مقایسه دوربین آیفون 10 اس مکس با گلکسی نوت 9 و پیکسل 2 ایکس ال

مدت زیادی از عرضه پیشرفته‌ترین گوشی‌های تاریخ شرکت‌های اپل و سامسونگ نمی‌گذرد. در این مقاله دوربین گوشی‌های آیفون 10 اس مکس با سامسونگ گلکسی نوت 9 و نیز پیکسل 2 ایکس ال مورد مقایسه قرار گرفته‌اند.

حدود 2 ماه از عرضه جدیدترین مدل سری محبوب سامسونگ گلکسی نوت می‌گذرد. حدود یک ماه بعد از آن نیز شاهد عرضه گوشی آیفون 10 اس مکس بودیم. آیفون 10 اس مکس مطمئنا بهترین دوربین را در میان تمامی‌ آیفون‌های تاریخ دارد. اما آیا این گوشی نسبت به رقیب قدرتمند خود یعنی سامسونگ گلکسی نوت 9 نیز عکس‌های بهتری ضبط می‌کند؟ در این مقاله مقایسه‌ای میان دوربین این دو گوشی صورت گرفته تا پاسخی برای این سئوال باشد. برای جذاب‌تر شدن رقابت، گوشی قدیمی‌تر اما تحسین برانگیز گوگل پیکسل 2 XL نیز در این مقایسه گنجانده شده است. این گوشی اگرچه حدود یک سال پیش عرضه شده است اما همچنان یکی از بهترین‌های بازار از نظر کیفیت عکسبرداری تلقی می‌شود.

در ادامه برخی از عکس‌های گرفته شده در این آزمایش بررسی شده‌ و کیفیت عکس‌های سه دوربین با هم مورد مقایسه قرار گرفته‌اند.

 

تصویر شماره 1: کنار دریا

به نظر می‌رسد آیفون 10 اس مکس و گلکسی نوت 9 در این صحنه بسیار خوب عمل کرده‌اند و انتخاب عکس برتر میان آن‌ها دشوار است. اما از آن‌جا که در عکس گلکسی نوت 9 نوردهی سوژه کمی‌ بهتر بوده است، این گوشی امتیاز بالاتری می‌گیرد. در مقابل، پیکسل 2 XL سوژه را در سایه‌ها رها کرده است. عملکرد گوشی گوگل در این‌جا انصافا چندان جالب نبود و سوژه تاریک‌تر از چیزی که انتظار می‌رود ضبط شده است.

دامنه دینامیکی نیز در عکس‌های آیفون 10 اس مکس و گلکسی نوت 9 بسیار بالاتر از تصویر ضبط شده با گوشی پیکسل 2 XL است. هر دو گوشی قسمت‌های پرنور آسمان را به خوبی و با جزییات ضبط کرده‌اند.

 

گوشی نمره
آیفون 10 اس مکس 8.0
سامسونگ گلکسی نوت 9 8.5
گوگل پیکسل 2 XL 6.0

تصویر شماره 2: گل و رنگ‌ها

در میان این 3 عکس، تصویر متعلق به گلکسی نوت 9 در بیشتر موارد برتر از دو تصویر دیگر است. اما به نظر می‌رسد کمی‌ دچار نوردهی بیش از حد شده است و این مساله باعث انحراف از رنگ‌های طبیعی گیاهان و چمن‌ها شده است. پیکسل 2 XL و آیفون 10 اس مکس از این لحاظ متعادل‌تر عمل کرده و تصاویر آن‌ها طبیعی‌تر به نظر می‌آید. از میان این دو نیز گوشی آیفون به لطف ضبط اندک جزییات بیشتر و نیز نمایش بهتر رنگ‌های سبز دست بالا را دارد.

 

گوشی نمره
آیفون 10 اس مکس 8.0
سامسونگ گلکسی نوت 9 6.0
گوگل پیکسل 2 XL 7.5

 

تصویر شماره 3: کنار ساختمان کازینو

دلیل آن مشخص نیست اما تصویر گلکسی نوت 9 در این‌جا اندکی صاف و بی‌عمق به نظر می‌رسد و کنتراست بالایی ندارد. این مساله هنگام مقایسه نحوه ضبط ابرها و تکه‌های ریز آن‌ها در تصاویر سه گوشی به آسانی قابل تشخیص است. در این مرحله نیز تصویر آیفون 10 اس مکس با تصویر چشم نواز خود برتر ظاهر شده است. پیکسل 2 XL به خاطر ضبط جزییات کمتر در سایه‌ها نسبت به گوشی آیفون، در رتبه دوم قرار گرفته است.

 

گوشی نمره
آیفون 10 اس مکس 8.0
سامسونگ گلکسی نوت 9 6.0
گوگل پیکسل 2 XL 7.0

 

تصویر شماره 4: تالار اپرا

مساله جالب این است که به نظر می‌رسد آیفون 10 اس مکس تمایل دارد که با افزودن برخی چاشنی‌ها بر جذابیت عکس‌هایش بیفزاید. بنابراین دور از انتظار نیست اگر مشخص شود این گوشی از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای اعمال برخی تغییرات در تصاویر استفاده می‌کند. آن رنگ‌های آتشین از نور آفتاب در آسمان بعد از ظهر جذاب به نظر می‌رسند. هرچند اندکی اغراق آمیز هستند اما تصویر همچنان تحسین برانگیز است.

در سوی دیگر، گلکسی نوت 9 کمی‌ بیش از حد از شدت آن رنگ‌های نارنجی و زرد کاسته است که این مساله شاید به خاطر اعمال نوردهی بهتر در قسمت جلوی تالار اپرا باشد. در هر صورت شما احتمالا ترجیح می‌دهید عکس‌های آیفون 10 اس مکس را برروی وال فیسبوک خود به اشتراک بگذارید.

در مورد پیکسل 2 XL یک بار دیگر شاهد نوردهی پایین در تصویر آن هستیم که نتیجه آن مخلوطی از نقاط قوت و ضعف بوده است. ابرها در آسمان به خوبی تصویر شده‌اند، اما سایه‌ها به نظر بیش از حد تاریک می‌آیند.

 

گوشی نمره
آیفون 10 اس مکس 7.5
سامسونگ گلکسی نوت 9 7.0
گوگل پیکسل 2 XL 6.0

 

تصویر شماره 5: غروب آفتاب

در این تصویر نیز بسیاری از نتایجی که پیش‌تر مشاهده شده بود دوباره تکرار شد. آیفون 10 اس مکس یک تصویر دوست داشتنی با رنگ بندی کنترل شده برای زیباسازی هرچه بیشتر آن ارائه کرد: شیب رنگ‌ها در آسمان و رنگ بندی کلاه بسیار دلپذیر است. تنها می‌توان گفت رنگ‌های پوست سوژه می‌توانست طبیعی‌تر از این باشد. در سمت مقابل، گلکسی نوت 9 عکس خنثی‌تری ارائه می‌دهد. این نیز نکته مثبتی است اما بهتر بود رنگ‌های گرم در آسمان به شکل جذاب‌تری تصویر می‌شدند. در مورد پیکسل 2 XL نیز به اجبار باید سخن قبل را تکرار کرد که تصویر آن باز هم بیش از حد کم نور است.

 

گوشی نمره
آیفون 10 اس مکس 7.5
سامسونگ گلکسی نوت 9 7.0
گوگل پیکسل 2 XL 7.0

 

تصویر شماره 6: هنگام صرف شام

در مورد این قسمت باید گفت متاسفانه هر سه دوربین ناامید کننده ظاهر شدند. البته باید اعتراف کرد که وجود چنین لامپ‌های رشته‌ای داغ و قدیمی‌ در کادر دوربین می‌تواند برای هر دوربینی چالش برانگیز باشد. تصویر ضبط شده با آیفون پرجزییات است اما یک لایه رنگ صورتی برروی چهره سوژه مشاهده می‌شود که چندان خوشایند نیست. نوت 9 به خوبی برروی چهره سوژه فوکوس کرده است. پیکسل 2 XL نیز رنگ‌ها را به نارنجی و زرد منحرف کرده است.

 

گوشی نمره
آیفون 10 اس مکس 5.5
سامسونگ گلکسی نوت 9 5.5
گوگل پیکسل 2 XL 4.0

 

تصویر شماره 7: پیاده‌رو

گوشی آیفون در این قسمت عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده است. تصویر آن پرجزییات است و نیز تابلوهای نوری بیش از حد درخشان نبوده و نوردهی تصویر به طور کلی بسیار متعادل‌تر به نظر می‌رسد. در مقابل، نوت 9 و پیکسل 2 XL نتوانسته‌اند به اندازه گوشی آیفون جزییات را در سایه‌ها حفظ کنند.

 

گوشی نمره
آیفون 10 اس مکس 7.5
سامسونگ گلکسی نوت 9 7.0
گوگل پیکسل 2 XL 6.5

 

تصویر شماره 8: برآمدن ماه کامل

در این مرحله از آزمایش اتفاق جالبی افتاد. در ابتدا فلاش‌های هر سه دوربین در حالت خودکار قرار داده شد و هنگام عکسبرداری هر سه گوشی از فلاش استفاده کردند. هر سه این عکس‌ها بسیار بد ظاهر شدند به طوری که انگار یک مه غلیظ در محیط وجود داشته است. بنابراین فلاش دوربین‌ها غیرفعال شد و دوباره عمل عکسبرداری تکرار شد. این بار عکس‌های نسبتا بهتری به دست آمد که آن‌ها را در اینجا مشاهده می‌کنید.

باز هم باید اعتراف کرد که این صحنه نیز بسیار چالش برانگیز و بغرنج بود. با این وجود آیفون 10 اس مکس به خوبی وظیفه خود را انجام داد و جزییات کافی و رنگ‌های خوشایندی را ضبط کرد. البته گلکسی نوت 9 یک قدم پیش‌تر رفت و تصویری واضح‌تر و پرجزییات‌تری ارائه داد. همچنین تصویر متعلق به پیکسل 2 XL ترکیبی از نقاط قوت و ضعف را با خود دارد. در پایین خط افق جزییات خوبی ضبط شده است، اما در آسمان شب نویز زیادی دیده می‌شود که عکس را ناخوشایند جلوه داده است.

 

گوشی نمره
آیفون 10 اس مکس 6.0
سامسونگ گلکسی نوت 9 7.0
گوگل پیکسل 2 XL 5.0

 

نتیجه گیری

با توجه به بررسی‌ها و مقایسه‌های صورت گرفته می‌توان گفت نتایج حاصل شده تا حد زیادی قابل انتظار بود. در ابتدا باید گفت آیفون 10 اس مکس عکس‌های فوق العاده‌ای را به ارمغان می‌آورد. هرچند دوربین آن بی‌نقص نیست اما کاربر بدون زحمت زیادی می‌تواند عکس‌های دوست داشتنی و باکیفیتی با آن بیاندازد. مشخص نیست که اپل از چه الگوریتم‌هایی در ضبط عکس‌ها توسط این گوشی استفاده کرده است، اما باید گفت این گوشی معمولا در برجسته سازی بهترین مناطق کادر دوربین عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهد.

برخلاف فاصله‌ای که در نمره‌های کسب شده دیده می‌شود، باید گفت دوربین سامسونگ گلکسی نوت 9 ظرفیت فوق العاده‌ای دارد. شاید صحنه‌هایی که در این مقایسه‌ها انتخاب شده‌اند، برای این دوربین و نشان دادن قدرت واقعی آن ایده‌ال نبودند. در هر صورت به نظر می‌رسد این گوشی سزاوار یک شانس دوباره برای رقابت با گوشی آیفون باشد.

در نهایت، گوگل پیکسل 2 XL عملکرد چندان فوق العاده‌ای نداشت. تصاویر متعلق به دوربین این گوشی ترکیبی از نقاط مثبت و منفی را دارا بودند. اما این را نباید فراموش کرد که نزدیک به یک سال از عمر این گوشی می‌گذرد و چنین اختلافی در نمره‌های کسب شده توسط آن طبیعی است.

 

گوشی نمره نهایی
آیفون 10 اس مکس 7.3
سامسونگ گلکسی نوت 9 6.8
گوگل پیکسل 2 XL 6.1
برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha