گوگل و فیسبوک، مکان کاربران را بدون اجازه ردیابی می‌ کنند
تینا قنبریان
نویسنده:تینا قنبریان
ارسال شده در:05 آبان 1397، 22:00

گوگل و فیسبوک، مکان کاربران را بدون اجازه ردیابی می‌ کنند

گوگل و فیسبوک، مشهورترین شرکت‌های فعال در عرصه‌ بازاریابی اینترنتی، در پرونده‌های قضایی جدیدی که علیه‌شان تنظیم شده است، به فریب کاربران در مورد جمع آوری اطلاعات ردیابی آن‌ها متهم شده‌اند.

گوگل و فیسبوک مشهورترین شرکت‌های فعال در عرصه‌ی بازاریابی اینترنتی به‌حساب می‌آیند. آن‌ها با استفاده از انبوه داده‌های شخصی کاربران، می‌توانند ویژگی‌های شخصی و مکان آن‌ها را به‌دقت تشخیص دهند‌. حفظ حریم خصوصی اخیرا به شکل یک معضل جدی درآمده است؛ به خصوص از زمانیکه رسوایی کمبریج آنالتیکا چند ماه پیش در مورد فیسبوک آشکار شد، فعالیت این شرکت طی ماه‌های گذشته شدیدا زیر نظر گرفته شده است. به نظر می‌رسد که حالا دیگر کاربران عموما بیشتر از این موضوع آگاهی دارند و مراقب این واقعیت هستند که مکان، علایق و حتی برخی از گفت‌وگو‌های آنان درفضای رسانه‌های اجتماعی ممکن است، آنقدرها خصوصی باقی نماند.

واضح است که شرکت‌هایی مانند فیسبوک و گوگل از اطلاعات شما به شدت استفاده می‌کنند تا تبلیغاتشان را با هدف کسب درآمد از آن‌ها ارتقاء ببخشند؛ بنابراین همیشه به دنبال کسب اطلاعات شما هستند و درست از همین جا است که مسئله نقض حریم خصوصی کاربران، باعث بحث‌ و جدل‌های فراوان می‌شود.

اخیرا علیه هر دو شرکت فیسبوک و گوگل دو پرونده شکایت گروهی تنظیم شده است. هر دو دادخواست ادعا می‌کنند که این شرکت‌ها، کاربران‌شان را فریب می‌دهند؛ در حالیکه به کاربران اجازه می‌دهند تا گزینه ردیابی موقعیت مکانی را غیرفعال کنند، با این حال هنوز به شکلی مخفیانه آن‌ها را ردیابی می‌کنند و اطلاعات موقعیت‌شان را جمع‌آوری می‌کنند.

فیسبوک / Facebookپرونده‌های علیه فیسبوک ادعا کرده‌اند که حتی اگر کاربری در تنظیمات حریم خصوصی (Privacy settings) گزینه سابقۀ موقعیت مکانی (Location History) را غیرفعال کند، باز هم این برنامه با تجزیه و تحلیل مخفیانه آدرس‌های IP و داده‌های وای فای محلی، مجموعه‌ای از «موقعیت مکانی تخمینی» را برای شخص مورد نظر جمع آوری می‌کند. برای اینکه متوجه شویم که شرکت چه نوع اطلاعاتی از ما را در اختیار دارد، این مسیر را طی کنید: (Settings → Your Facebook Information → Download Your Information). دادخواست‌ها حاکی از این هستند که اگر این مسیر را طی کنید به فولدرهای مشکوکی برخورد می‌کنید، در این فولدرها می‌توانید ببینید که فیسبوک چه اطلاعاتی از شما را در اختیار دارد و درست همین جا است که اطلاعات موقعیت مکانی شما را وقتی آن را غیرفعال کرده بودید، نمایش می‌دهد.

از قرار معلوم، فیسبوک نمی‌خواهد عقب‌نشینی کند و بر مواضع خود پافشاری می‌کند که شیوه عملکردش در بخش Data Policy به خوبی توضیح داده شده است و از این نظر هیچ پایه‌ای برای تنظیم شکایت گروهی وجود ندارد.

گوگل / googleپرونده علیه گوگل در مورد «مخفیانه» جمع‌آوری کردن داده‌های کاربران نیست؛ بلکه از این شرکت انتقاد می‌کند که با دکمه‌های تاگل (Toggle Button) و سوئیچ‌ها، کاربران را فریب می‌دهد. اگر شما به صفحه Google Activity خود بروید و سابقه موقعیت مکانی (Location History) را غیرفعال کنید، یک پیام فوری به شما نشان داده می‌شود که اگر این تنظیم را غیرفعال کنید، دیگر نمی‌توانید از مزایای داشتن سابقه موقعیت مکانی خود مانند توصیه مسیر و راهنمایی‌های شخصی، بهره‌مند شوید.

بنابراین، منطقی است فرض کنیم که این ارسال این پیام، بدان معنی است که گوگل دیگر مکان شما را ضبط نخواهد کرد، درست است؟ حالا شما وارد بخش Location History می‌شوید و می‌بینید که آخرین موقعیت ضبط شده، ثابت مانده است؛ بدون به روز رسانی‌های جدید مربوط به حرکت‌های اخیر شما در اطراف شهر. احتمالا خنده دار به نظر می‌رسد ولی اگر به Activity Controls بروید و بخش مربوط به Web & App Activity  را بررسی کنید با چیز غیر قابل انتظاری روبه رو می‌شوید.

در این بخش فعالیت شما در وبسایت‌ها و برنامه‌های گوگل ثبت شده است؛ موقعیت مکانی، از جمله اطلاعاتی است که جزء فعالیت‌های شما در این بخش ثبت شده است. بنابراین، این یکی دیگر از مواردی است که باید برای متوقف کردن ردیابی موقعیت مکانی خود خاموش می‌کردید.

به همین دلیل است که پرونده شکایت علیه گوگل اعتراض می‌کند که چنین رفتاری فریبکارانه است و حتی حاکی از این است که گوگل تلاش می‌کند تا توجه کاربر را از فعالیت‌های ثبت شده از «وب و برنامه‌ها» دور نگه دارد. این دادخواست ادعا می‌کند که این عمل طبق قوانین کالیفرنیا نقض قوانین حریم خصوصی محسوب می‌شود.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
سميرا اكرامی 06 آبان 1397، 14:47

عجب!

اعظم بجاری 06 آبان 1397، 16:08

آره به نظر منم عجیبه یه بار یه مقاله دیگه می خوندم، درباره اینکه چه سازمان‌هایی تو دنیا می تونند به اطلاعاتی که توی اینترنت داریم دسترسی داشته باشیم. یه جا هم نوشته بود حتی برخی سازمان‌ها کوچکترین رفتار کاربران اینترنتی رو زیر نظر دارند و کاراشون بر اساس اون برنامه ریزی می کنند. نتیجه اش این بود تا یه مدت آنلاین می شدم می ترسیدم :)))) اما خب اینم یه جنبه دیگه از دنیای آنلاین هستش