نسل جدید آیپد پرو حتی با این مشخصات نیز رقیب کنسول های بازی نیست

نسل جدید آیپد پرو حتی با این مشخصات نیز رقیب کنسول های بازی نیست
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

کمپانی اپل در هنگام رونمایی از آیپد پرو جدید، به منظور نشان دادن قدرت این تبلت آن را رقیب کنسول بازی ایکس باکس وان عنوان کرد. در این مطلب به بررسی این اظهار نظر اپل خواهیم پرداخت.

کمپانی اپل، در رویداد بزرگی در تاریخ 8 آبان (30 اکتبر) از مک‌بوک ایر (MacBook Air)، مک مینی (Mac mini) و آیپد پرو (iPad Pro) جدید خود به همراه نسل دوم اپل پنسل (Apple Pencil) رونمایی کرد. در این رونمایی این کمپانی مدعی شده است که نسل جدید آیپد پرو اپل قدرتی بیشتر از کنسول بازی مایکروسافت ایکس باکس وان اس (Xbox One S) دارد. به همین منظور در این مطلب به بررسی این اظهار نظر اپل خواهیم پرداخت. با پلازامگ همراه باشید.

آیپد پرو / iPad Pro

طی رونمایی از آیپدپرو جدید اپل، این شرکت از سازندگان بازی‌های روز دنیا خواسته است که بازی‌های خود را برای رایانه‌ها (PC) و لپ‌تاپ های (Laptop) اپل نیز عرضه کنند. البته با توجه به خبر عرضه مک‌بوک پروهای اپل با پردازنده گرافیکی قدرتمند AMD Vega از ماه آینده، این خواسته دور از انتظار نیست. اما در همین زمان کمپانی اپل از سازندگان درخواست دیگری نیز داشته است. این درخواست تقاضای عرضه بازی‌های شرکت‌های بازی سازی برای تبلت‌های آیپد و به ویژه تبلت جدید این شرکت تحت عنوان آیپدپرو بوده است. این خواسته به این معنا بوده که اپل در حال نزدیک کردن تبلت‌ها به دنیای بزرگ کنسول‌های بازی است. بخشی از صحبت‌های شرکت اپل در این مورد مستقیماً به کنسول‌های بازی نظیر سونی پلی استیشن (PlayStation) و همچنین مایکروسافت ایکس باکس اشاره داشته است:

این تبلت تجربه‌ای را در بازی‌ها به شما القا خواهد کرد که تا کنون تنها کنسول‌های بازی قادر به آن بوده‌اند.

شرکت 2K Games، تهیه کننده بازی‌های ورزشی مانند NBA 2K19 در این رویداد با نمایش آخرین نسخه جدید بازی بسکتبال خود قدرت بسیار زیاد آیپد پرو اپل را به نمایش گذاشت. نسخه آیپد بازی NBA 2K19 با بیش از 6 میلیون پیکسل و سرعت 60 فریم بر ثانیه اجرا می‌شود. این اعداد بسیار چشمگیر هستند. علاوه بر این، نسخه نمایش داده شده از این بازی در نسل جدید آیپد پرو اپل بسیار روان اجرا می‌شود. طبق اظهارات اپل در رابطه با مشخصات سخت‌افزاری آیپد پرو جدید، شما شاهد افزایش چشمگیری در قدرت پردازنده اصلی و همچنین افزایش دو برابری در پردازنده گرافیکی این تبلت خواهید بود. علاوه بر این، طبق اظهارات اپل این موضوع باعث می‌شود تا بتوان این تبلت را با کنسول بازی مایکروسافت ایکس باکس وان مقایسه کرد.

در واقع این حرکت روبه جلوی اپل بسیار منطقی است؛ چراکه با توجه به گزارش سالانه Nielsen survey، شصت درصد از بازیکنان، بازی‌های خود را بر روی موبایل یا تبلت‌هایی همانند آیپد پرو انجام می‌دهند. خلق یک تبلت با قدرتی همانند کنسول بازی یک حرکت روبه جلوی بسیار عالی از اپل است. اما مشکل اصلی، خلق این تبلت قدرتمند که قادر است با کنسول‌هایی نظیر مایکروسافت ایکس باکس وان مقایسه گردد نیست؛ مشکل اصلی تجربه‌ کاربران در هنگام بازی است. تبلت قدرتمند آیپد پرو هیچوقت قادر نیست تجربه‌ای را که کنسول‌های بازی در عناوین چون NBA 2K19 و یا سایر عناوین این چنینی به بازیکنان عرضه می‌کنند را برای بازیکنان ایجاد سازد.

آیپد پرو / NBA Game on iPad Pro

این مطلب زمانی بیشتر به واقعیت تبدیل خواهد شد که شما برای ایکس باکس وان چیزی حدود 200 دلار پرداخت خواهید کرد؛ در صورتی که برای آیپد پرو اپل باید مبلغی معادل 800 دلار در نظر بگیرید. این موضوع بسیار سخت و غیر قابل قبول است که شما آیپد پرو را به عنوان جایگزین یک کنسول بازی با تجربه بازی بسیار بهتر و کنترل‌های مخصوص بازی و همچنین هزینه حدوداً 600 دلار بیشتر انتخاب کنید (فارغ از مسئله نیازمندی کنسول‌ها به یک صفحه نمایش برای متصل کردن و اجرای بازی‌ها).

آیپد پرو اپل یک تبلت بسیار قدرتمند است؛ اما این یک کنسول خانگی نیست. بیشتر بازیکنان آیپد به دنبال بازی‌های سبک RPG همانند Final Fantasy Tactics: War of Lions و یا نسخه های سبک‌تر (Lite) از بازی‌های محبوب رایانه همانند Minecraft: Pocket Edition هستند؛ این بازی‌ها برای آیپد فوق‌العاده هستند. در این بازی‌ها نیازی به کنترل دقیق وجود ندارد؛ به این معنی که نداشتن کنترلی همانند دسته‌های بازی در کنسول‌ها برای شما دردسرساز نخواهد بود. این بازی‌ها هیچ‌گونه نیازی به تمرکز شما ندارند و به‌سادگی قادرید تا در آیپد خود آن را بازی کنید. وجود بازی‌های سرگرم کننده همانند Fortnite که بیش از حد جدی نیستند و هیچگونه نیازی به تمرکز ندارند برای موبایل و تبلت‌ها نشان از این می‌دهد که تفاوت زیادی بین بازی‌های کنسول و بازی‌های پلتفرم موبایل و تبلت وجود دارد. علاوه بر این شما تجربه استفاده از دسته‌های بازی در کنسول‌ها را به هیچ عنوان در تبلت نخواهید داشت.

حتی اگر آیپد پرو قدرتی همانند کنسول بازی داشته باشد، انجام بازی‌هایی نظیر فورزا (Forza) بر روی آیپد پرو غیر ممکن و عذاب‌آور است. (بازی فورزا از سری بازی‌های شبیه سازی ماشین و رقیب اصلی سری بازی‌های Gran Turismo است).

چرا که انجام همچین بازی‌هایی نیازمند یک تلویزیون ایده‌آل با اندازه بزرگ و همچنین سیستم صوتی مناسب و معقول است. از بین بردن عناصر اضافی بازی که باعث بهتر شدن هرچه بیشتر تجربه بازیکنان می‌شود، نکته امیدوار کننده‌ای برای اپل و آیپد پرو آن نیست؛ چرا که بازیکنان به راحتی از چنین مسائلی نخواهند گذشت.

Forza Motorsport 7

در نهایت این موضوع به این معنی نیست که آیپد پرو اپل دستگاه خوبی برای بازی کردن نیست. این تبلت بسیار قدرتمند است و از همه مهم‌تر قابل حمل بودن آن است. این تبلت به اندازه نینتندو سوئیچ (Nintendo Switch) نیست؛ ولی به طور کلی این دستگاه تجربه بسیار خوبی را برای سرگرمی به شما ارائه می‌دهد.

قابلیت انجام بازی‌ها با کیفیت بسیار بالا یکی از قابلیت‌هایی است که آیپد پرو قادر به انجام آن است؛ اما باید در نظر گرفت که این کار، کار اصلی این تبلت نیست. آیپد پرو یک کنسول بازی نیست. بلکه اظهار نظر اپل و فروش آن به عنوان یک دستگاه قابل مقایسه با کنسول‌های بازی همانند مایکروسافت ایکس باکس وان اس، باعث هرچه بیشتر شدن اشتیاق افراد برای خرید این تبلت قدرتمند و گران‌قیمت و انجام بازی‌های گوناگون با آن می‌شود.

اغلب بازی‌هایی که برای تبلت‌هایی نظیر آیپد پرو مناسب هستند، آن دسته از بازی‌هایی اند که شما با انجام آن تمایل به گذراندن زمان را دارید و تمایلی به صرف توجه و دقت بالایی در آن بازی ندارید. شاید شرکت اپل در فکر افزایش بازی‌ها و عناوین مهم برای این تبلت گران قیمت باشد اما باید این موضوع را در نظر گرفت که کاربران و بازیکنان ترجیح می‌دهند که ساعت‌ها بر روی یک صندلی بنشینند و بهترین عناوین بازی‌ها را با کنسول‌های خود نظیر پلی استیشن و ایکس باکس تجربه کنند.

داشتن پورت‌های ورودی بیشتر و وجود بازی‌های سبک‌تر از عنوان‌های مطرح بازی‌های روز، بیشتر باعث محبوبیت این تبلت خواهد شد تا مقایسه آن با کنسول‌های بازی‌ نظیر ایکس باکس وان! برای مثال در صورتی که اپل و شرکت نینتندو (Nintendo Co) با هم همکاری کرده و نسخه بازی محبوب پوکمون گو (Pokémon Go) را برای آیپد و آیفون عرضه نمایند، می‌توان آنها را به عنوان کنسول جایگزین نام برد. اینگونه بازی‌ها می‌توانند برنامه‌های اضافه‌ای برای کنسول‌های سرگرم کننده‌ای همانند آیپد باشند. این‌ها تنها مثال‌هایی است که این تبلت قادر به فراهم سازی آن برای کاربران است. اگر افراد مختلف خواستار پرداخت 800 دلار برای این تبلت هستند قطعاً قصد اول آنها بازی کردن با آن نیست. می‌توان گفت که بازی کردن با آیپد پرو نیز یکی از ویژگی‌هایی خواهد بود که آنها با خرید این تبلت خواهان انجام آن هستند.

کلام آخر

در نهایت، امروزه روزبه‌روز عناوین بازی‌های گوناگونی برای اسمارت فون‌ها و تبلت‌ها عرضه می‌شود اما این دستگاه‌ها هیچوقت جایگزین کنسول‌های پیشرفته با عناوین گوناگون بازی‌ها نخواهند شد. کاملاً واضح است؛ چون آنها تبلت هستند! در بخش نظرات، دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 56 میلیون دلار
  The Croods: A New Age
  اکران: 16 دسامبر 2020
 • 14.8 میلیون دلار
  The Marksman
  اکران: 15 ژانویه 2021
 • 12.6 میلیون دلار
  News of the World
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 7 میلیون دلار
  Nobody
  اکران: 26 مارس 2021
 • 5.9 میلیون دلار
  Promising Young Woman
  اکران: 25 دسامبر 2020
 • 3.8 میلیون دلار
  Boogie
  اکران: 05 مارس 2021
 • 2.1 میلیون دلار
  Nomadland
  اکران: 19 فوریه 2021
 • 23 میلیارد تومان
  شنای پروانه
  اکران: 04 تیر 1399
 • 15.7 میلیارد تومان
  خوب، بد، جلف 2: ارتش سری
  اکران: 30 بهمن 1399
 • 8.56 میلیارد تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1399
 • 7.5 میلیارد تومان
  زن‌ها فرشته‌اند 2
  اکران: 25 تیر 1399
 • 6.4 میلیارد دلار
  دیدن این فیلم جرم است
  اکران: 16 دی 1399
 • 2.25 میلیارد دلار
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1399
 • 2.21 میلیارد تومان
  بی‌حسی موضعی
  اکران: 19 آبان 1399
 • 894 میلیون دلار
  آبادان یازده 60
  اکران: 16 دی 1399
 • 795 میلیون دلار
  تا ابد
  اکران: 15 مرداد 1399
 • 521 میلیون دلار
  روزهای نارنجی
  اکران: 24 شهریور 1399
بازی ها
 • 17 اردیبهشت 1400
  Resident Evil 8: Village
  پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس
 • 03 خرداد 1400
  Deathloop
 • 01 تیر 1400
  Back 4 Blood
  پلی استیشن 5