هوش مصنوعی مرزهای اتحادیه اروپا را کنترل خواهد کرد
المیرا رحیمی
نویسنده:المیرا رحیمی
ارسال شده در:12 آبان 1397، 13:00

هوش مصنوعی مرزهای اتحادیه اروپا را کنترل خواهد کرد

پروژه دروغ سنج مجهز به هوش مصنوعی اتحادیه اروپا به زودی به صورت آزمایشی در سه کشور به اجرا درخواهد آمد. این برنامه با تحلیل حرکات خفیف صورت می‌تواند تایید کند که آیا مشخصات مسافر جعلی است یا حقیقی.

اتحادیه اروپا استفاده آزمایشی از دستگاه‌های دروغ سنج مجهز به هوش مصنوعی در مراکز بازرسی مرزی را به زودی شروع می‌کند. بر اساس گزارشی که گیزمودو منتشر کرده است، این برنامه که کنترل مرزی هوشمند (iBorderCtrl) نام دارد طی یک دوره شش ماهه در چهار نقطه مرزی مجارستان، لتونی و یونان با کشورهای خارج از این اتحادیه اجرا خواهد شد.

برنامه کنترل مرزی هوشمند که از سوی اتحادیه اروپا تامین مالی می‌شود از هوش مصنوعی به منظور تسهیل و تسریع پروسه عبور از مرز در گذرگاه‌های مرزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این سیستم مسافران قبل از مصاحبه با مامور مجازی مرزی، می‌بایست فرم انلاین پذیرش را پر کرده و تصویر مدارک درخواستی مانند پاسپورت را در سیستم بارگذاری نمایند.بر اساس گفته نیوساینتیست برخی از این سوالات عبارتند از: «چه چیزی در چمدان شماست؟» و «درصورتی که چمدان خود را باز کنید و به من نشان دهید، آیا پاسخ شما به سوال قبل تایید می‌شود یا نه؟». در حالی که مسافران رو به دوربین دستگاه صحبت می‌کنند، سیستم به آنالیز میکروژست‌ها و حرکت بسیار خفیف ماهیچه‌های صورت می‌پردازد.

فناوری تشخیص چهره

اگر پردازش انجام شده بر روی حرکات صورت نشان دهد که مسافر حقیقت را می‌گوید، سیستم برای او کد QR صادر کرده و اجازه عبور می‌دهد. در صورتی که نتایج پردازش منفی باشد و سیستم به این نتیجه برسد یا مشکوک شود که مسافر دروغ گفته است، اطلاعات بیومتریک او را ثبت خواهد کرد. این اطلاعات شامل اثر انگشت، اثر سیاهرگ‌های کف دست و تطبیق صورت است. سپس مسافر به یک مامور ارجاع داده می‌شود تا اطلاعات را بررسی و ارزیابی نماید.

برنامه کنترل مرزی هوشمند بسیار تجربی محسوب شده و وضعیت کنونی سیستم مانع عبور کسی از مرز نمی‌شود. آزمایش‌های اولیه این برنامه تنها 76 درصد موفق بود. با این حال یکی از اعضای تیم این برنامه در گزارشی با نیوساینتیست به خطاهای موجود در سیستم اذعان کرده و بیان کرد که با وجود نتایج ضعیف اولیه، تیم مطمئن است نتایج را می‌توانند تا هشتاد و پنج درصد بهبود بخشند.

حتی اگر محققان بتوانند به هدف گفته شده دست یابند، هنوز اشتباهات دستگاه بسیار زیاد خواهد بود. اما وجود چنین اشتباهاتی دور از ذهن نیست. دلیل این گفته برپایه‌ی یافته‌های دانشمندان این عرصه استوار است. این دانشمندان اذعان می‌کنند که الگوریتم‌های شناسایی مبنتی بر چهره از خطا و تعصب‌ها فاحش و بارز عاری نیستند. این سیستم و سیستم هایی از این دست واکنش تند گروه های حامی آزادی های اجتماعی مانند پروژه ی قضایی مرز های ACLU را برانگیخته است.این گروه های از این که سیستم‌هایی از این دست به نظارات گسترده تر منجر شود نگران هستند.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
مهدی شمشیربند 12 آبان 1397، 14:28

استفاده های عالی از تکنولوژی، مطلب بسیار جالبی بود.