ارزش سهام AMD در کمتر از 2 ماه به نصف رسید
آرام حسینی
نویسنده:آرام حسینی
ارسال شده در:07 آبان 1397، 19:30

ارزش سهام AMD در کمتر از 2 ماه به نصف رسید

موفقیت بیش از انتظار شرکت اینتل موجب افت شدید ارزش سهام شرکت AMD شده است بطوریکه ارزش سهام این شرکت به نصف ارزش آن در دوره اوج رسیده است.

سهامداران شرکت AMD روزهای بدی را پشت‌سر می‌گذرانند. سهام این شرکت بعد از بهتر شدن شرایط برای شرکت رقیب یعنی اینتل (Intel) بیشتر از 9 درصد در روز جمعه افت داشته است. میزان فروش سهام روز جمعه این کمپانی تا 50 درصد ارزش سهام آن در روزهای اوج کاهش یافت. شرکت AMD که تا چند وقت پیش با رشد قیمت سهام 230 درصدی‌اش در 8 ماهه نخست سال یکی از بازارهای بورس محبوب محسوب می‌شد، طی شش ماه گذشته بواسطه درآمد ناامید کننده و بازگشت رقیب شماره یک و دیرینه‌اش یعنی شرکت اینتل به عرصه رقابت، دستخوش تزلزل شده و ارزش سهام آن به نصف رسید.

 AMD Vs. Intel

البته سهام AMD در شهریورماه با افزایش به 34 دلار در هر سهم رسید که علت این صعود چند پله‌ای قیمت سهام آن، شرایط بوجود آمده پس از تراشه جدید 7 نانومتری این شرکت و مشکلات کمپانی اینتل در تولید تراشه 10 نانومتری بود که AMD را به یکی از تولیدکنندگان برتر سال تبدیل کرد. اما اواسط شهریور (سپتامبر) گزارش تحقیقاتی منتشر شد مبنی بر اینکه مشکلات اینتل در تولید آن‌قدرها هم نگران کننده نیستند. آن روی سکه پدیدار شد و سهام AMD با افت 20 درصدی نسبت به ارزش آن در دوران اوج، بسرعت در بازار بورس به فروش رفت.

البته این شرکت توانست ارزش سهامش را در محدوده 25 دلار ثابت کند. اما روز چهارشنبه هفته گذشته با انتشار گزارش سه ماهه درآمدی و درآمد سه ماهه چهارم، سهام AMD دوباره 15 درصد افت کرد. پس از آنکه شرکت اینتل روز جمعه گزارشی مبنی بر کسب نتایج بیشتر از حد انتظار منتشر کرد که افزایش درآمد یک سال مالی این شرکت را بدنبال داشت، روند فروش سهام AMD همچنان ادامه پیدا کرد. قیمت سهام این کمپانی سازنده از شهریور به 50 درصد ارزش سهام در روزهای اوج خود طی سال جاری رسید.

با این اوصاف، تحلیلگران وال استریت (Wall Street) هنوز هم روزنه امیدی برای AMD می‌بینند. براساس اطلاعات بلومبرگ (Bloomberg) میانگین قیمت هدف این شرکت سازنده تراشه 23.58 دلار است. مارک لیپاسیش (Mark Lipacis) از تحلیلگران جفریز (Jefferies) در یادداشتی برای مشتریانش در روز پنج شنبه نوشت:

اگر به نیمه پر لیوان نگاه کنیم شرکت AMD سرور 7 نانومتری MPU را پیش از اینتل و یک پردازنده گرافیکی 7 نانومتری مرکز داده‌ها را زودتر از NVIDIA عرضه می‌کند که انتظار می‌رود سود سهام AMD را افزایش دهد. برآوردها را پایین تر می‌آوریم اما فروش یکجای 23 درصد سهام را نیز واکنشی افراطی می‌دانیم. ما فقط در زمان افت و کاهش ارزش خریدار می‌شویم.

این تحلیلگر درجه بندی برای «خرید» دارد و قیمت هدف سهام این شرکت را 30 دلار تعیین کرد؛ یعنی 71 درصد بیشتر از بهای معامله سهام در روز جمعه.

AMD's stock price cut

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha