معرفی نمونه هایی کاربردی از اینترنت اشیا با نگاهی رو به آینده
اعظم بجاری
نویسنده:اعظم بجاری
ارسال شده در:08 مهر 1397، 21:00

معرفی نمونه هایی کاربردی از اینترنت اشیا با نگاهی رو به آینده

امروزه استفاده از اینترنت اشیا رو به گسترش است. دستاوردهای چنین فناوری‌های نوینی که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم، هم می‌تواند برای کاربران و هم کسب و کارهای مختلف مفید باشند.

جالب است بدانید تا سال 2020 تعداد دستگاه‌ها و گجت‌های متصل به اینترنت در واقع همان اینترنت اشیا به حدود 30 میلیارد دستگاه می‌رسد. این بخش نوین دنیای فناوری از ظرفیت بالایی برخوردار است که با اندکی خلاقیت می‌توان دستاوردهای هیجان‌انگیزتری را در این زمینه خلق کرد و به نمایش گذاشت. درواقع با اندکی خلاقیت بیشتر می‌توان اینترنت اشیا را بیشتر از گذشته وارد بازار فناوری کرد و شانس موفقیت کسب‌و‌کارها را ارتقا بخشید.

اینترنت اشیا

به‌عنوان مثال دکمه دش تاید که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم، اجازه خواهد داد تا کاربران تنها با یک ضربه بتوانند بسته‌های تاید را از آمازون سفارش دهند. درواقع این ترفند باعث حفظ مشتری در بلندمدت خواهد شد. یا مثلا سرویس‌های اینترنتی اوبر با همکاری اسپاتیفای توانستند فناوری آینده را وارد سیستم حمل و نقل کند. حالا با توجه به اینکه بحث اینترنت اشیا بسیار جدید و کاربردی است می‌تواند بستری مناسب را برای افراد خلاق و کارآفرین جهت گسترش ایده‌های نو و همچین کسب و کارهای حاضر ایجاد کند. ما در ادامه نمونه‌هایی در زمینه اینترنت اشیا به شما معرفی خواهیم کرد که باعث توسعه کسب‌و‌کارها شده‌اند. همچنین این ابزارها در برخی نقاط جهان وارد زندگی بسیار از افراد شده‌اند و از این رو می‌توان به آینده این نوع از فناوری‌های تازه‌نفس امیدوار بود.

 


آمازون و تاید


آمازون دش (Amazon Dash) گجتی جذاب و بسیار ساده است. درواقع این گجت که بر روی ماشین لباسشویی تعبیه شده و به کمک وای فای به اپلیکیشن آمازون وصل می‌شود؛ درنتیجه این امکان را برای کاربران فراهم می‌کند که تنها با یک ضربه، بتوانند بسته‌های تاید سفارش دهند. درواقع تاید به کمک چنین تکنولوژی توانسته است، وفاداری خود را به مشتریان افزایش دهد. همچنین از طرفی توانسته مشتریانی را در راز مدت برای خود داشته باشد. همان‌طورکه می‌دانید در فروشگاه‌ها انواع مختلف پودرهای لباسشویی مشاهده می‌شود، اما وقتی چنین دکمه‌ای بر روی لباسشویی وصل باشد کاربر مسلما وقت خود را صرف انتخاب پورد لباسشویی دیگری نخواهد کرد. با زدن دکمه دش تاید بر روی لباسشویی پورد را سفارش داده تا به منزل وی ارسال شود. البته گفتنی است که علاوه بر تاید شرکت‌های دیگری نیز از این گجت ساده در جهت رسیدن به اهداف بیان شده، بهره‌مند هستند.

دکمه دش تاید آمازون / اینترنت اشیا

 


Allon Solly


بسیاری از شرکت‌ها، معمولا از مشتریان خود درخواست می‌کنند که بعد از خرید، تجربه خود را از محصول مورد نظر همراه به هشتگی مرتبط در پستی به سایر کاربران در توییتر معرفی کنند. البته کاربران چندان تمایلی به این کار از خود نشان نخواهند داد. اما اگر همین مخاطبان بدانند که در ازای این کار امتیازی دریافت می‌کنند، مسلما برای این کار مشتاق‌تر خواهند بود. حالا در اقدامی جالب، اینترنت اشیا، استفاده از هشتگ‌های متنوع را برای کارهای مختلف ساده کرده است.

Allon Solly یک شرکت پوشاک هندی است. این شرکت در یکی از مراکز تجاری شهر بنگلور در هند بیلبوردی نصب کرده است؛ این بیلبورد تعاملی بوده و با سیستمی که در پشت آن نصب شده است کار می‌کنند. همچنین 60 لباس هم در در این بیلبورد قرار می‌گیرد. روش کار این چنین است که بعد از انتشار توییتی با هشتگ RainingSolly# توسط کاربر، لباس‌ها به لبه بیلبورد نزدیک‌می‌شوند و با توییت‌های بیشتر به پایین می‌افتند. در این لحظه نام کاربری که آخرین توییت مربوط به او بوده است در نمایشگر بیلبورد نشان داده می‌شود و وی برنده لباس خواهد بود.

در حقیقت Allon Solly توانسته است با خلاقیتی که به خرج داده، راهی منحصربه‌فرد برای تشویق کاربران به توییت کردن در مورد تجربه خرید خود، پیدا کند. در نتیجه این شرکت توانسته است در سایه استفاده از بستر شبکه‌های اجتماعی و بیلبوردی که درواقع دستاورد اینترنت اشیا است، مشتریان خود را وفادار نگه دارد و از طرف دیگر مشتریان خود را افزایش دهد.

اینترنت اشیا شرکت پوشاک Allon solly

 


نیوآ


در نگاه اول، تبلیغات چاپی و تکنولوژی اینترنت اشیا دو مقوله جدا از هم هستند. درواقع یکی از گذشته می‌آید و دیگری دیدی رو به آینده دارد. اما اگر با اندکی خلاقیت بتوان این دو مقوله را با هم ترکیب کرد، احتمالا اتفاق خوبی خواهد افتاد؛ کاری که نیوآ انجام داده است. درواقع شرکت نیوآ کمپینی تبلیغاتی در برزیل برپا کرد. نیوآ در برزیل در یک مجله دستبندهایی را تبلیغ کرد که والدین می‌توانستند آن‌ها را به مچ دست فرزندان خود ببندند. این دستبندها به بهره‌مندی از قطعات مربوط به شناسایی محل به اپلیکیشن نیوآ متصل بودند. درنتیجه والدین با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانستند از موقعیت مکانی فرزند خود تا فاصله‌ای مشخص با استفاده از اپلیکیشن مربوطه، مطلع شوند. درواقع اگر کودکی که دستبند را به دست داشت از محدوده مشخص شده فراتر برود، اپلیکیشن این موضوع را به والدین اطلاع خواهد داد. گفتنی است استفاده از این دستاورد با استقبال زیادی در برزیل روبه‌رو شد که نشان از خلاقیت و تفکر رو به جلوی این کمپانی دارد.

اینترنت اشیا نیوآ

 


اوبر و اسپاتیفای


اینترنت اشیا فرصتی فوق‌العاده را در اختیار کسب و کارهای مختلف قرار می‌دهد تا بتوانند گامی در راستای استراتژی‌های بازیابی بردارند. حتما اسپاتیفای و اوبر را می‌شناسید. این دو شرکت هر کدام به نوبه خود عملکرد موفقیت‌آمیزی داشته‌اند، اما با استفاده از تکنولوژی‌های نوین و بستر اینترنت توانستند با هم همکاری داشته باشند. این همکاری نیز گامی نوین در راستای بهره‌مندی از اینترنت اشیا بوده است که می‌تواند تجربه سفری بهتر را برای کاربران رقم بزند. درواقع کاربران اکنون با استفاده از حساب خود در اسپاتیفای به اپلیکیشن اوبر متصل شوند و می‌توانند تا هنگامی که در خودروهای مربوط به اوبر حضور دارند آهنگ‌های مورد نظر خود را از اسپاتیفای گوش دهند. این همکاری در عین حال که ساده به نظر می‌رسد باعث خواهد شد تا افرادی که از سرویس اوبر استفاده می‌کنند، تجربه لذت بخش‌تری را برای خود رقم بزنند؛ درواقع این مساله سبب وفاداری بیشتر مشتریان نیز خواهد شد.

اینترنت اشیا اوبر و اسپاتیفای / IOT Uber And Spotify

 


جنرال موتورز


همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم، یکی از مزایای استفاده از اینترنت اشیا در بازاریابی، این است که می‌توان مشتریان را وفادار نگه داشت. دیگر برندی که با استفاده از این فناوری نوین گامی در این عرصه برداشته، جنرال موتورز است. درواقع این شرکت در سال 2017 پلتفرم جدیدی را معرفی کرد. در بستر این پلتفرم رانندگان می‌توانند با استفاده از نمایشگر لمسی موجود در داشبورد خودرو، کارهایی مانند رزرو رستوران، پیداکردن نزدیک‌ترین پمپ بنزین و کارهایی از این دست را انجام دهند. هرچند ممکن است این دستاورد چندان بزرگ نباشد، اما این برند مطرح در زمینه خودروسازی با استفاده از امکانات موجود توانسته است راهی برای راحتی کار رانندگان ایجاد کند و درنتیجه محبوبیت خود را نزد مشتریان دوچندان سازد.

اینترنت اشیا جنرال موتورز

 


والگرینز


یکی از مشکلاتی که شاید مشتریان در فروشگاه‌های بزرگ با آن روبه‌رو شوند این است که پیدا کردن برخی از محصولات کاری بس دشوار است. در این راستا شرکت والگرینز (Walgreens) که یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای آمریکا به شمار می‌رود، با همکاری شرکت Aisle411 اپلیکیشنی را جهت رفاه حال مشتریان ارائه داده است. این اپلیکیشن به مشتریان کمک می‌کند تا آن‌ها بتوانند محصولات مختلف را در فروشگاه پیدا کنند. اپلیکیشن مورد نظر در کنار این امکان، باتوجه به سابقه خرید مشتری محصولات جدیدی را در آن زمینه ارائه خواهد داد. با این کار تجربه خرید را در نظر مشتریان آسان خواهد کرد و خریدی بی دردسر را برای آن‌ها خلق می‌کند.

جالب است، بدانید که براساس بررسی‌های صورت گرفته در آمریکا، اپلیکیشن والگرینز بعد از اپلیکیشن‌های groupon و آمازون از نظر محبوبیت در رده سوم قرار دارد. همان‌طور که مشاهده می‌شود می‌توان علاوه بر ایده‌ای که این فروشگاه استفاده کرد، شاهد پتانسیل‌های زیادی برای بکارگیری اینترنت اشیا در فروشگاه‌ها بود. با استفاده از این دستاوردها می‌توان مشتریان را تشویق کرد و تخفیف‌های فروشگاه را از این طریق به اطلاع آن‌ها رساند؛ درنتیجه‌ی همه این‌ها و استفاده از چنین بسترهایی، موفقیت کسب و کارها بیشتر خواهد شد.

اینترنت اشیا والگرینز


ایده‌هایی برای خلق آثاری در زمینه اینترنت اشیا


حال اگر شما هم صاحب برند یا کسب و کاری باشید می‌توانید با اندکی تفکر آینده‌نگرانه از بستر اینترنت برای توسعه کسب و کار خود استفاده کنید. شاید هم بتوانید دستاوردی در زمینه اینترنت اشیا داشته باشید. در این زمینه بهره‌گیری از پروژه‌های منبع باز DIY یا همان Do It Yourself می‌تواند کمک‌کننده باشد. برای آشنایی با تعدادی از آن‌ها در ادامه ما را همراهی کنید.

 

ساعت زنگ‌دار

برای این پروژه نیاز به یک رزبری پای دارید. درواقع رزبری پای رایانه‌ای کوچک و قابل برنامه‌ریزی است و افراد علاقه‌مند به حوزه الکترونیک و رایانه می‌توانند با هر سطح دانشی به راحتی از آن استفاده کنند. شما با استفاده از یک رزبری پای می‌توانید ساعت زنگ‌داری را تنظیم کنید تا زمان آلارم آن براساس برنامه زمانی قطار یا مترو باشد. درنتیجه اگر قطاری برای حرکت با تاخیر مواجه شود یا برنامه زمانی آن تغییر کند، پیام آن به شما نشان داده می‌شود. همچنین امکان تنظیم نوع آلارم نیز برای شما میسر خواهد بود. می‎توانید زنگ آن را موزیکی که مورد علاقه شما است انتخاب کنید.

 

آینه هوشمند

می‌توانید با استفاده از آینه دو طرفه که پنلی را نمایش می‌دهد و با کمک اجزایی دیگر، ابزاری بسازید تا در زمانی که به آینه نگاه می‌کنید از آب و هوا، اخبار و غیره مطلع شوید. درواقع اگر بتوانید ارتباط مناسب را بین قطعات برقرار نمایید قادر خواهید بود تا هر مورد دیگری که دوست دارید را در آینه هوشمند خود مشاهده کنید. اگر خیلی مشتاق به انجام چنین پروژه‌ای هستید یا دوست دارید اطلاعاتی را درباره آن کسب کنید، می‌توانید از این لینک کمک بگیرید.

آینه هوشمند / اینترنت اشیا

گیاهان خود را از راه دور آبیاری کنید

اگر جزو افرادی هستید که اغلب آبیاری گیاهان خود را فراموش می‌کنید می‌توانید وسیله‌ای بسازید تا با بررسی خاک نیازمندی گیاه به آب را به شما اطلاع دهد. در این زمینه این لینک راهنمایی خوبی را به شما ارائه خواهد داد.

دستگاه سنجش خاک / اینترنت اشیا

ترموستات هوشمند

یک ترموستات هوشمند از دیگر دستاوردهای اینترنت اشیا است. اگر علاقه مند به ساخت دستگاهی این چنین هستید می‌توانید راهنمایی‌های لازم را از این لینک بگیرید. جالب است بدانید ساخت یک ترموستات هوشمند هزینه کمتری برای شما در پی خواهد داشت. از طرفی به کمک یک ترموستات هوشمند می‌توانید به راحتی دمای اتاق را اندازه‌گیری کنید و آن را به آسانی دمای دلخواه تغییر دهید.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha