5 چیزی که درباره فیلم جوکر می‌ دانیم + 5 شایعه و 5 چیزی که از آن می‌ خواهیم
نویسنده:آرش آقاجانی
ارسال شده در:28 آبان 1397، 22:00

5 چیزی که درباره فیلم جوکر می‌ دانیم + 5 شایعه و 5 چیزی که از آن می‌ خواهیم

حتما این روزها همه شما اخبار مربوط به فیلم جوکر (The Joker) با بازی خواکین فینیکس را کم و بیش شنیده‌اید. در این مطلب مجموعه‌ای از حقایق، شایعات و انتظارات طرفداران از این فیلم را مرور می‌کنیم تا به یک جمع‌بندی از آنچه تا به حال از فیلم جوکر می‌دانیم برسیم.

فیلم جدیدی از کاراکتر جوکر توسط کمپانی دی سی و برادران وارنر در دست ساخت بوده و تا حالا اطلاعات قابل توجه زیادی پیرامون آن منتشر شده است. البته انتخاب تاد فیلیپس پس از کارهایی چون فیلم‌های Hangover و Borat به عنوان کارگردان فیلم The Joker انتخاب غافلگیر به نظر می‌رسد. در این بین جالب‌ترین نکته‌ای که وجود دارد این است که این فیلم با درخشش خواکین فینیکس در نقش اصلی قرار است شبیه آثار اسکورسیزی همچون Taxi Driver و Raging Bull باشد. باتوجه به این مطالب فیلم The Joker احتمالا تبدیل به بهترین فیلم کمپانی دی سی در سال‌های اخیر می‌شود. از طرفی این شبهه به وجود می‌آید که آیا این فیلم ممکن است عقاید عمومی را نسبت به دنیای کامیک دی سی تغییر دهد یا نه.

فیلم جوکر / خواکین فینیکس / The Joker / Joaquin Phoenix

فیلم جوکر که اکران آن برای تاریخ 4 اکتبر 2019 تنظیم شده است، قرار است تا داستان پیدایش و شکل‌گیری این کاراکتر را با الهام از داستان رمان گرافیکی اولیه و اصلی The Killing Joke روایت کند. پیوستن خواکین فینیکس برای بازی در نقش اول، که با وسواس خود همواره کارهای خاص را انتخاب کرده و سه بار هم نامزد دریافت جایزه اسکار شده است، در کنار رابرت دنیرو که او نیز هفت نامزدی اسکار را در کارنامه دارد، به نوبه خود عامل دیگری برای جذابیت بخشیدن به این فیلم است. در کنار تمام اطلاعاتی که توسط کمپانی برادران وارنر منتشر شده است، شایعاتی نیز درباره وقایعی که می‌تواند در فیلم جوکر رخ دهد وجود دارد، که هواداران را به گمانه زنی‌های بامزه سرگرم کننده مشغول کرده است.

جوکر


واقعیت اول: توماس وین متفاوت خواهد بود


توماس وین جوکر / thomas wayne - the joker

در ابتدا حضور الک بالدوین در فیلم The Joker برای ایفای نقش توماس وین، پدر بروس وین تایید شده بود. البته این کاراکتر قرار بود برخلاف آنچه که تا به حال از توماس وین به عنوان یک خیرخواه فعال که به مردم کمک می‌کند گفته شده است، تیپ یک تاجر دهه هشتادی را داشته باشد. اما بالدوین در نهایت از این نقش گذشت و نقش پدر بتمن به جای او به برت کولین، که در فیلم The Dark Knight Rises نیز حضور داشت رسید.

از کاراکتر توماس وین در این فیلم به عنوان یک تاجر فریبکار مانند سایر سرمایه داران دهه 80 یاد می‌شود. البته این توصیف، کوچکترین شباهتی به هر آنچه که پیش از این از کتاب‌های کامیک و یا فیلم‌هایی که این کاراکتر را شامل می‌شدند، ندارد. نکته دیگری که از حضور توماس وین در فیلم The Joker نتیجه می‌شود این است که این شاه دلقک جرم و جنایت سن به مراتب بیشتری نسبت به بتمن دارد.

 


شایعه اول: اقتباس از کمیک The Killing Joke


جوکر / joker - the killing joke

یکی از منابعی که جرد لتو برای تعریف نسخه خود از جوکر در فیلم Suicide Squad به سراغ آن رفت، رمان The Killing Joke بود. حالا با فیلم جدید دیگری درباره این کاراکتر، به نظر می‌رسد که سازندگان بار دیگر برای الهام گرفتن به سراغ همین داستان الن مور رفته‌اند.

این هم خوب است و هم بد. درحالی که خیلی از افراد این رمان را دوست دارند، عده دیگری هستند که آن را به خاطر حضور باربارا گردون و محتوای تاریک، خشن و آزار دهنده رد می‌کنند. حتی خود الن مور هم از داستان خود رضایت کامل نداشته و اظهار کرده بود که فکر می‌کند از لحاظ فیزیکی بیش از حد خشن است؛ چیزی که به گمان او دنیا امروز به آن نیاز ندارد. هرچند که این چیزی است که با دنیای فعلی دی سی سازگاری دارد.

 

بیشتر بخوانید :  20 حقیقت عجیب و تکان‌ دهنده درباره جوکر


خواسته اول: عدم حضور باربارا گوردون


باربارا گوردون - بتگرل / barbara gordon - batgirl

هدف رمان The Killing Joke تنها روایت تاریخچه و داستان پیدایش جوکر نیست، بلکه سعی دارد تا در تلفیق با زمان حال، این داستان را بیان کند. زمان حال داستان به ما نشان می‌دهد که جوکر در تلاش است تا به دنیا نشان دهد که حتی بهترین انسان هم می‌تواند شکسته شود. شخصی که او هدف قرار می‌دهد جیم گوردون است، و او به طرز غیرقابل تصوری تلاش می‌کند تا او را به جنون بکشاند.

جوکر به خانه گوردون رفته و با شلیک به دخترش باربارا، باعث فلج شدن او می‌شود. جوکر سپس در حالاتی که گویی دخترش به او روی خوش نشان داده است از باربارا عکس گرفته و برای جیم گوردون می‌فرستد تا او را به مرز جنون بکشاند. این کار یکی از قدرتمندترین ابرقهرمانان زن را نابود می‌کند تا از این طریق مقدمات داستانی را برای به چالش کشاندن پدر او فراهم کند. جدای از این جدال، مشکل بزرگ دیگری که در اینجا وجود دارد این است بتگرل اصلا نمی‌تواند در زمان فیلم The Joker وجود خارجی داشته باشد.

 


واقعیت دوم: این یک داستان ریشه‌ای است


جوکر / joker - origin

شایعات مختلفی درباره اینکه فیلم The Joker قرار است بر پایه رمان The Killing Joke باشد وجود دارند، اما تنها چیزی که میتوان با اطمینان گفت این است که داستان آن درباره پیدایش و ظهور این کاراکتر است. هرچند این اولین فیلمی نیست که به روایت این موضوع می‌پردازد، اما باب میل بسیاری از طرفداران شخصیت جوکر در آثار کامیک هم نیست.

باوجود اینکه زمان حال رمان The Killing Joke به احتمال زیاد در فیلم The Joker روایت نمی‌شود، اما به نظر می‌رسد که کل ماجرای پیدایش این کاراکتر درواقع پایه اصلی داستان فیلم را تشکیل می‌دهد. این می‌تواند جالب باشد، چراکه خود مور زمان نگارش رمان اظهار کرده بود که تنها یک داستان پیدایش ممکن برای جوکر وجود دارد. تیم برتون در فیلم Batman جوکر را شخصیتی تعریف کرده بود که پدر و مادر بروس وین را به قتل رسانده است. اما در این فیلم، سازندگان قصد دارند تا به این کاراکتر بیشتر به عنوان یک کمدین شکست خورده که در داستان مور روایت شده است، بپردازند. اما سوال اینجاست که آیا طرفداران واقعا دوست دارند بدانند که جوکر قبل از تبدیل شدن به شاه دلقک جرم و جنایت واقعا چه کسی بوده است؟

 


شایعه دوم: نقش رابرت دنیرو


رابرت دنیرو - جوکر / robert de niro - joker

پیش از این می‌دانستیم که رابرت دنیرو جزو بازیگران فیلم The Joker است، اما اخبر حضور او در یک فیلم مانند قبل هیجان انگیز نیست. این بازیگر که به خاطر فیلم‌هایی چون The Godfather Part II ،Taxi Driver و Raging Bull مدعی جایزه اسکار بوده است، این روزها درگیر پروژه‌هایی می‌شود که شاید حتی آخرین انتخاب یک بازیگر مدعی جایزه‌های بزرگ نباشد. هرچند که درباره فیلم The Joker که با فیلم Taxi Driver مقایسه شده و شخصیت اصلی در دل داستان آن به مرز جنون می‌رسد، اوضاع متفاوت بوده و به نظر می‌رسد که دنیرو به روال سابقش بازمی‌گردد.

شایعات حاکی از آن است که نقش دنیرو در این فیلم یک مجری برنامه تلویزیونی است که جوکر را برای ورود به دنیای جرم و جنایت یاری می‌کند. البته چنین شخصیتی در رمان The Killing Joke وجود ندارد، مگر آنکه برنامه آنها برای کاراکتر دنیرو شامل معاملات و ارتباطات با دنیای زیرزمینی نیز باشد.

 


خواسته دوم: تاثیرپذیری کمتر از زک اسنایدر


زک اسنایدر / zack snyder - dc universe

فارغ از آنچه که منتقدین می‌گویند، هواداران بسیاری وجود دارند که از جهتی که زک اسنایدر به دنیای سینمایی دی سی داده است راضی اند. بسیاری از آنها بودند که به صراحت بیان کردند که به نظر آنها فیلم‌های Man Of Steel و Batman V Superman: Dawn Of Justice فیلم‌های عالی هستند. مهم نیست که مردم چه چیزی از این فیلم‌ها دیده‌اند، حقیقت این است که زک اسنایدر برای خلق قهرمان‌هایی تیره که بدون عیب و نقص هم نیستند، در دنیایی تیره و سیاه تلاش فراوان کرده است.

حالا این را با فیلم Wonder Woman مقایسه کنید؛ جایی که پتی جنکینز توانست این کاراکتر را در دنیای سیاهی که او را محاصره کرده بود، تبدیل به چراغی از امید بکند. فیلم Man Of Steel هم می‌توانست اینطور باشد، اما وقتی پای فیلم The Jokerبه میان می‌آید، بسیاری از طرفداران نمی‌خواهند که جوکر تنها یک کاراکتری باشد که دچار مشکلات می‌شود، بلکه می‌خواهند او خود شیطان باشد. بنابراین این فیلم باید بیشتر شبیه به کارهای مارتین اسکورسیزی باشد تا زک اسنایدر.

 


واقعیت سوم: مستقل از دنیای سینمایی دی سی


دنیای سینمایی دی سی / dc extended universe

درحالی که جایگاه دقیق داستان فیلم The Joker در دنیای دی سی هنوز مشخص نیست، چیزی که به صراحت افشا شده بود این است که فیلم The Joker در مسیر اصلی و فعلی دنیای دی سی جای ندارد. این بدان معناست که نسخه جوکر خواکین فینکس همانند جرد لتو و یا هیث لجر قبل از او نیست. چنین تغییری برای کمپانی برادران وارنر باید جالب باشد.

به نظر می‌رسد که این استودیو قصد دارد تا فیلمی را از دنیای کامیک دی سی ارائه دهد که مخاطبان جدید و متفاوتی را مجذوب کند. از طرفی انتقاد ها و شکایت‌های هواداران از فیلم‌های اخیر باعث شده است تا سازندگان فیلم جدید The Joker را مجاب کند تا از آنها فاصله بگیرند. اگر کمپانی برادران وارنر با این اقتباس جدید خود از کتب کامیک به موفقیت برسند، ممکن است تا آنها دو دنیا را، همانند کاری که در Flashpoint انجام دادند، با یکدیگر ترکیب کنند و در آن کاراکترهای موفق مانند واندوومن و آکوامن را نگه داشته و مابقی را کنار بگذارند.

 


شایعه سوم: زازی بیتز نقش معشوقه را بازی می‌کند


زازی بیتز - جوکر - ددپوب / zazie beatz - joker - deadpool

زازی بیتز با ایفای نقش دومینو، قهرمان برجسته‌ای در فیلم Deadpool 2 به سرعت تبدیل به یک ستاره مشهور شد. رویه ریلکس، با اعتماد به نفس و جسورانه دومینو تناقض خوبی با شخصیت پرحرف و طنزپرداز رایان رینولدز دارد. هرچند که پس از تجربه حضور در یک فیلم مربوط به مارول، حالا قرار است در نقش کاملا متفاوتی در دنیای دی سی گام بگذارد.

بیتز نقش مادر تنهایی را بازی می‌کند که توجه جوکر را به خود جلب می‌کند. از طرفی باتوجه به اینکه داستان فیلم The Joker یک داستان پیدایش بوده و از قرار معلوم بر اساس رمان The Killing joke هم هست، به احتمال زیاد کاراکتر بیتز در نهایت تبدیل به معشوقه جوکر می‌شود. رویه دیوانه شدن جوکر از زمانی آغاز شد که همسر باردارش در حادثه‌ای در خانه جان باخت. حال باید دید که آیا کاراکتر بیتز می‌تواند نسخه‌ای از همسرش جینی باشد که به نوبه خود عاملی بزرگ در تسریع به جنون رسیدن جوکر باشد؟

 


خواسته سوم: وجود دنیاهای دیگر


فلشپوینت / flashpoint - elseworlds

زمانی که کمپانی برادران وارنر اعلام کرد قصد دارد دو فیلم متفاوت از جوکر را، یکی با نقش آفرینی خواکین فینکس و دیگری با حضور جرد لتو بسازد، سردرگمی زیادی را در بین هواداران ایجاد کرد. هرچند که مدتی بعد از طرف این استودیو مشخص شد که نسخه جدید جوکر قرار نیست مانند آنچه که در فیلم Suicide Squad دیده‌ایم باشد و در دنیای منحصر به خود و جدای از سایر فیلم‌ها تعریف می‌شود.

بنابراین دو حالت را می‌توان برای آن متصور شد و طرفداران دی سی هم با دنیاهای مجزا به خوبی آشنایی دارند. همانطور که طرفداران سریال Flash می‌دانند، زمین‌های متفاوتی هستند که قهرمان‌ها و تبه‌کارها در آن دنیاها کاملا متفاوت از هم ظاهر می‌شوند؛ البته چیزی که ماجرا جذاب‌تر می‌کند، این است که فیلم جدید جوکر در دنیاهای مختلف جای گیرد. این کار باعث می‌شود تا فیلمسازان بتوانند بدون اینکه دغدغه ادامه کار را داشته باشند، هر کاری که می‌خواهند انجام دهند.

 


واقعیت چهارم: آرتور اسم واقعی جوکر است


جوکر - آرتور / joker - arthur

خب حالا وقت آن رسیده تا ببینیم که چه چیزهایی درباره خود جوکر در این فیلم جدید می‌دانیم. می‌دانیم که نام او آرتور است و یک کمدین شکست خورده است. همین اطلاعات کافی است تا مطمئن شویم که رمان The Killing Joke حداقل در بخشی از داستان حضور دارد. بر اساس شرح رسمی داستان فیلم، کارگردان تاد فیلیپس یک مطالعه شخصیتی از مردی که توسط توسط جامعه نادیده گرفته شده است را ارائه می‌کند.

این داستان همچنین در شهر گاتهام در دهه 80 میلادی، زمانی که توماس وین هنوز زنده است روایت می‌شود. بنابراین، همانطور که پیش از این هم اشاره شد، جوکر به ناچار باید سنی به مراتب بیشتر از بروس وین، که بعدا تبدیل دشمن اصلی او یعنی بتمن می‌شود، داشته باشد. سپس خواهیم دید که آرتور چطور از پیشه خود به عنوان یک کمدین کنار رفته و به دنیای جرم و جنایت و جنون وارد می‌شود.

 


شایعه چهارم: فیلم بعدی بتمن در این دنیا خواهد بود


جوکر - بتمن / joker - batman

باتوجه به ابنکه قرار است فیلم The Jokerخواکین فینکس در دنیایی کاملا متفاوت از آنچه جرد لتو در آن به ایفای این نقش پرداخت باشد، سوالات زیادی درباره بتمن به وجود می‌آورد. در دنیای سینمایی دی سی، بتمن پیش از این نیز جوکر را تعقیب کرده بود، اما در آن زمان تنها توانست هارلی کویین را گیر بیاندازد. این موضوع احتمال رویارویی و نبرد بین دو دشمن دیرین را بار دیگر به ذهن می‌آورد.

هرچند که به نظر می‌رسد این اتفاق قرار نیست رخ دهد؛ چراکه مطابق آخرین شایعات، فیلم جدیدی از بتمن توسط مت ریوز در دست ساخت است که گویا قرار است در دنیای این جوکر جدید باشد، نه جایی که در آن بن افلک بتمن را به تصویر می‌کشید. اگر این شایعات صحت داشته باشند، بتمن جدیدی نیز در راه است که برای آن باید بار دیگر به بازسازی این کاراکتر پرداخته شود.

 


خواسته چهارم: انتقال حس همدردی کمتر به مخاطب


جوکر - بتمن / joker - batman

این مشکلی بزرگ در ساخت داستان پیدایش است. اگر جوکر نقش اول یک فیلم باشد، به احتمال زیاد باید در رابطه با این کاراکتر حس همدلی و همدردی ایجاد کنند. به عبارت دیگر، برای اینکه طرفداران به تماشای فیلم ترغیب شوند، باید کسی را در آن داشته باشند تا بتوانند احساساتی مربوط و مشترک را با او پیدا کرده و لااقل کمی همدردی کنند. مثلا همان فیلم Taxi Driver که فیلم The Joker را با آن مقایسه می‌کنند، مثال خوبی است.

در فیلم Taxi Driver کاراکتری وجود دارد که مخاطب می‌تواند خود را به او نسبت داده و با او مقایسه کند. البته که هیچکس نباید خود را جای تراویس بیکل بگذارد، اما آنطور که داستان فیلم راویت می‌کند، او مردی ارتشی است که او را با افتخار و تکریم مرخص کرده‌اند و از بیماری ذهنی رنج می‌برد. جرایمی که بیکل به آنها دست زد، به این خاطر بود که می‌دید شیطانی بدتر از او وجود دارد. اما در دنیای کامیک دی سی شخصیتی بدتر و شیطانی‌تر از جوکر وجود نداشته و به همین خاطر بهتر است که او شایسته همدردی نباشد. با انجام این کار بعضی‌ها ممکن است معترض شوند که کاراکتر را خراب کرده‌‍اند.

 


واقعیت پنجم: جوکر خواکین فینیکس هیچ ارتباطی با جوکر جرد لتو ندارد


جوکر - جرد لتو / joker - jered leto

زمانی که فیلم Suicide Squad  منتشر شد، سوء ظنی نسبت به اینکه عاقبت این جوکری که به تصویر کشیده شده بود چه خواهد شد، به وجود آمده بود. در ابتدا عکس‌هایی از جوکر جرد لتو با دندان‌های نقره‌ای، تتوهای مختلف و چهره‌ای که از آن جنون می‌بارید منتشر شد. اما زمانی که فیلم اکران شد، به نظر می‌رسید که لتو بیشتر مشغول ایفای نقش کاراکتری از یک فیلم جنایی کلاسیک مانند Scarface است تا فیلمی از دنیای کامیک دی سی.

این موضوع به سرعت تعداد زیادی از طرفداران را ناامید کرد، هرچند که هنوزهم عده‌ای هستند که از بازی لتو در نقش شاه دلقک جرم و جنایت لذت برده باشند. به هر حال چیزی که اینجا مطرح می‌شود این است که جوکر این فیلم جدید هیچ ارتباطی با جوکر لتو نداشته و کارگردان تاد فیلیپس می‌تواند هرکار که می‌خواهد با آن بکند. البته برای آن عده از طرفداران هم خبر خوب این است که جوکر لتو نیز به زودی با فیلم هارلی کویین به دنیای دی سی بازمی‌گردد.

 


شایعه پنجم: فضای تاریک و خشن


بتمن - سوپرمن / batman - superman

موضوعی که بسیاری از طرفداران و منتقدین به خاطر آن دنیای سینمایی دی سی را هدف اعتراض خود قرار داده‌اند، نگرش تاریک و منفی است که ریشه آن به سه‌گانه Dark Knight کریستوفر نولان بازمی‌گردد. مثلا در فیلم Man Of Steel خیلی‌ها بر این عقیده بودند که سوپرمن بیش از حد عبوس و بداخلاق است. همچنین در فیلم Batman V Superman نیز، هواداران از این شکایت داشتند که تمام نبرد میان این دو قهرمان ناخوشایند و وحشت‌آور بود. درحالی که فیلم Wonder Woman درجه جدیدی از امید را به دنیای سینمایی دی سی برگرداند و فیلم Justice League نیز توانست کمی از فضای طنزی که اخیرا غیبت آن در این دنیا احساس می‌شد را زنده کند، فیلم The Joker به نظر می‌رسد که تیره‎‌ترین همه آنها باشد. مقایسه این فیلم با آثار کلاسیک مارتین اسکورسیزی مانند Taxi Driver و Raging Bull شاهدی بر این مدعاست. آیا هواداران یک فیلم تاریک دیگر را از کامیک‌های دی سی می‌پذیرند؟ باتوجه به عنوان فیلم احتمالا جواب مثبت است؛ چراکه جوکر شخصیتی است که در نهایت مسیرش به سمت چنین نگرشی منحرف می‌شود.

 


خواسته پنجم: جوکرهای متعدد!


جوکر / joker

جوکر جرد لتو بیش از هر چیز دیگری شبیه به یک گانگستر است. جوکر هیث لجر نماد کاملی از بی‌قانونی بود. جوکر خواکین فینکس یک کمدین شکست‌خورده است. همچنین اگر کمی به عقب‌تر برگردیم، جوکر جک نیکلسون هم بوده است که یک آدمکش است که پدر و مادر بروس وین را نیز به قتل رساند. بنابراین ما با چهار جوکر مختلف مواجه هستیم.

در داستان چهل و دوم مجموعه Justice League بتمن به قدرتی دست یافت که می‌توانست هرچیزی که بخواهد را با آن کشف کند. وقتی که او تصمیم گرفت تا به هویت واقعی جوکر پی ببرد، تنها چیزی که گفت این بود: ممکن نیست! بعد از ان کمپانی دی سی اعالام کرد که درواقع سه تا جوکر وجود دارد. حالا می‌توان به جای دنیاهای مختلف، جوکرهای متعدد را متصور شد. این کار لااقل دست مولفین را برای زمانی که بخواهند از طریق کتاب Flashpoint دنیاها را با هم ترکیب کرده و نسخه‌ای نهایی را بسازند، بازتر می‌کند.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha