مروری بر انواع طراحی های بریدگی بالای نمایشگر در گوشی های هوشمند
رقیه رنجبری
نویسنده:رقیه رنجبری
ارسال شده در:11 مهر 1397، 10:00

مروری بر انواع طراحی های بریدگی بالای نمایشگر در گوشی های هوشمند

بریدگی بالای نمایشگر در گوشی‌های هوشمند، ترندی است که امروزه در اکثر گوشی‌ها دیده می‌شود. با پلازامگ همراه باشید تا در ادامه بهترین و بدترین طراحی‌های بریدگی بالای نمایشگر در میان گوشی‌های مختلف را با هم مرور کنیم.

تقریبا امروزه هر گوشی هوشمند رده‌بالایی که به بازار می‌آید مجهز به بریدگی بالای نمایشگر است. بریدگی بالای نمایشگر طراحی منحصربه‌فردی است که اولین بار در یکی از گوشی‌های اسنشیال فون دیده شد. بله، درست است؛ آیفون 10 دومین گوشی هوشمندی بود که با بریدگی بالای نمایشگر به بازار آمد.

اما تقریبا بعد از آیفون 10، اغلب سازندگان گوشی هوشمند از این ترند تقلید کرده و گوشی‌های خود را با بریدگی بالای نمایشگر به بازار می‌فرستادند. در این میان سامسونگ یکی از مهم‌ترین کمپانی‌هایی است که با این ترند مخالفت کرده و در هیچ یک از گوشی‌های خود، از بریدگی بالای نمایشگر استفاده نکرده است. علاوه بر سامسونگ، کمپانی ویوو نیز از این ترند استفاده نکرد و گوشی‌های هوشمندی تمام صفحه و بدون بریدگی بالای نمایشگر را به بازار فرستاد. درواقع ویوو به جای قرار دادن دوربین سلفی در صفحه نمایش و جایگذاری آن در بریدگی بالای نمایشگر، ترند جدیدی را استفاده کرده و از دوربین سلفی کشویی در ساختار گوشی‌های هوشمند خود استفاده کرد.

در ادامه پیشنهاد می‌شود با پلازامگ همراه باشید تا بهترین و بدترین طراحی‌های بریدگی بالای نمایشگر در گوشی‌های هوشمند مختلف را بررسی کرده و با هم مرور کنیم.

 


5- گوشی پیکسل 3 ایکس ال


Pixel 3xl - notch

اگر اخبار و تصاویری که از پیکسل 3 ایکس ال منتشر شده است، صحت داشته باشند؛ بدون شک بدترین طراحی بریدگی بالای نمایشگر را در این گوشی شاهد خواهیم بود. این بریدگی بسیار بزرگ و پهن طراحی شده است که در نگاه اول، توجه کاربر را به خود جلب می‌کند. درواقع به‌نظر می‌رسد که گوگل، زیبایی این گوشی را با استفاده از چنین ترندی، کاملا زیرسوال برده است.

البته همانند سایر گوشی‌های اندرویدی می‌توان تصویر پس‌زمینه گوشی را به‌گونه‌ای تغییر داد که در اطراف این بریدگی، رنگ مشکی قرار بگیرد و این طور به‌نظر برسد که نوار مشکی رنگ سنتی نوتیفیکیشن مربوط به اندروید است. درواقع با این ترفند می‌توان بریدگی بالای نمایشگر این گوشی را از دید بقیه، پنهان کرد اما با تغییر تصویر پس‌زمینه، این بریدگی عظیم مجددا مشاهده خواهد شد. این بریدگی در پیکسل 3 ایکس ال با حاشیه پایین گوشی، به نوعی مطابقت دارد.

 


4- آیفون 10، 10 اس، 10 اس مکس و 10 آر


iPhone X / آیفون 10 / بریدگی بالای نمایشگر

بریدگی بالای نمایشگر موجود در سری آیفون‌های 10، 10 اس، 10 اس مکس و 10 آر خیلی بد نیست اما در مقایسه با سایر گوشی‌های اندرویدی مجهز به بریدگی بالای نمایشگر، نسبتا عریض‌تر است.

ممکن است آیفون از نظر نوع طراحی بریدگی بالای نمایشگر امتیاز پایینی را کسب کند اما به‌نظر می‌رسد که اپل به هیچ وجه از بکارگیری این ترند در گوشی‌های خود، احساس ناراحتی نمی‌کند. این درحالی است که اپل امسال تصاویر پس‌زمینه زنده‌ای از سیاره‌ها را برای آیفون‌های 2018 خود ارائه کرد که در آن‌ها این بریدگی بالای نمایشگر به‌واسطه رنگ مشکی تصویر پس‌زمینه پوشش داده می‌شود و تقریبا از دید پنهان می‌ماند.

 


3- اکثر گوشی‌های اندرویدی نظیر هواوی P20 پرو، وان پلاس 6 و ال جی G7


OnePlus 6

تقریبا سایر گوشی‌های اندرویدی که مجهز به بریدگی بالای نمایشگر هستند، در ردیف سوم این لیست قرار می‌گیرند. درواقع طراحی بریدگی بالای نمایشگر در این گوشی‌ها به بزرگی و پهنای بریدگی موجود در آیفون‌ها نیست.

در میان گوشی‌های هوشمند اندرویدی که از این ترند پیروی کرده‌اند، هواوی P20 پرو، وان پلاس 6 و ال جی G7 نمونه‌های عالی و تقریبا بدون نقص تلقی می‌شوند.

 


4- اسنشیال فون


Essenstial phone / اسنشیال فون

بریدگی موجود در بالای نمایشگر اسنشیال فون در مواقعی که کاربر یک پس‌زمینه با رنگ روشن را برای گوشی انتخاب می‌کند بیشتر شبیه به یک زگیل روی صفحه نمایش گوشی دیده می‌شود با این حال در مقایسه با سایر گوشی‌های هوشمند، بریدگی کوچکتری داشته و مقدار کمتری از صفحه نمایش را اشغال کرده است.

 


5- اوپو F9 (و احتمالا وان پلاس 6T)


بدون شک بهترین طراحی بریدگی بالای نمایشگر را در اوپو F9 می‌توان دید. درواقع اوپو F9 مجهز به بریدگی بالای نمایشگر قطره‌ای شکل است که در برابر سایر طرح‌های بریدگی، نمای زیباتری دارد. این بریدگی کوچک بوده و کمتر آرایش تهاجمی در آن دیده می‌شود و درحقیقت کاربر در نگاه اول متوجه حضور آن در صفحه نمایش گوشی نمی‌شود.

درواقع اوپو F9 نمونه کاملی از یک گوشی هوشمند است که سازنده آن با مهارت تمام سعی کرده که با یک طراحی زیبا، ظاهر زیبای گوشی حفظ شود. خاطرنشان می‌شود که اوپو در این زمینه، امتیاز کامل را کسب کرده است.

گفتنی است اوپو F9 سبب شده است که وان پلاس 6T نیز در طراحی بریدگی بالای نمایشگر از آن الهام بگیرد. این درحالی است که گوشی‌های قبلی اوپو طراحی نظیر گوشی‌های وان پلاس داشتند؛ بنابراین در آینده نزدیک مشخصه‌های اوپو F9 را در گوشی جدید وان پلاس 6T خواهیم دید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha