اپل پرداخت ۷ میلیارد دلار حق امتیاز به کوالکام را به تعویق انداخت
میلاد رستگاری فرد
ارسال شده در:07 آبان 1397، 13:00

اپل پرداخت ۷ میلیارد دلار حق امتیاز به کوالکام را به تعویق انداخت

دو غول دنیای تکنولوژی، اپل و کوالکام اخیرا بر سر تعدادی از پتنت‌های کوالکام دچار مشکل شده‌اند. اپل معتقد است که درخواست کوالکام برای دریافت حق امتیاز برای بعضی از پتنت‌هایش غیرمنصفانه است و کوالکام اصرار می‌ورزد که از حق قانونی خود برای کسب درآمد از پتنت‌هایش استفاده می‌کند.

ا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پل با ارائه شواهدی در دادگاه روز جمعه ادعا کرد که کوالکام اخیرا شیوه ناعادلانه‌ای در اعمال قوانین لایسنس محصولات خود در پیش گرفته است. اپل هم چنین از دیگر تولیدکنندگان قراردادی خواسته است که فعلا پرداخت‌های خود به این شرکت را متوقف کنند. در نتیجه میزان بدهی اپل به کوالکام بابت حق امتیاز استفاده از محصولات این شرکت به چیزی بالغ بر ۷ میلیارد دلار رسیده است.

 

Iphone Intel Proccessors / آیفون پردازنده اینتل
آیفون 10 اپل از مودم های هر دو شرکت اینتل و کوالکام استفاده کرده بود.

 

بر اساس گزارشی از رویترز، کوالکام نیز دفاعیات خود را درباره حق امتیاز پرداخت نشده از سوی اپل در دادگاهی در کالیفرنیا ارائه کرده‌است. اپل به طور مستقیم به کوالکام حق امتیاز استفاده از محصولاتش را پرداخت نمی‌کند اما هزینه‌ای که شرکت‌های تحت قرارداد این غول دنیای فناوری بابت حق امتیاز به کوالکام می‌پردازند را به آن‌ها بازپرداخت می‌کند.

مبلغ ۷ میلیارد دلاری و تعداد دیگری جزییات مهم در‌‌مورد این پرونده پر‌سر‌و‌صدا هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارند. ادعای اپل این است که نرخ‌های حق‌ امتیاز کوالکام نا‌عادلانه هستند و شبیه اخاذی می‌مانند.

سال گذشته اپل شکایتی را علیه کوالکام ثبت کرد با این ادعا که این تولیدکننده چیپ‌های کامپیوتری، روش‌های انحصارطلبانه و راهبردهای تجاری شرورانه‌ای را در پیش گرفته است؛ از جمله سر‌باز زدن از بازگرداندن ۱ میلیون دلار پولی که در ازای همکاری آن‌ها در یک پرونده قضایی در مورد حمایت از بازار رقابتی، اضافه به آن‌ها پرداخت شده بود. شکایت اولیه باعث پدید‌ آمدن حدود ۱۰۰ پرونده کوچک و بزرگ دیگر از سوی هر دو طرف در نقاط مختلف دنیا شد.

در مورد حق امتیاز محصول، اپل ادعا می‌کند کوالکام قانون FRAND که بیان کننده ثبت عادلانه، منطقی و بدون تبعیض پتنت‌هاست را زیر پا گذاشته است و مشتریان خود را وادار به پرداخت هزینه‌های گزاف برای پتنت‌هایی کرده است که جزو پتنت‌های استاندارد و ضروری هستند. این شرکت تولید‌کننده چیپ‌های کامپیوتری هم‌چنین فروش به خریدارانی که قانون پتنت‌های استاندارد و ضروری آن‌ها را پذیرفته‌اند را ممنوع کرده‌است؛ کاری که اپل از آن به «سودجویی دو‌طرفه» یاد‌ کرده‌‌است.

وقتی اپل پرداخت حق امتیاز را متوقف کرد شرکای تامین‌کننده قطعات آن نیز از همین قاعده پیروی کردند.

بر‌اساس گزارش بلومبرگ، کوالکام در جلسات دادگاه امروز، طرحی به دادگاه ارائه داد تا دعوی‌های اپل که صحت پتنت‌های کوالکام را زیر سؤال می‌برد را از موضوع محاکمه خارج کند. این شرکت طرح خود را اوایل این ماه آماده کرده بود و آن را در دادگاه روز جمعه ارائه داد.

موضوع دعوی، ۹ پتنت کوالکام هستند که توسط اپل «دست‌چین» شده‌اند تا نقاط ضعف مجموعه IP های موبایل کوالکام را نشان دهند. اپل در تلاش است تا نو‌آوری‌هایی را که کوالکام اعتقاد دارد برای استاندارد‌های موبایل امروزه حیاتی هستند را بی‌اعتبار جلوه دهد. در سوی دیگر کوالکام در تلاش است تا از زیر ذره‌بین قرار گرفتن پتنت‌هایش جلوگیری کند. کوالکام این کار را با گفتن این که قصد ایجاد هیچ گونه تغییری در پتنت‌های خود ندارد و این که اپل و شرکایش با بررسی این پتنت‌ها به حقوق این شرکت تعرض کرده‌اند، این کار را انجام خواهد داد.

در مقابل اپل با بیان کردن این که کوالکام در‌ تلاش است تا با منحرف کردن دادگاه، از اتهام «سودجویی دو‌طرفه» فرار کند. به طور خاص اپل تاکید دارد که کوالکام نباید بتواند درخواست حق امتیاز برای تکنولوژی داشته باشد که در جزء جدانشدنی چیپ‌هایی است که به تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند می‌فروشد.

علاوه بر اقدامات در دادگاه کالیفرنیا، کوالکام شکایت دیگری در کمیسیون تجارت بین الملل ایالات متحده ثبت کرده است که تلاش دارد تا از ورود آیفون‌های دارای مودم‌های اینتل به خاک این کشور جلوگیری کند.

کوالکام بارها اظهار کرده است که این دعوای قضایی در نهایت به قیمت گذاری IP باب میل آن‌ها منجر خواهد شد و این که آن‌ها انتظار دارند که مسئله با یک توافق دوجانبه به پایان برسد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha