استیون هاوکینگ پیدایش نژاد «ابرانسان‌ ها» را پیش بینی کرده بود!
تینا قنبریان
نویسنده:تینا قنبریان
ارسال شده در:25 مهر 1397، 19:30

استیون هاوکینگ پیدایش نژاد «ابرانسان‌ ها» را پیش بینی کرده بود!

استیون هاوکینگ دانشمند بریتانیایی در مجموعه مقالاتی که روز سه شنبه، 24 مهر، در کتابی به نام «پاسخ‌هایی کوتاه به مسائلی بزرگ» چاپ شد، پیش‌بینی می‌کند که اصلاح ژنتیکی به پیدایش نژاد ابرانسان‌ها منجر خواهد شد.

فیزیکدان و نویسنده فقید، پروفسور استیون هاوکینگ بحث شگفت‌انگیزی را دربارۀ احتمال پیدایش نژاد جدیدی از انسان که او، آن‌ها را ابرانسان‌ (superhuman) می‌خواند، مطرح کرده است. هاوکینگ می‌گوید: «روزی فرا می‌رسد که ثروتمندان جامعه بشری به وسوسۀ دستکاری DNA فرزندانشان دچار می‌شوند و می‌خواهند تا از این طریق، خصوصیات ژنتیکی آن‌ها را بهبود ببخشند.»

هاوکینگ، نویسندۀ کتاب جنجالی «تاریخچه مختصر زمان»، که در ماه مارس (فروردین) امسال درگذشت، در لابه لای مجموعه‌ مقالاتش، پیش‌بینی‌هایی را در خصوص وضع بشر در آینده بیان کرده است. این دانشمند، احتمال داده است که مهندسی ژنتیک بتواند نوع جدید ابرانسان را بیافریند که در نهایت می‌تواند باعث نابودی بقیه انسان‌ها بشود. مقالاتی که در روزنامه Sunday Times منتشر شدند، قرار بود در یک کتاب گردآوری شود. این کتاب روز سه شنبه، 16 اکتبر (23 مهر) به چاپ رسید.

او می‌نویسد:

من مطمئن هستم که در قرن حاضر، بشر می‌تواند کشف کند که چگونه هوش و غرایز بشری مانند پرخاشگری را اصلاح کند. احتمالا قوانین خاصی برای مهندسی ژنتیک در نظر گرفته می‌شود؛ اما بعضی افراد نمی‌توانند در برابر وسوسه برای بهبود ویژگی‌های انسانی، مانند حافظه، مقاومت در برابر بیماری و طول عمر مقاومت کنند.

Stephen Hawking / استیون هاوکینگ

در کتاب «پاسخ‌های کوتاه به سوالات بزرگ» که افکار نهایی هاوکینگ در مورد جهان را بیان می‌کند، این فیزیکدان پیش‌بینی می‌کند که افراد ثروتمند به زودی قادر خواهند بود تا انتخاب کنند که در ساختار ژنتیکی‌شان اصلاحاتی ایجاد شود؛ اصلاحاتی که منجر به پیدایش نوع ابرانسان‌هایی با حافظه بهبود یافته، مقاومت در برابر بیماری، هوش و طول عمر افزایش‌یافته می‌شود.

هاوکینگ چشم‌اندازی را پیش روی ما می‌گذارد که در آن پیشرفت علم ژنتیک باعث می‌شود تا توجه انسان‌ها به این جلب شود که سعی کنند خصوصیات خودشان را بهبود ببخشند. می‌توان انتظار داشت که پیامدهای ضمنی چنین اتفاقی، ایجاد گونه‌ای ضعیف‌تر از انسان‌های اصلاح نشده باشد که در نهایت محکوم هستند به نابودی یا رانده شدن به حاشیه جامعه.

او می نویسد:

هنگامی که چنین ابرانسان‌هایی ظاهر شوند، بشر با مشکلات سیاسی قابل توجهی روبه رو خواهد شد که حاصل عدم توانایی رقابت نوع بهبود نیافته با نوع بهبودیافته است. احتمالا انسان‌های بهبود نیافته یا می‌میرند یا تبدیل به افراد بی‌ اهمیت در جامعه بشری می‌شوند. در عوض شاهد بروز نژادی از انسان‌ها خواهیم بود که توانایی برنامه‌ریزی و طراحی خود را دارند و در این مسیر با شتاب فزاینده حرکت خواهند کرد.

این نظرات به تکنیک‌هایی مانند Crispr-Cas9، یک سیستم اصلاح DNA که شش سال پیش اختراع شد، نظر دارد. این سیستم به دانشمندان اجازه می‌دهد تا ژن‌های مضر را تغییر دهند یا آن‌ها را با ژن‌های جدید جایگزین کنند. بیمارستان گریت اورموند استریت (Great Ormond Street) کودکان در لندن از اصلاح ژن برای درمان کودکان مبتلا به سرطان خون غیر قابل درمان استفاده کرده است. با این حال، استفاده از این تکنیک با نگرانی‌ها و پرسش‌هایی از سوی والدین در خصوص اثرات جانبی خطرآفرین آن، همراه بوده است.

لرد ریز (Lord Rees) ستاره‌شناسی که دوست و هم‌دانشگاهی استیون هاوکینگ در دانشگاه کمبریج بود و اغلب با آراء او مخالفت می‌کرد، در همین راستا، به بانک اسپرمی در کالیفرنیا اشاره می‌کند که تنها شامل اسپرم «نخبه» مثل اسپرم برندگان جایزه نوبل بود و به دلیل کمبود تقاضا بسته شد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
ll 29 اسفند 1398، 14:18

این ایده ابرانسانی همیشه در مغز بشر بوده، اما وقتی آدم بزرگی مثل هاوکینگ بیانش میکنه ، مورد توجه قرار میگیره ! این خودش نوعی تفاوت هست که میگه حتی الان هم مشکلاتی که خود هاوکینگ در مورد ابر انسان ها میگه به شیوه دیگه موجود هست