چگونه تنظیمات سطل بازیافت در ویندوز 10 را تغییر دهیم
محسن امیری
نویسنده:محسن امیری
ارسال شده در:17 مهر 1397، 14:00

چگونه تنظیمات سطل بازیافت در ویندوز 10 را تغییر دهیم

هر بار که فایلی را در ویندوز حذف می‌کنید، به سطل بازیافت یا Recycle Bin می‌رود. یک سری تنظیمات برای این بخش وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید که در ادامه به توضیح این تنظیمات خواهیم پرداخت.

هر بار که فایلی را در ویندوز خود حذف می‌کنید، این فایل به سطل بازیافت یا Recycle Bin می‌رود. این فایل تا زمانی که یا شما آن را حذف نکنید و یا فضای اختصاص داده شده به سطل بازیافت تمام شود، در سطل بازیافت می‌ماند. اگر فضای سطل بازیافت شما پر شود، ویندوز فایل‌های قدیمی را حذف کرده و فایل جدید را جای آن می‌گذارد. این کار باعث می‌شود که فایل حذف شده شما دائمی حذف نشود و همواره شانسی برای بازیابی بدون دردسر آن داشته باشید. بسیاری از مردم فکر می‌کنند که سطل بازیافت هیچ گونه تنظیماتی در خود ندارد، اما چنین نیست. در ادامه به برخی نکات در مورد سطل بازیافت یا Recycle Bin اشاره می‌کنیم.

 

حداکثر حجمی که سطل بازیافت به آن دسترسی دارد را تغییر دهید

سطل بازیافت دارای یک حداکثر مقدار ذخیره سازی است که تا قبل از پرشدن کامل می‌تواند به تمام آن دسترسی داشته باشد. مقدار ذخیره سازی پیش فرض که برای سطل بازیافت در نظر گرفته شده، کمی ناکافی است. در یک رایانه شخصی، سطل بازیافت فقط کمی بیش از 5٪ از حجم کل را به خود اختصاص می‌دهد. بنابراین، برای مثال، در درایو معمولی 1 تبلت (که حدود 930 گیگابایت فضای مورد استفاده دارد)، اندازه پیش فرض یك سطل بازیافت حدود 46 گیگابایت است.

هر درایو سیستم شما یک مقدار حجم مشخص برای سطل بازیافت خود دارد. این حجم به صورت یک فایل در درایو شما ذخیره می‌شود که البته قابل مشاهده نیست. نام این فایل $RECYCLE.BIN است. در تصویر زیر این فایل را در یک درایو کامپیوتری می‌بینید.

سطل بازیافت/Recycle Bin

با اینکه هر درایو یک سطل بازیافت مخصوص به خود را دارد، محتوای تمامی آن‌ها در سطل بازیافت که آیکون آن روی دسکتاپ است، قابل مشاهده می‌باشد. توجه کنید که اگر شما از سیستمی استفاده می‌کنید که محیط آن مدیریت می‌شود و برای شما یک محدودیت حجمی اعمال شده است، حجم سطل بازیافت شما همان 5 درصد از محدودیت حجمی‌تان خواهد بود.

در بسیاری از موارد همین مقدار مشخص شده به صورت پیشفرض می‌تواند مناسب باشد. اگر شما یک هارد 2 ترابایتی دارید، حدود 100 گیگابایت فضای سطل بازیافت شما خواهد بود. شاید هیچگاه این مقدار پر نشود. برای دیدن جزئیات حافظه درایو‌ر‌های سیستم خود روی آیکون سطل بازیافت کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.

سطل بازیافت ویندوز 10/Recycle Bin

در این بخش حجم هر درایور را به صورت لیست شده می‌بینید. همچنین می‌توانید میزان حجم اختصاص داده شده برای سطل بازیافت هر درایو را تغییر بدهید. گزینه Custom Size برای اینکار به شما کمک می‌کند.

سطل بازیافت/Recycle Bin

 

از سطل بازیافت استفاده نکنید و به اصطلاه همه چیز را Shift+Delete کنید

انجام این کار از این نظر خوب است که حجم اضافه‌ای از سیستم شما اشغال نمی‌شود اما برای تمام فایل‌ها چنین کاری را توصیه نمی‌کنیم. اگر 100 درصد مطمئنید که یک فایل را نمی‌خواهید، دلیلی ندارد فضای سیستم خود را با آن اشغال کنید. اما اگر حس می‌کنید ممکن است دوباره به آن نیاز داشته باشید، بهتر است که از فضای 5 درصدی خود برای این فایل‌ها استفاده کنید! اگر دوست دارید هیچ وقت از فضای سطل بازیافت خود استفاده نکنید، در بخش Properties تیک گزینه Don’t move files to the Recycle Bin. Remove files immediately when deleted را علامت بزنید.

سطل بازیافت/Recycle Bin

بهتر است اگر گزینه گفته شده را فعال می‌کنید، گزینه زیر آن را هم (Display Delete Confirmation Dialog) علامت بزنید. با علامت زدن این گزینه در هر بار حذف کردن فایل‌ها، ویندوز از شما می‌پرسد که آیا واقعا مطمئن به انجام این کار هستید یا خیر!

سطل بازیافت/Recycle Bin

 

کاری کنید که سطل بازیافت شما بعد از مدتی فایل‌ها را حذف کند

در ویندوز 10 یک ویژگی اضافه به سطل بازیافت اضافه شده است. این ویژگی Storage Sense نام دارد. بهترین کاری که Storage Sense برای شما انجام می‌دهد این است که هارد شما را همواره از فایل‌های اضافی پاک می‌کند. یکی دیگر از ویژگی‌های Storage Sense مربوط به سطل بازیافت شماست. شما می‌توانید تنظیم کنید که فایل‌های موجود در سطل بازیافت شما بعد از دوره‌های 1، 14، 30 یا 60 روزه خود به خود پاک شوند. برای دسترسی به این بخش، دکمه ویندوز و حرف I کیبورد خود را فشار دهید و به بخش Storage رفته و روی Change how we free up space automatically کلیک کنید.

سطل بازیافت/Recycle Bin

در صفحه ظاهر شده کمی به پایین صفحه حرکت کنید و Temporary Files را پیدا کنید. در این بخش گزینه Delete temporary files that my apps aren’t using را پیدا کرده و منوی آن را دست کاری کنید. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید می‌توانید روز‌های گفته شده در ابتدا را خود انتخاب کنید.

سطل بازیافت/Recycle Bin

سطل بازیافت بخشی از ویندوز شماست که کمی مظلوم است! خیلی‌ها از آن استفاده می‌کنند ولی در مورد این تنظیمات کمتر می‌دانند. با دانستن و تغییر این تنظیمات، استفاده کاربردی‌تری را از این بخش ویندوز خود داشته باشید.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha