همه چیز درباره شارژرهای بی‌ سیم و نحوه صحیح انتخاب آنها
رقیه رنجبری
نویسنده:رقیه رنجبری
ارسال شده در:20 آبان 1397، 21:00

همه چیز درباره شارژرهای بی‌ سیم و نحوه صحیح انتخاب آنها

امروزه شارژرهای بی‌ سیم بسیار متنوعی در بازار موجود است که بهتر است قبل از خرید آنها از کارآمد بودن و سازگاری شارژر با گوشی خود اطمینان حاصل کرد. با پلازامگ همراه باشید تا در ادامه نحوه عملکرد شارژرهای بی‌سیم و نحوه صحیح انتخاب آنها را با هم مرور کنیم.

در سال‌های اخیر شارژرهای بی‌ سیم به عنوان یکی از لوازم جانبی گوشی‌های هوشمند به بازار آمدند که بسیار مورد استقبال قرار گرفتند. این شارژرها پیش‌تر با گوشی‌های هوشمند سامسونگ به بازار معرفی شده و مورد محبوبیت قرار گرفتند به‌گونه‌ای که کمپانی‌های دیگر نظیر اپل نیز تصمیم برآن گرفتند که گوشی‌های پرچمدار خود را با این نوع شارژرها به بازار بفرستند.

از آنجایی که در حال حاضر شارژرهای بی‌سیم متنوعی در بازار موجود است، ممکن است در انتخاب یک شارژر بی‌سیم کارآمد کمی دچار سردرگمی شوید چراکه تعیین تفاوت بین آنها کار آسانی نیست. علاوه برآن ممکن است هنوز کاملا توجیه نشده باشید که چرا باید از یک شارژر بی‌سیم استفاده کرد و از مزایای این شارژر نسبت به شارژرهای معمولی اطلاعی نداشته باشید.

با پلازامگ همراه باشید تا در ادامه نحوه عملکرد شارژرهای بی‌ سیم را با هم مرور کرده و بررسی کنیم که چگونه می‌توان یک شارژر بی‌سیم کارآمد را انتخاب کرد.

 

شارژرهای بی‌سیم چگونه کار می‌کنند؟

شارژر بی‌سیم/ Wireless charger

باید گفت اکثر گوشی‌های هوشمند قادر هستند با استفاده از روش استاندارد انتقال قدرت که براساس شارژ صورت می‌گیرد و Qi نامیده می‌شود، توسط شارژرهای بی‌ سیم شارژ شوند. مهم نیست که تفاوت این روش را از سایر روش‌های استاندارد شارژ بی‌سیم بدانید، آنچه که مهم است اینست که نقش Qi را بدانید.

تکنولوژی شارژ بی‌سیم بر مجموعه‌ای از کویل‌های مغناطیسی تکیه دارد. یک سیم‌پیچ فرستنده در شارژر وجود دارد که با کویلی که درون گوشی هوشمند قرار دارد، یک میدان الکترومغناطیسی ایجاد می‌کند. این روش، شارژ القایی نام دارد و کمک می‌کند که باتری بدون اتصال مستقیم به منبع برق، شارژ شود.

اندازه کویل مهم است. کویل‌های بزرگ‌تر قادر هستند که خروجی‌های قدرتمندتری ایجاد کنند بدین معنا که شارژر و دستگاهی که شارژ می‌شود می‌توانند دورتر از هم قرار گیرند درحالی‌که میدان مغناطیسی بین آنها همچنان برقرار است. این درحالی است که برای کویل‌های کوچک‌تر که در شارژرهای بی‌ سیم گوشی‌های هوشمند یافت می‌شود می‌بایست گوشی و شارژر کاملا بهم نزدیک باشند تا عملیات شارژ با موفقیت انجام شود.

 

مزایای استفاده از شارژر بی‌سیم

چگونه کار می‌کنند؟

اولین مزیت استفاده از شارژرهای بی‌ سیم که کاملا آشکار است، سهولت استفاده از آنها است. از آنجایی که می‌بایست برای استفاده از شارژرهای معمولی، به دنبال نزدیک‌ترین منبع برق بود، شارژرهای بی‌ سیم به کاربر این امکان را می‌دهند که به راحتی گوشی خود را روی یک استند و یا مت گذاشته و عملیات شارژ فورا آغاز شود. کاربر می‌تواند در صورت نیاز، نوتفیکیشن‌های گوشی را به راحتی چک کرده و یا پیام ارسال کند و مجددا گوشی خود را روی استند شارژر قرار دهد بدون آنکه نیاز باشد برای انجام هر کاری، کابل شارژ را از گوشی خود جدا کند.

علاوه براین شارژر بی‌ سیم اجازه می‌دهد که پورت کابل گوشی کاربر، آزاد بماند. از آنجا که اخیرا تقریبا اکثر گوشی‌های هوشمند بدون جک هدفون عرضه می‌شوند معمولا کاربران دغدغه دارند که بین شارژ گوشی و یا اتصال دانگل برای هدفون خود، یکی را انتخاب کنند. در این حالت استفاده از یک شارژر بی‌ سیم می‌تواند به کاربر این اجازه را بدهد که در حین شارژ شدن گوشی، دانگل مربوط به هدفون را وصل کرده و از هدفون نیز به‌راحتی استفاده کند.

این درحالی است که برخی از شارژرهای بی‌سیم به صورت یک استند عرضه می‌شوند که در این حالت کاربر می‌تواند در حین شارژ شدن گوشی، به‌راحتی ویدیو تماشا کرده با دوستان خود به صورت ویدیویی چت کرده و یا تنها نوتفیکیشن‌های خود را بررسی کند.

 

معایب استفاده از شارژر بی‌سیم

شارژر بی‌سیم/ Wireless charger

یکی از تفاوت‌های آشکار بین شارژرهای معمولی و بی‌سیم، مدت زمانی است که یک دستگاه طول می‌کشد تا شارژ شود. از آنجا که این ویژگی به میزان وات آداپتور خروجی شما بستگی دارد، شارژرهای بی‌سیم معمولا کندتر از شارژرهای معمولی عمل می‌کنند. درواقع تکنولوژی شارژ بی‌سیم آنچنان که می‌بایست به اندازه کافی کارآمد نیست. با وجود آنکه برخی از شارژرهای بی‌سیم به‌واسطه بهره‌مندی از آداپتوری با خروجی میزان وات بیشتر از تکنولوژی شارژ سریع پشتیبانی می‌کنند اما باز هم این سرعت در مقایسه با سیستم شارژ سریع یک شارژر معمولی و سیم‌دار، کمتر است.

علاوه براین کاربر در استفاده از یک شارژر بی‌سیم، آزادی تحرک خود را از دست می‌دهد. درواقع همان‌طور که کاربر در استفاده از شارژر سیم‌دار، محدود به کابل شارژر است در هنگام استفاده از شارژر بی‌سیم نیز کاربر به مکان قرارگیری پد شارژر محدود می‌شود. معمولا اکثر کاربران پد شارژر بی‌سیم گوشی خود را در کنار تختخواب و یا میز کار خود می‌گذارند که بتوانند راحت‌تر به آن دسترسی داشته باشند.

 

اغلب شارژرهای بی‌سیم و گوشی‌های هوشمند، استاندارد Qi دارند

قابل ذکر است که یک استاندارد برای صنعت شارژرهای بی‌سیم تعریف شده است که اغلب سازندگان گوشی‌های هوشمند از آن پیروی می‌کنند. اگر بر روی یک شارژر بیسیم عبارت «استاندارد Qi» را مشاهده کردید و گوشی شما از یک شارژر بی‌سیم پشتیبانی می‌کند، به احتمال زیاد هر دو با هم سازگار خواهند بود. با این حال قبل از استفاده از هر شارژر بی‌ سیم در ابتدا اطمینان حاصل کنید که کاملا با مدل گوشی هوشمندتان سازگار باشد.

 

چگونه یک شارژر بی‌سیم را برای گوشی هوشمند خود انتخاب کنیم؟

شارژر بی‌سیم/ Wireless charger

از آنجا که امروزه شارژرهای بی‌سیم متنوعی در بازار موجود است، انتخاب در میان آنها کمی سخت و مشکل خواهد بود. درواقع اغلب آنها در ظاهر مشابه هم هستند و سخت است که بخواهیم از روی ظاهر، تفاوت میان آنها را تشخیص دهیم.

اولین چیزی که می‌بایست در خرید شارژر بی‌سیم در نظر داشته باشید نوع مدل گوشی هوشمندتان است. برخی از تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند، گوشی‌های خود را برای مقادیر مختلف قدرت بهینه‌سازی کرده‌اند درنتیجه ممکن است شارژر بی‌سیم و آداپتوری را انتخاب کنید که از آنچه گوشی هوشمندتان پشتیبانی می‌کند، قدرتمندتر باشد. درحقیقت کاربر در بیشتر مواقع پول خود را برای میزان وات بیشتر، تلف می‌کند در صورتی‌که گوشی نمی‌تواند از این میزان توان پشتیبانی کند.

برای مثال آیفون‌ها از شارژرهای بی‌سیم 7.5 واتی پشتیبانی می‌کنند و گوشی‌های اندرویدی بسته به نوع تولیدکننده قادر هستند از شارژرهای بی‌سیم حداکثر 15 واتی نیز پشتیبانی کنند. بهتر است قبل از انتخاب یک شارژر بی‌سیم به راهنمای گوشی هوشمند خود مراجعه کرده و بررسی کنید که گوشی از چه میزان وات در شارژر بی‌سیم پشتیبانی می‌کند. البته در نظر داشته باشید که هر شارژر بی‌سیمی با آداپتور شارژ سریع عرضه نمی‌شود و احتمالا می‌بایست یک آداپتور جدا خریداری کنید.

 

اگر به دنبال یک شارژر خیلی سریع نیستید، یک شارژر 5 واتی نیز می‌تواند نیاز شما را به خوبی برآورده سازد

شارژر بی‌سیم/ Wireless charger

معمولا این نوع شارژرها، ارزان‌ترین مدل بوده و با اغلب گوشی‌ها به‌خوبی کار می‌کنند. اگر یک شارژر 5 واتی داشته باشید به آداپتور برق خاصی نیاز نخواهید داشت.

شارژر بی‌سیم CHEOTECH پنج واتی یکی از پرطرفدارترین شارژرهایی است که در وبسایت آمازون با قیمت تنها 12.99 دلار برای فروش، موجود است. گفتنی است از آنجا که یک آیفون تنها قادر است که از شارژرهای بی‌سیم حداکثر 7.5 واتی پشتیبانی کند، بنابراین توصیه می‌شود که شارژری قدرتمندتر از این حد خریداری نکنید. برای دارندگان آیفونی که به دنبال یک شارژر بی‌سیم سریع 7.5 واتی می‌گردند، پد شارژ بی‌سیم Belkin Qi پیشنهاد می‌شود. این شارژر بی‌سیم از آیفون‌های مدل 8، 8 پلاس، 10، 10 آر، 10 اس و آیفون 10 اس مکس پشتیبانی می‌کند.

این درحالی است که برخی از گوشی‌های اندرویدی قادر هستند که از شارژر بی‌سیم حداکثر 15 واتی نیز پشتیبانی کنند اما برای سازگاری با این میزان توان، یک آداپتور مناسب نیز نیاز است. قابل ذکر است که اکثر شارژرها بالاترین قدرت را در 10 وات تبلیغ می‌کنند. شارژر بی‌سیم سریع RAVPOWER با قیمت 39.99 دلار قادر به شارژ گوشی در 10 وات است که به همراه یک آداپتور برق عرضه می‌شود. درحالی‌که شارژر بی‌سیم Belkin با قیمت 44.95 دلار قادر است گوشی را در 15 وات شارژ کند.

البته گزینه‌های زیادی به عنوان یک شارژ بی‌سیم مناسب وجود دارد. برای مثال شارژر بی‌سیم Anker با قیمت 19.99 دلار به عنوان یک استند شارژر بی‌سیم عرضه شده و کاربر قادر است گوشی خود را در هنگام شارژ به صورت افقی و یا عمودی روی این استند قرار دهد. این نوع حالت قرارگیری گوشی در هنگام شارژ به کاربر کمک می‌کند که وقتی گوشی روی میز کاربر و یا در کنار تختخواب او قرار دارد، کاملا به صفحه نمایش گوشی خود اشراف داشته باشد.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha