ویکی‌ لیکس فاش کرد: ارتباط شرکت آمازون با سرویس های اطلاعاتی آمریکا

ویکی‌ لیکس فاش کرد: ارتباط شرکت آمازون با سرویس های اطلاعاتی آمریکا
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

ویکی‌ لیکس که به یک سایت منتشر کننده رازهای مگو معروف شده به تازگی اطلاعاتی را منتشر کرده که نوعی سند بسیار محرمانه در مورد رابطه آمازون و سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا است.

ویکی لیکس به تازگی نوعی سند بسیار محرمانه در مورد رابطه آمازون و سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا منتشر کرده است. این سند که به عنوان Amazon Atlas معروف شده، نوعی سند فوق محرمانه است که ویکی‌ لیکس به این صورت آن را توصیف کرده است:

این سند از اواخر سال 2015، فهرستی از آدرس‌ها و برخی اطلاعات عملیاتی در مورد یکصد مرکز داده در 15 شهر از 9 کشور است. اطلاعات منتشر شده، ارتباط میان آمازون و سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی آمریکا را فاش می‌کنند.

ویکی‌ لیکس همراه با این سند، نقشه‌ای از مراکز داده‌های آمازون را نیز منتشر کرده که در زیر می‌بینید:

ویکی‌ لیکس

این سایت در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرده: آمازون که بزرگ‌ترین سایت ارائه‌دهنده خدمات ابری است، بسیار روی موقعیت مکانی و جغرافیایی مراکز داده خود حساس است. در حالی که ارتباط تعداد محدودی از این مراکز با آمازون مشخص و شفاف است، مابقی به صورت غیرآشکار هستند. در اغلب موارد، آمازون خارج از پایگاه‌های داده‌ای در اختیار شرکت‌های دیگر کار می‌کند و همین مسئله ردپای بسیار کمی از آمازون را در آنجا بر جای می‌گذارد یا اینکه این مراکز داده تحت نام‌هایی کمتر شناخته شده از زیرمجموعه‌های آمازون فعالیت می‌کنند.

ویکی‌ لیکس که به ارتباط این شرکت با سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا اشاره می‌کند در ادامه آورده است:

آمازون بزرگ‌ترین عرضه‌کننده خدمات ابری در آمریکا با اهداف ارائه اطلاعات به سرویس‌های اطلاعاتی امریکا است. در سال 2013، این شرکت قراردادی 600 میلیون دلاری را با CIA امضا کرده تا نوعی خدمات ابری را برای استفاده توسط نیروهای اطلاعاتی و اطلاعات طبقه‌بندی شده‌ای تحت عنوان Top Secret (یا بسیار محرمانه) ارائه کند. در ادامه و در سال 2017، آمازون وجود منطقه AWS Secret را تایید کرد که امکان ذخیره‌سازی اطلاعات طبقه‌بندی شده را در سطح محرمانه به برخی از آژانس‌ها و شرکت‌ها می‌دهد. آمازون نیز نوعی منطقه محرمانه را برای موسسات دولتی آمریکا دارد که اطلاعات غیرطبقه‌بندی شده این دولت را میزبانی می‌نماید.

در حال حاضر، آمازون یکی از طرف‌های اصلی و پیشرو در قرارداد 10 میلیارد دلاری با دولت آمریکا است و قرار است که نوعی خدمات ابری خصوصی را در اختیار وزارت دفاع آمریکا قرار دهد. آمازون یکی از تنها شرکت‌هایی است که با با داشتن مجوزهای لازم، میزبانی اطلاعات طبقه‌بندی شده را بر عهده دارد.

ویکی‌ لیکس در بیانیه خود آورده:

وزارت دفاع به دنبال تنها یک عرضه‌کننده مستقل است و شرکت‌های دیگر از جمله Oracle و IBM، نسبت به این موضوع اعتراض کرده‌اند و اعلام نموده‌اند که مشخصات لازم برای چنین پروژه‌هایی به شکل غیرمنصفانه‌ای به نفع آمازون است. تاریخ مناقصه این پروژه تا فردا بوده است.

تاکنون، کنترل این زیرساخت ابری توسط آمازون تا حد زیادی پنهان بود و تنها مناطق جغرافیایی عمومی این مراکز داده به صورت عمومی منتشر شده است.

ویکی‌ لیکس / جولیان آسانژ

به منظور فاش کردن رازهای مربوط به مراکز داده‌های آمازون، ویکی‌لیکس همچنین این سند را به صورت یک معما و بیست‌سوالی درآورده است. هدف از این بازی تشویق مردم به تحقیق در مورد این مراکز داده نوعی روش سرگرم‌کننده و درگیرکننده بود و در عین حال، مشکلات مرتبطی همچون قراردادهای این سایت اینترنتی را با سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و همین طور، ساختارهای پیچیده شرکت آمازون و فیزیکی بودن حالت سیستم‌های ابری این شرکت را فاش می‌نماید.

آمازون تاکنون در این رابطه هیچ واکنشی نشان نداده است.

جولیان آسانژ، مدیرعامل ویکی‌ لیکس از سال 2012 در سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده و از ماه مارس امسال که ارتباط اینترنتی او قطع شده، تقریبا خبری از ویکی‌لیکس نبوده است. سال گذشته، این سایت اینترنتی، اسناد بسیار جالب توجهی را از مقامات حزب دموکرات و یک سری اسناد از ابزارهای هک کردن CIA را منتشر کرده بود.

کلام آخر

برای اخبار بیشتر از دنیای فناوری با پلازامگ همراه بمانید، شما همچنین می‌توانید در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 90.4 میلیون دلار
  Godzilla vs. Kong
  اکران: 31 مارس 2021
 • 44.2 میلیون دلار
  Tom and Jerry
  اکران: 26 فوریه 2021
 • 41.6 میلیون دلار
  Raya and the Last Dragon
  اکران: 05 مارس 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Mortal Kombat
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 34.1 میلیون دلار
  Kimetsu no Yaiba: Mugen Ressha-Hen
  اکران: 23 آوریل 2021
 • 23.4 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 13.1 میلیون دلار
  The Unholy
  اکران: 02 آوریل 2021
 • 1.8 میلیون دلار
  Separation
  اکران: 30 آوریل 2021
بازی ها
 • 19 شهریور 1400
  Life is Strange: True Colors
 • 24 شهریور 1400
  Deathloop
 • 20 مهر 1400
  Back 4 Blood