما همین سوژه ساده توانست بسیاری از فیلم‌های DC و مارول را زیر چتر خودش قرار دهد.

Men In Black امتیاز بیشتری نسبت به به Batman، Iron Man 2 ،The Amazing Spider-Man ،Batman: The Movie ،Superman Returns ،Thor، Captain America: The First Avenger، X-Men ،Batman: Mask Of The Phantasm ،Superman II ،X2: X-Men United ،Batman Begins ،X-Men: First Class و Spider-Man به دست آورد.

 


4- Ghost World- 92%


Ghost World

Ghost World با لحن کنایه‌آمیز و بامزه‌اش اساس یکی از دوست‌داشتنی فرهنگ‌های کلاسیک عامیانه را شکل داد. فیلم با بازی ثورا بیرچ و اسکارلت جوهانسون داستان دو دختر نوجوان را روایت می‌کند که با افزایش سن از هم جدا می‌شوند.

با 92% از متقدین و 84% از بینندگان، Ghost World نشان داده که از خیلی فیلم‌های ابرقهرمانی کمیک برتر است.

فیلم در فهرست Rotten Tomatoes از Batman ،Iron Man 2 ،The Amazing Spider-Man ،Batman: The Movie ،Superman Returns، Thor ،Captain America: The First Avenger، ،X-Men ،Batman: Mask Of The Phantasm ،Superman II ،X2: X-Men United ،Batman Begins ،X-Men: First Class و Spider-Man جلو می‌زند.

 


3- American Splendor- 94%


American Splendor

American Splendor فیلمی براساس یک کمیک بوک است. در فیلم مردی توسط کمیک بوک‌ها تشویق می‌شود که کمیک بوک خودش را بنویسید (عمراً اگر بتوانید این جمله را سه بار سریع پشت هم بگید).

با چنین محتوایی American Splendor محکوم به موفقیت در فهرست برترین فیلم‌های کمیک بوکی Rotten Tomatoes خواهد بود و با 94% گوجه تازه شاخ خیلی از ابرقهرمانان DC و مارول را  می‌شکند.

امتیاز مجموعش سبب شد که بالاتر از Batman ،Iron Man 2 ،The Amazing Spider-Man ،Batman: The Movie ،Superman Returns ،Thor ،Captain America: The First Avenger، X-Men ،Batman: Mask Of The Phantasm ،Superman II ،X2: X-Men United ،Batman Begins ،X-Men: First Class ،Spider-Man و The Dark Knight Rises قرار بگیرد.

 


2- Ghost in The Shell- 96%


Ghost in The Shell

فیلم Ghost in The Shell با انتشار در 1996 خیلی جلوتر از زمان خودش ظاهر شد و نفود تخریب پذیر اینترنت و تکنولوژی در زندگی روزمره انسان‌ها را پیش‌بینی می‌کرد.

فیلم داستان پلیسی سایبرگ را دنبال می‌کند که در تلاش است یک هکر با توانایی کنترل ذهن انسان‌ها را به دام بیاندازد. این سایبرگ در مواجهه با قربانیان بی خاطره، کم‌کم در می‌یابد که چه چیزی یک شخص را انسان می‌کند.

Ghost in The Shell با 96% در فهرست Rotten Tomatoes بسیاری از فیلم‌های اقتباسی از کمیک بوک را شکست داد و مقامی بالاتر از Batman ،Iron Man 2 ،The Amazing Spider-Man ،Batman: The Movie ،Superman Returns ،Thor ،Captain America: The First Avenger ،X-Men ،Batman: Mask Of The Phantasm ،Superman II ،X2: X-Men United ،Batman Begins ،X-Men: First Class ،Spider-Man ،The Dark Knight Rises ،Superman و Spider-Man 2 جای گرفت.

 


1- Persepolis- 96%


Persepolis

Persepolis به زیباترین شکل ممکن زندگی یک دختر جوان را در کش و قوس انقلاب ایران روایت می‌کند. در دورانی که گوش کردن به موسیقی قدغن اعلام شده بود، مرجانه علاقه شدیدی به موسیقی پانک غربی دارد، بنابراین نمی‌تواند با قانون عرف جامعه کنار بیاید.

خانواده‌اش برای رفاه بیشتر او را به مدرسه‌ای در کشور دیگر می‌فرستند. با این حال آنجا هم با مسائلی مثل نژاد پرستی و غربت‌زدگی مواجه می‌شود.

این انیمیشن ساده و سیاه و سفید امتیاز شگفت‌انگیز 96% را از منتقدین و 92% را از مخاطبین دریافت کرد.

Persepolis در بالاتر از عناوین اسم و رسم داری از مارول و DC مثل Batman ،Iron Man 2 ،The Amazing Spider-Man ،Batman: The Movie ،Superman Returns ،Thor ،Captain America: The First Avenger ،X-Men ،Batman: Mask Of The Phantasm ،Superman II ،X2: X-Men United ،Batman Begins ،X-Men: First Class ،Spider-Man ،The Dark Knight Rises ،Superman و Spider-Man 2 قرار دارد.

شما هم فیلمی سراغ دارید که از فیلم‌های DC یا مارول امتیاز بیشتری در Rotten Tomatoes به دست آورده باشند؟ نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha