ربات ژاپنی که می تواند به نصب دیوار آماده بپردازد
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:12 مهر 1397، 09:30

ربات ژاپنی که می تواند به نصب دیوار آماده بپردازد

موسسه تحقیقاتی AIST در ژاپن نوعی ربات را طراحی و ساخته که می‌تواند به نصب دیوارهای آماده بپردازد و جایگزین نیروی کار انسانی شود.

موسسه علوم فناوری صنعتی پیشرفته ژاپن یا AIST در اقدامی جدید به ساخت رباتی انسان‌نما پرداخته که می‌تواند کارهای ساده ساخت و ساز از جمله نصب دیوارهای آماده را انجام دهد. در ویدیوی زیر می‌توانید نحوه نصب یک دیوار آماده را توسط ربات مدل HRP-5P ملاحظه کنید. این ربات با استفاده از قلاب‌هایی، قطعه‌ای را حرکت می‌دهد تا با دستان خود بگیرد. این ربات درست مانند یک نوجوان در حال ساخت کاردستی کار می‌کند، اما با این وجود کار را به خوبی به انجام می‌رساند.

موسسه AIST در نظر دارد تا این ربات را برای محیط‌های ساخت و ساز آماده کند. این اتفاق در صورتی است که جمعیت ژاپن در حال پیر شدن است و در آینده این کشور با نیروی کار بسیار کمی مواجه خواهد بود. این موسسه تحقیقاتی به دنبال جایگزینی ماشین به جای نیروی کار انسانی در محیط‌های مونتاژ در تاسیسات بزرگ، جهت ساخت ساختمان، خانه، هواپیما و کشتی است.

ربات ژاپنی

بر اساس اعلام AIST:

این ربات ابتدا محیط خود را مورد بررسی قرار می‌دهد و اشیا را با دستگاه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی دقیق و باکیفیت خود شناسایی کرده و سپس به کار خود می‌پردازد.

این پیشرفت‌ها چندین مورد از پیش‌بینی‌ها را به واقعیت تبدیل می‌نماید که چندین سال از آغاز اقدامات در راستای آن می‌گذرند. بر اساس یکی از مطالعاتی که در سال 2013 توسط دانشگاه آکسفورد انجام شد، این دانشگاه میزان احتمال اتوماتیک کردن فرآیند کاری را تخمین زد و برای کار نصب دیوارهای آماده، میزان قابل توجه 79 درصدی را برای کارکرد ربات‌ها پیش‌بینی کرد. هم اکنون تعدادی از آن‌ها وجود دارند که به کارهایی از جمله آجر گذاشتن، نجاری و نصب کاشی می‌پردازند.

ربات ژاپنی

با این وجود، پیش‌بینی‌ها در مورد کارکرد ربات‌ها به واقعیت نزدیک می‌شوند و تصاویر جدیدی که از ربات HRP-5P منتشر شده و در آنها این ربات مشغول نصب دیوار آماده بوده، نشان از یک مسئله دارند: این که زندگی به واقع از هنر تقلید می‌کند.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha