نگاهی به سیر تحول لپ‌ تاپ‌ ها؛ تاریخچه کامپیوترهای قابل حمل چطور متحول شد؟
رقیه رنجبری
نویسنده:رقیه رنجبری
ارسال شده در:06 مهر 1397، 10:00

نگاهی به سیر تحول لپ‌ تاپ‌ ها؛ تاریخچه کامپیوترهای قابل حمل چطور متحول شد؟

لپ‌ تاپ‌ هایی که امروزه از آنها استفاده می‌کنیم، در ابتدا ظاهری بسیار ابتدایی و متفاوت داشتند. با پلازامگ همراه باشید تا با هم تاریخچه لپ‌ تاپ‌ ها را مرور کرده و بررسی کنیم که چگونه این دستگاه‌های ابتدایی، دنیای کامپیوترهای قابل حمل را تغییر دادند.

اگر در خانه خود یک کامپیوتر شخصی دارید، شانس بزرگی خواهد بود که به جای یک کامپیوتر سنگین و حجیم رومیزی، یک لپ‌تاپ سبک و قابل حمل داشته باشید. درواقع با آمدن لپ‌تاپ‌ها میزان علاقه کاربران به کامپیوترهای حجیم و سنگین رومیزی به‌شدت کاهش پیدا کرد و اغلب افراد ترجیح می‌دهند که از یک کامپیوتر پرتابل و قابل حمل استفاده کنند.

به لطف پیشرفت‌ها و نوآوری‌هایی که در این زمینه انجام شده است، لپ‌تاپ‌های جدید روزبه‌روز باریک‌تر و سبک‌تر از قبل شده و درمقابل از نظر سخت‌افزار و قطعات داخلی، پیشرفته‌تر و قدرتمندتر شده‌اند و میزان دوام شارژ باتری آنها نیز افزایش یافته است.

البته باید گفت که ایجاد لپ‌تاپ‌های قدرتمند و قابل حمل در این عصر، آنچنان شاهکار بزرگی نیست. در این نوشتار نگاهی به گذشته خواهیم داشت تا یک سری اقدامات و گام‌های اساسی و موثر در تاریخچه ظهور و پیدایش لپ‌تاپ‌ها را با هم مرور کرده و بررسی خواهیم کرد که چگونه ماشین‌های ابتدایی بر ظهور لپ‌تاپ‌های امروزی تاثیر گذاشته‌اند.

 

سال 1981: Osborne 1، اولین کامپیوتر قابل حمل در جهان

Osborne 1 / اولین لپ تاپ جهان

اغلب افراد Osborne 1 را به عنوان پدربزرگ لپ‌تاپ‌ها می‌شناسند. Osborne 1  در سال 1981 با یک صفحه نمایش 5 اینچی، دو درایو فلاپی، مودم، باتری و یک صفحه کلید در بازار عرضه شد.

این کامپیوتر قابل حمل در آن موقع نیز بسیار بزرگ و حجیم بود و وزن آن 11 کیلوگرم بود که تقریبا معادل وزن 5 عدد مک‌بوک پرو فعلی است با این وجود این کامپیوتر ابتدایی برخی از ویژگی‌های مشخصه یک لپ‌تاپ را داشت. با وجود آنکه این کامپیوتر ابتدایی ویژگی‌های برجسته یک لپ‌تاپ را نداشت اما از آنجا که برای اولین بار، افراد قادر بودند که یک کامپیوتر قابل حمل داشته باشند و آن را به محیط کار برده و یا در سفر از آن استفاده کنند، بسیار موردتوجه عموم قرار گرفت.

Osborne 1 در زمان عرضه با قیمت بالای  1795 دلار به فروش رسید که چیزی در حدود 5000 دلار پول امروز ما می‌شود.

 

سال 1983: Grid Compass 1101، اولین لپ‌تاپ کشویی

Grid Compass 1101 / اولین لپ‌ تاپ کشویی

اولین لپ‌تاپ که واقعا شبیه یک لپ‌تاپ بود، Grid Compass 1101 بود که در سال 1983 عرضه شد. این لپ‌تاپ مجهز به ویژگی طراحی کشویی بود و هنگامی‌که لپ‌تاپ بسته می‌شد، صفحه نمایش آن برخلاف صفحه کلید جمع می‌شد. این نوآوری جدید و قابل توجه در طراحی این کامپیوتر، بدین معنا بود که Grid Compass 1101 به‌راحتی قابل حمل بود درحالی‌که در موقع حمل آن، صفحه نمایش و کیبورد، هر دو محافظت می‌شدند.

خاطرنشان می‌شود که چنین طراحی موفق و باقدرتی که در این کامپیوتر استفاده شده بود، بعدها در لپ‌تاپ‌های امروزی نیز به‌کار گرفته شد ولی Grid Compass 1101 به دلیل قیمت بالای خود در حدود 10000 دلار در آن سال که معادل 25000 دلار امروز است، نتوانست موفقیت بزرگی کسب کند.

 

سال 1989: Compaq LTE و Compaq LTE 286، اولین نوت‌بوک‌های جهان

Compaq LTE / اولین نوت‌ بوک‌ جهان

با وجود آنکه لپ‌تاپ‌های ابتدایی در مقایسه با یک کامپیوتر رومیزی، قابل حمل بودند اما همچنان بزرگ، حجیم و سنگین بوده و به‌آسانی قابل حمل نبودند.

با این حال در سال 1989 دو لپ‌تاپ Compaq LTE و LTE 286 به عنوان اولین نوت‌بوک‌های جهان عرضه شدند، درحقیقت سایز این دو لپ‌تاپ به اندازه ورق یک دفتر بود. حمل این لپ‌تاپ‌های کوچک‌تر، آسان‌تر بوده و در میان افرادی که خیلی به سفر می‌رفتند، محبوبیت بسیاری کسب کردند.

علاوه براین، این دو لپ‌تاپ اولین لپ‌تاپ‌هایی بودند که درایو هارددیسک و فلاپی آنها در داخل خود لپ‌تاپ تعبیه شده بود و همین امر سبب می‌شد که این دو لپ‌تاپ تطبیق‌پذیرتر و سازگارتر باشند. درایو هارددیسک موجود در Compaq LTE حدود 20 مگابایت حافظه داخلی داشت که این میزان حافظه در Compaq LTE 286، دو برابر و حدود 40 مگابایت بود.

 

سال 1989: مکینتاش، اولین لپ‌تاپ کمپانی اپل

مکینتاش اولین لپ‌ تاپ اپل

در سال 1989 علاوه بر دو لپ‌تاپ Compaq LTE  و LTE 286، اولین لپ‌تاپ شرکت اپل نیز عرضه شد. با وجود آنکه این لپ‌تاپ ساخت اپل به کوچکی و یا قابل حمل بودن دو لپ‌تاپ Compaq LTE  و LTE 286 نبود اما مجهز به یک باتری با قابلیت حفظ شارژ بالا و صفحه نمایش باکیفیت بود، دو فاکتوری که مک‌بوک‌های مدرن امروزی نیز به داشتن آنها مشهور هستند.

البته این مکینتاش به دلیل سایز و وزن خود، آنچنان در میان مردم محبوب نبود اما رقیبان خود را برای انتشار لپ‌تاپ‌های سازگار با مک و قابل حمل‌تر در آینده نزدیک، آماده کرد و امروزه خیلی بعید به نظر می‌رسد که فکر کنیم کمپانی دیگری به غیر از اپل بتواند سخت‌افزار مک را ساخته و ارائه کند.

 

سال 1991: سری اپل پاوربوک 100، انقلابی در لپ‌تاپ‌های اولیه

اپل پاوربوک 100

در سال 1991، اپل سری لپ‌تاپ‌های پاوربوک خود را عرضه کرد. این سری شامل سه لپ‌تاپ پاوربوک 100، 140 و 170 بود که بسیار موفق‌تر از تلاش‌های قبلی این شرکت در ساخت یک کامپیوتر قابل حمل عمل کردند. این سری از لپ‌تاپ‌های پاوربوک، از مجموعه‌ای از ویژگی‌هایی اساسی و منحصربفرد بهره می‌بردند که تبدیل به جز اصلی طراحی لپ‌تاپ‌های مدرن امروزی شد.

برای مثال در این لپ‌تاپ، کیبورد در نیمه بالایی صفحه پایین، قرار گرفته بود و فضایی برای استراحت دست و همچنین برای ترک‌بال (گوی متحرک) درنظر گرفته شده بود. تا آن موقع، تقریبا اکثر لپ‌تاپ‌ها به‌گونه‌ای طراحی می‌شدند که صفحه کلید در فضای جلو لپ‌تاپ قرار می‌گرفته و در فضای بالای آن، دستورالعمل و کارت‌های مربوط به کلیدهای عملکردهای مختلف لپ‌تاپ، قرار می‌گرفت.

ترک‌پدی که در این لپ‌تاپ تعبیه شده بود، بسیار قابل توجه بود و یک روش آسان و راحت را برای کنترل اشاره‌گر موس برای کاربران خود فراهم می‌کرد. سیستم عامل این لپ‌تاپ نیز از رابط کاربری نوشتاری به حالت گرافیکی تبدیل شده بود و همه این ویژگی‌ها سبب شد که لپ‌تاپ‌های پاوربوک 100، 140 و 170 اپل در طراحی لپ‌تاپ‌های جدید، بسیار موثر واقع شوند.

سری لپ‌تاپ‌های پاوربوک اپل در میان کاربران بسیار محبوب واقع شد و در طول سالیان متمادی، سری پاوربوک ویژگی‌های نوآورانه متعددی را برای کاربران خود به ارمغان آوردند که بسیاری از آنها را در لپ‌تاپ‌های امروزی می‌بینیم. در سال 1994، سری پاوربوک 500 اولین لپ‌تاپی بود که مجهز به یک تاچ‌پد واقعی بود و همچنین اولین لپ‌تاپ مجهز به یک آداپتور شبکه Ethernet داخلی بود.

 

سال 1992: IBM ThinkPad 700، لپ‌تاپی قدرتمند و نمادین

IBM ThinkPad 700 / لپ‌ تاپ قوی

در سال 1992، IBM اولین لپ‌‎تاپ ThinkPad خود را عرضه کرد. در واقع سری لپ‌تاپ‌های 700، 700c و 700t به همراه سری پاوربوک 100 اپل، به عنوان اولین لپ‌تاپ‌های مدرن شناخته می‌شدند و این لپ‌تاپ‌ها بودند که به شکل‌گیری چشم‌انداز ظاهر لپ‌تاپ‌های 25 سال بعد نیز کمک کردند.

لپ‌تاپ‌های ThinkPad مجهز به یک ترک‌پوینت در وسط کیبورد بودند که وظیفه کنترل اشاره‌گر موس را برعهده داشت علاوه براین در این لپ‌تاپ‌های مدرن سری ThinkPad 700 نیز شاهد رابط کاربری گرافیکی و آیکونی بودیم.

ThinkPad 700 توانایی واقعی یک لپ‌تاپ را به نمایش گذاشت. این لپ‌تاپ مجهز به یک صفحه نمایش 10.4 اینچی و تمام رنگی بود که تا آن موقع، اولین لپ‌تاپی محسوب می‌شد که از یک صفحه نمایش به این بزرگی بهره می‌جست. همچنین قابل ذکر است که این لپ‌تاپ مجهز به یک هارد درایو 120 مگابایتی و پردازنده قدرتمند IBM 486 SLC نیز بود.

ظراحی ThinkPad کاملا شیک و کاربردی بود و البته این لپ‌تاپ جایزه بهترین طراحی را نیز از آن خود کرد. IBM بسیار زیرکانه عمل کرد و سری لپ‌تاپ‌های ThinkPad خود را در تبلیغات متنوعی، معرفی می‌کرد. برای مثال در یک تبلیغ نشان می‌داد که این لپ‌تاپ توسط باستان‌شناسان در مصر مورداستفاده قرار گرفته است و یا نشان می‌داد که لپ‌تاپ ThinkPad 700c توسط ناسا به فضا فرستاده شده است؛ و همه این اقدامات تنها برای ثابت کردن این ادعا بود که سری لپ‌تاپ‌های مدرن  ThinkPad 700 چقدر توانایی دارند.

در آخر باید گفت با استفاده از ویژگی‌های نوآورانه و طراحی خلاقانه در طول زمان‌های طولانی سبب شد که این لپ‌تاپ‌های اولیه و ابتدایی راه را برای دستگاه‌های مدرن که امروزه از آنها استفاده می‌کنیم، هموار کردند و می‌بایست از این پیشگامان ابتدایی تشکر کرد که کمک کردند امروزه لپ‌تاپ‌های متنوع با کارایی‌های مختلف داشته باشیم که بتوانیم از آنها در خانه، مدرسه و یا محیط کار خود استفاده کنیم.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha