عربستان سعودی کارمند توییتر را به جاسوسی ترغیب کرده است
مهدی شمشیربند
نویسنده:مهدی شمشیربند
ارسال شده در:30 مهر 1397، 13:00

عربستان سعودی کارمند توییتر را به جاسوسی ترغیب کرده است

به گزارش نیویورک تایمز، عربستان سعودی به ترغیب یک کارمند توییتر جهت جاسوسی از حساب‌های کاربران مخالف با سیاست‌های این کشور (مانند جمال خاشقجی) در این شبکه اجتماعی پرداخته است.

شنبه این هفته، نیویورک تایمز گزارشی مبنی بر ترغیب کارمند توییتر توسط دولت عربستان سعودی به منظور جاسوسی از کاربران توییتر منتشر کرد. هدف از این کار عربستان سعودی مبارزه با مخالفان دولت نظیر جمال خاشقجی در شبکه‌های اجتماعی توییتر بوده است. روزنامه‌نگاری که قبل از مرگش با حملات شدید اینترنتی نیز مواجه شده بود.

طبق اعلام نیویورک تایمز، مقامات سیستم‌های اطلاعاتی غربی با شرکت توئیتر تماس گرفته و به آنها در رابطه با انجام فعالیت‌های جاسوسی توسط یکی از کارمندان‌شان با نام علی الذباره در رابطه با جاسوسی از حساب‌های کاربری مخالف دولت عربستان صحبت کردند. الذباره از سال 2013 به عنوان یک مهندس با دسترسی به حساب کاربری کاربران توئیتر در این شرکت مشغول به کار بوده است که توسط مقامات عربستان سعودی به جاسوسی از بعضی حساب‌های کاربران توئیتر متقاعد شده بود.

توئیتر پس از دریافت هشدار توسط مقامات سیستم‌های اطلاعاتی غربی، الذباره را به مرخصی فرستاده و سریعاً به بررسی شواهد مربوط به جاسوسی او برای عربستان سعودی پرداخت که در نهایت بعد از پیدا نکردن مدارک مستحکمی که حاکی از جاسوسی او از حساب کاربران برای دولت عربستان صعودی باشد در اواخر سال 2015 او را اخراج کردند. اما سریعاً بعد از آن توئیتر پیام‌هایی را به چندین حساب کاربری که امکان جاسوسی از آنها بالا بود ارسال کرد. در نهایت الذباره بعد از اخراج به عربستان بازگشت.

طبق بررسی‌های انجام شده توسط نیویورک تایمز، اغلب حساب‌هایی که توسط توئیتر پیام‌های هشدار امنیتی دریافت کرده بودند، مربوط به برخی از چهره‌های دانشگاهی، محققین، روزنامه‌نگاران و همچنین اشخاصی که در پروژه مخفی‌سازی هویت اشخاص در اینترنت تحت عنوان تور کار می‌کردند بوده است. علاوه بر این موضوع، جمال خاشقجی نیز پیش از مرگ در حال راه‌اندازی پروژه‌ای تحت عنوان مبارزه با سوء استفاده‌های اینترنتی بود.

Jamal Khashoggi / جمال خاشقجی

در این گزارش‌ها اشاره‌ای به اینکه توئیتر جمال خاشقجی نیز یکی از حساب‌های قربانی جاسوسی توسط الذباره بوده یا نه، نشده است، اما از طرف دیگر این گزارش به هدف قرار گرفتن حساب کاربری جمال خاشقجی توسط حمله مزارع ترولی دولت عربستان سعودی در رابطه مبارزه با مخالفانشان اشاره کرده. این گروه توسط سعود القحطانی، یکی از مشاوران شاهزاده محمد بن سلمان رهبری می‌شود که اخیراً بعد از کشته شدن جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در ترکیه اخراج شده است. به گفته تایمز، این گروه با استفاده از نرم‌افزارهای گروهی چت اقدام به انتشار لیست اسامی اشخاص مضنون به آزار و اذیت، موضوعات مورد بررسی و نظارت و همچنین انتشار پیام‌های مربوط به حمایت دولت می‌پردازند.

علاوه بر این روز پنجشنبه، خبرگزاری NBC گزارشی مبنی بر بستن صدها حساب باتنت (Botnet) توسط توئیتر که به حمایت از عربستان سعودی در رابطه با مفقود شدن جمال خاشقجی می‌پرداختند منتشر کرده بود.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha