پردازنده Core i9-9900K اینتل
اعظم بجاری
نویسنده:اعظم بجاری
ارسال شده در:19 مهر 1397، 21:30

اینتل از پردازنده نسل نهم و هشت هسته ای Core i9-9900K رونمایی کرد

اینتل پردازنده‌ نسل نهم خود را با نام پردازنده Core i9-9900K معرفی کرده است. این پردازنده از قدرت بالایی پشتیبانی می‌کند، بیشتر مخصوص سیستم‌های گیمینگ بوده و توان حرارتی بالایی را نیز ارائه خواهد داد.

نهمین نسل از پردازنده‌های معرفی شده اینتل نمونه‌های مختلفی را در بر می‌گیرد. از آن جمله می‌توان به پردازنده هشت هسته‌ای اشاره کرد که با چیپ‌ست Z370 و کافی لیک هماهنگ هستند. در این میان یکی از پردازنده‌های جدید پردازده Core i9-9900K است که از فرکانس حداکثری 5 گیگاهرتز پشتیبانی می‌کند. به گفته این شرکت، پردازنده Core i9-9900K بهترین پردازنده برای کامپیوترهای مخصوص بازی محسوب می‌شود. گفتنی است این پردازنده پرچمدار، قصد ورود به بازار ابزارها و تجهیزات مخصوص بازی را دارد و همچنین درصدد جذب سازندگان کامپیوترهای مناسب بازی است.

پردازنده Core i9-9900K اینتل

گفتنی است این پردازنده می‌تواند در کنار پردازنده‌هایی چون پردازنده‌های نسل نهم مانند Core i7،i5 و 18-core i9-9980XE برای آن دسته از کاربرانی که قصد استفاده از قدرت یک ایستگاه کاری را دارند، استفاده شود. البته نه دقیقا به عنوان یک پردازنده مخصوص ایستگاه‌های کاری که 28 هسته‌ای هستند. برای آن دسته از کاربردها پردازنده اکسون W-3175X پیشنهاد می‌شود.

 


کاربرد پردازنده Core i9-9900K در عرصه گیمینگ


پردازنده نسل نهمی پردازنده Core i9-9900K اینتل مناسب برای گیمینگ

اینتل و سایر بخش‌های صنعت کامپیوتر در تلاش برای جذب بازار بازی با ابداع پردازنده‌های قدرتمند هستند؛ چراکه تنها این دسته از کاربران و مشتریان به دنبال قدرت بالای کامپیوتر بوده و از طرفی این افراد همان کاربرانی محسوب می‌شوند که حاضرند برای قدرت بیشتر، پول بیشتری را نیز بپردازند و به طور معمول سیستم‌های خود را دو یا سه سال در میان آپدیت کنند. با این حساب بازیکن‌هایی که به صورت حرفه‌ای بازی می‌کنند، از جمله مشتریان چنین پردازنده‌هایی محسوب می‌شوند. درواقع هسته‌های بیشتر در یک پردازنده به بازیکن در جریان بازی و همچنین ارسال داده‌ها کمک شایان توجهی خواهد کرد.

همچنین گرافیک بازی‌ها نیز با پیشرفت روزافزون رو به رو است. با این حساب زمانی که کاربران بازی‌هایی با کیفیت 4K را اجرا می‌کنند به کارت گرافیک‌های پیشرفته‌تری مانند پردازنده گرافیکی RTX انویدیا نیاز خواهند داشت؛ به‌طوری‌که که یک پردازنده محاسباتی یا CPU قوی در کنار پردازنده گرافیکی، می‌تواند اتفاق خوبی را برای کاربران رقم بزند. این در حالی است که پردازنده نسل نهم و هشت هسته‌ای Core i9-9900K می‌تواند ترکیب خوبی را در کنار پردازنده گرافیکی RTX انویدیا ایجاد نماید.

از طرفی پردازنده جدید اینتل برای سایر کاربران که به فعالیت‌های حرفه‌ای با توان پردازشی بالا می‌پردازند می‌تواند مفید باشد. اما به هر حال تعداد هسته‌های زیاد به معنی کاربرد این پردازنده‌ها در عرصه گیمینگ است؛ چراکه برخی از بازی‌ها با توجه به ویژگی‌های چنین پردازنده‌هایی طراحی می‌شوند.

 


نسخه به روز شده از پردازنده کافی لیک (Coffee Lake)


نسل نهم از پردازنده‌های اینتل براساس پلتفرم کافی لیک (Coffee Lake) نیز نسبت به نسل هشتم بهبود یافته است. با این حساب این پردازنده‌ها از تغییرات بنیادی مربوط به معماری بهره‌مند بوده و در واقع پردازنده‌های کافی لیک اینتل نسخه به‌روز شده از پردازنده‌های کبی لیک هستند. پردازنده 14 نانومتری کافی لیک اس (Coffee Lake-S) که جزو همین پردازنده‌های ارتقا یافته است، کلاک اسپید یا در واقع سرعت بالاتری را به ارمغان می‌آورد. از طرفی این پردازنده از حافظه سازگارتر و منعطف‌تری برای کنترل قدرت بیشتر پشتیبانی می‌کند.

معرفی پردازنده نسل نهم اینتل

قابل‌توجه‌ترین ویژگی پردازنده Core i9-9900K و Core i7-9700K هشت هسته‌ای بودن آن‌ها است. درواقع این هسته‌ها در زمان‌هایی که سیستم با پردازش‌های زیادی رو به رو است، خود را بهتر نشان می‌دهند. از طرفی در حالت‌های دیگر نیز باعث افزایش سرعت سیستم خواهند شد. پردازنده Core i9-9900K با همه ویژگی‌های برازنده‌ای که دارد، دارای توان پردازشی 5 گیگاهرتز است و با این ویژگی به‌عنوان سریع‌ترین پردازنده قدرتمند اینتل نیز شناخته می‌شود. این در حالی است که این پردازنده‌ها از یک هسته برای پردازش کارهای معمول استفاده می‌کنند اما زمانی که کارها و دستورات محاسباتی پیچیده‌تر شوند سایر هسته‌های پردازنده برای کمک به فرایند پردازش وارد عمل خواهند شد.

 


عملکرد بهبودیافته پردازنده Core i9-9900K


عملکرد این پردازنده نیز با تقویت معماری حافظه توسط اینتل توسعه یافته است. درواقع این معماری به گونه‌ای است که تراشه پردازنده بتواند به دور از تولید هرگونه دمای اضافی در پردازش‌های پیچیده و اوور کلاک به کار خود ادامه دهد.

اینتل به صورت رسمی این موضوع را تاییده کرده که در نسل نهم پردازنده‌های معرفی شده از یک ماده لحیم استفاده کرده است. درواقع یک لایه لحیم بین پخش کننده یکپارچه حرارت و بلوک پردازنده استفاده شده است. با این حال جالب است بدانید اینتل در نسل پیشین پردازنده‌ها از خمیر ارزان‌تر استفاده می‌کرده و درنتیجه این پردازنده‌ها از توان پایین‌تری برای انتقال حرارت برخوردار بودند. حالا استفاده از لحیم به معنی توان بالای انتقال حرارت در فرکانس بالا و تولید دمای کمتر نسبت به نسل‌های پیشین است.

 


قیمت پردازنده‌های جدید اینتل


با این حال قیمت پردازنده‌های جدید اینتل چندان ارزان نخواهد بود. درواقع پردازنده Core i9-9900K به تنهایی دارای قیمتی معادل 490 دلار بوده که این موضوع باعث خواهد شد تا قیمت سیستمی که مجهز به این پردازنده است از 2000 دلار آغاز شود. با این حال این پردازنده 8 هسته‌ای قیمتی پایین‌‎تر از انواع 10 هسته‌ای با توان پردازشی بالاتر دارد. قدرت این انواع قوی‌تر نیز 1000 دلار است. با این حال نسل هشتم پردازنده شش هسته‌ای سری i7 که امروزه بسیار همه‌گیر است ممکن است تا چند سال آینده با پردازنده‌های معرفی‌شده جدید جایگزین شود که تنوع کمتری دارند اما قدرت دوبرابری را ارائه می‌دهند. پردازنده‌های جدید برای آن دسته از کاربرانی که قصد داشتن سیستمی قدرتمند دارند و می‌خواهند از این نظر تا چند سال خیالشان جمع باشد، انتخاب مناسبی خواهد بود.

برخی از کاربران و مشتریان نیز به دنبال پردازنده‌های ارازن‌تر مانند پردازنده AMD در این بخش یعنی رایزن 2700X هستند که باید منتظر بنچمارک‌های آن و مشخصات مربوط به آن‌ها باشند. باید دید که آیا با توجه به مشخصات پرداخت چنین قیمت‌هایی مناسب است یا خیر؟

پردازنده نسل نهم اینتل

جالب است بدانید که پیش فروش پردازنده یاد شده اینتل آغاز شده است و عرضه آن از تاریخ 19 اکتبر یعنی 27 مهر 97 آغاز خواهد شد. همچنین عرضه پردازنده‌های 18 هسته‌ای و 28 هسته‌ای اکسون W-3175X از ماه دسامبر آغاز می‌شود. این بدین معنی است که یک ماه بعد شاهد حضور آن در سیستم‌ها خواهیم بود.

 


قدرت پردازنده Core i9-9900K و Core i7-9700K


پردازنده Core i9-9900K در دو هسته دارای قدرت 5 گیگاهرتز خواهد بود و از قدرت 4.7 گیگاهرتزی نیز در با سایر هسته‌ها برخوردار است. در طرف دیگر پردازنده i7-9700K از این نظر ویژگی‌های بسیاری نزدیکی به آن دارد. به طوری که از قدرت 4.7 گیگاهرتزی در یک هسته و همچنین قدرت 4.7 گیگاهرتزی در دو دو هسته پشتیبانی می‌کند که این قدرت در استفاده از تمام هسته‌ها به میزان 4.6 گیگاهرتز خواهد رسید. با این حال تفاوت i7 با پردازنده Core i9-9900K به طور کلی بر روی نحوه پردازش و سایر امکانات خواهد بود. درواقع 4 هسته برای پردازش بهینه و معمولی که اکثر نرم افزارها دارند با پردازنده i7-9700K و قدرت 4.7 گیگاهرتزی آن میسر خواهد بود. با این حال در می‌یابیم که دو پردازنده یاد شده تفاوت چندان آشکار و واضحی در انجام پردازش‌های معمول ندارند.

علاوه بر این‌ها در ویژگی پردازنده‌های یاد شده هنوز به طور کامل مشخص نشده است که از چه میزان حافظه‌ای پشتیبانی خواهند کرد. با این حال سریع‌ترین حافظه‌ای که آن‌ها می‌توانند مورد پشتیبانی قرار دهند، پردازنده DDR4-2666 است.


مادربردها و چیپ‌ست Z390


چیپ‌ست Z390 اینتل دیگر دستاوردی است که در قالب بیش از 55 مدل مادربرد تولیدی توسط تولیدکنندگان وارد بازار خواهد شد. درواقع این چیپ‌ست را می‌توان به‌روزرسانی جدیدی از چیپ ست Z370 دانست که از پردازنده‌های سری 8000 و همچنین 9000 اینتل پشتیبانی می‌کنند.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plaza_mag عضویت در کانال تلگرام

0 دیدگاه دیــدگاههای کاربـــران

بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha