تیم کوک درباره قضیه تراشه‌ های جاسوسی چینی به بلومبرگ اعتراض کرد
تینا قنبریان
نویسنده:تینا قنبریان
ارسال شده در:29 مهر 1397، 16:00

تیم کوک درباره قضیه تراشه‌ های جاسوسی چینی به بلومبرگ اعتراض کرد

تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل، برای بار دوم اعلام کرد که تراشه‌ های جاسوسی چینی به فناوری اپل نفوذ نکرده‌اند و او از خبرگزاری بلومبرگ خواسته است که اخبارش درباره این قضیه را تکذیب کند.

همان‌طور که می‌دانید کشور چین از تولید تا عرضه محصولات فناوری در سطح جهانی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. می‌توان تصور کرد که این کشور دستکاری‌هایی را روی محصولات انجام بدهد. اساسا شناسایی دستکاری‌های حرفه‌ای در سخت‌افزار بسیار دشوار است. در همین راستا بلومبرگ نوشت که چین تراشه‌هایی ریزتر از دانه برنج ساخته که در سخت‌افزار شرکت‌هایی چون اپل و آمازون نفوذ کرده‌اند.

تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل می‌گوید که تراشه‌های جاسوسی چینی به فناوری اپل نفوذ نکرده‌اند و او از خبرگزاری بلومبرگ می‌خواهد که اخبارش درباره نفوذ این تراشه‌ها به سخت‌افزارهای اپل را تکذیب کند. کوک روز جمعه به روزنامه BuzzFeed News گفت:

در داستانی که آن‌ها برای اپل ساختند، هیچ حقیقتی وجود ندارد. حالا بهتر است کار درست را انجام بدهند و خبرشان را تکذیب کنند.

اوایل ماه جاری گزارشی از خبرگزاری بلومبرگ منتشر شد، مبنی بر اینکه چیپ‌های جاسوسی چینی برای جمع‌آوری اطلاعات محرمانه و مالکیت معنوی از سازندگان آیفون و سرویس‌های وب آمازون به خصوص یک شرکت زیرمجموعه آمازون که خدمات محاسبات ابری را انجام می‌دهد، مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این تراشه‌ها که در سرورها پیدا شده‌اند، در چین برای یک شرکت آمریکایی به نام سوپر میکرو، مونتاژ شده بودند. محصولات شرکت سوپر میکرو برای تولید سرورها از اهمیت زیادی برخوردار است. در این گزارش آمده که دولت آمریکا تحقیقات محرمانه‌ای را در خصوص این چیپ‌ها از سال 2015 آغاز کرده است.

اپل بلافاصله به این گزارش واکنش نشان داده و آن را رد کرد و حتی به کنگره گفت که هرگز هک نشده است. روز جمعه، کوک در مصاحبه با BuzzFeed برای بار دوم این ادعا را رد کرده و گفت که از بلومبرگ می‌خواهد که این خبر را تکذیب کند. اگرچه اغلب شایعات و داستان‌های مختلفی درباره اپل منتشر می‌شود، اما بسیار به ندرت مواردی پیش می‌آید که اپل رسما خواهان تکذیب خبر بشود. کوک به BuzzFeed گفت:

من شخصا با همرامی بروس شوول، وکیل شرکت، با خبرنگاران بلومبرگ صحبت کردم. مواضع ما بسیار روشن است؛ ما مدعی هستیم که چنین اتفاقی در سیستم سخت‌افزاری اپل رخ نداده و در همین راستا به تمام سوالاتشان پاسخ دادیم. هر بار که آن‌ها این داستان را به ما نسبت دادند، ماجرا تغییر کرده و هر بار که ما در این خصوص تحقیق کردیم، چیزی پیدا نکردیم.

بلومبرگ به درخواست برای نظرش در این مورد پاسخی نداده است. پیش از گزارش BuzzFeed، این شرکت به گزارشی که در این خصوص منتشر کرد، پایبند بود. اپل روز جمعه بیان کرد که فراتر از اظهارات تیم کوک، نظری را اعلام نخواهد کرد. اپل، AWS، سوپر میکرو و وزارت امور خارجه چین، این گزارش را که از منابع ناشناس دولتی منتشر شده است، مورد تردید قرار داده‌اند.

این گزارش در پی نگرانی رو به رشد نسبت به نظارت بالقوه و مسائل امنیتی در خصوص تجهیزات ساخت چین منتشر شد؛ نگرانی‌هایی که در پیشروی این کشور برای تبدیل شدن به یک قطب جهانی فناوری، مانع ایجاد کرده است. به عنوان مثال، دولت استرالیا در ماه آگوست، ساخت شبکه 5G کشورش توسط شرکت‌های چینی را مسدود کرد. در همین راستا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، یک شبکه 5G ملی را پیشنهاد می‌دهد که نیازی به ارتباط با آن سوی مرزهای کشور نداشته باشد.

وزارت امنیت ملی ایالات متحده اعلام کرده که از گزارشات زنجیره‌های عرضه در فناوری مطلع است. اما در این بیانیه چنین آمده است:

در حال حاضر ما هیچ دلیلی برای شک کردن به ادعای شرکت‌های ذکر شده در این ماجرا نداریم.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha