کشورهای دارای بیشترین میراث جهانی یونسکو ؛ ایتالیا اول و ایران یازدهم است
آرام حسینی
نویسنده:آرام حسینی
ارسال شده در:13 مهر 1397، 17:00

کشورهای دارای بیشترین میراث جهانی یونسکو ؛ ایتالیا اول و ایران یازدهم است

تا سال 2017 در مجموع 1092 مکان در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. از 193 کشور عضو یونسکو، ایتالیا با 54 مکان تاریخی، صدرنشین فهرست میراث‌داران جهانی است.

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد موسوم به «یونسکو» (UNESCO) در نوامبر 1972 معاهده آثار باستانی را جهت حفظ میراث فرهنگی عمومی بشریت امضا کرد. از آن تاریخ به بعد، برنامه انتخاب اماکن فرهنگی برجسته و دارای اهمیت طبیعی به‌عنوان یکی از توافقات بین‌المللی گسترده در سراسر دنیا به رسمیت شناخته شده؛ این معاهده به امضا و تصویب 193 کشور دنیا رسیده است. امروزه مجموعا 1092 میراث جهانی یونسکو در سراسر دنیا به ثبت رسیده‌اند که از این تعداد 845 بنا فرهنگی، 209 مکان طبیعی و 38 مورد ترکیبی از اماکن فرهنگی و طبیعی هستند.

میراث جهانی یونسکو

شکل زیر اینفوگرافی 12 کشور با بیشترین میراث جهانی یونسکو در سراسر دنیا را نشان می‌دهد که ایتالیا با 54 مورد در صدر جدول قرار دارد. عمده مراکز ایتالیا در زمره اماکن فرهنگی محسوب می‌شوند؛ از جمله برج کج پیزا، بقایای باستانی شهر مدفون پمپئی (Pompei)، شهر باستانی هرکولانیوم (Herculaneum) یا ارکولانو امروزی و شهر توره آنونزیاتا (Torre Annunziata) در کنار مراکز تاریخی فلورانس، ناپل و رم که در سراسر دنیا شناخته شده‌اند. کشور چین با 53 مکان و اسپانیا با 47 میراث جهانی یونسکو ثبت شده، به‌ترتیب رتبه‌های دوم و سوم جدول را به‌خود اختصاص داده‌اند. گفتنی است کشورمان ایران در این جدول در جایگاه یازدهم دیده می‌شود.

میراث جهانی یونسکو / UNESCO Heritage infographic

پارک ملی میدا ورده (Meda Verde National Park) و پارک ملی یلواستون (Yellowstone) آمریکا در سال 1978 اولین اماکنی بودند که در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیدند. پس از آن تعداد کل میراث جهانی یونسکو در آمریکا به 23 مورد رسید و توانست خود را به رتبه دهم برساند. در مهر سال 2017 (اکتبر) ایالات متحده و رژیم صهیونیستی اعلام کردند که به‌خاطر «ادامه دادن تعصب و سوگیری ضد اسرائیلی» از یونسکو کناره‌گیری می‌کنند. ایالات متحده پیش‌تر هم در دوره ریاست جمهوری رونالد ریگان در دهه 1980 از سازمان خارج شده بود و مجدد در سال 2003 به یونسکو پیوست. آخرین کناره‌گیری آمریکا دهم دی‌ماه مصادف با آخرین روز سال جاری میلادی، عملی و اجرا خواهد شد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha