بزرگترین ناوگان دوچرخه برقی جهان به زودی در پاریس آغاز به کار می کند
محمد علی محمدی
نویسنده:محمد علی محمدی
ارسال شده در:21 آبان 1397، 12:00

بزرگترین ناوگان دوچرخه برقی جهان به زودی در پاریس آغاز به کار می کند

در  طرح راه‌اندازی ناوگان دوچرخه برقی که به منظور کاهش آلودگی هوا شهر پاریس اجرایی می‌شود، در مرحله اول بیش از 10 هزار دوچرخه برقی با قیمت 40 یورو در ماه به مردم اجاره داده می‌شود.

شهروندان پاریس و شهرهای اطراف آن به زودی به 20 هزار دوچرخه برقی دسترسی خواهند داشت. شرکت Ile-de-France Mobilités که در حوزه حمل و نقل عمومی فعالیت می‌کند قرار است با آغاز طرحی به نام ولیگو (Véligo) در فاز اول 10 هزار دوچرخه را برای اجاره در دسترس شهروندان قرار دهد. اگر فاز اول بدون مشکل اجرا شود، در فاز دوم 10 هزار دوچرخه دیگر نیز به این طرح افزوده خواهد شد که آن را تبدیل به بزرگترین طرح اجاره دوچرخه برقی در جهان تبدیل می‌کند.

شرکت IDFM هدف از این کار را کاهش استفاده از اتومبیل‌ها و میزان آلودگی هوای شهر پاریس اعلام کرده است. طرح ولیگو به نوعی مکمل طرح ولیب (Vélib) است که پیشتر در این شهر اجرا شده بود. تفاوتی که میان این دو طرح وجود دارد این است که در طرح ولیب شهروندان باید دوچرخه‌ها را به شکل ساعتی اجاره کنند و بعد آن را به محل مخصوص برگردانند، در حالی که در طرح ولیگو می‌توان با پرداخت 40 یورو برای یک ماه دوچرخه را اجاره و در خانه از آن نگهداری کرد. علاوه بر این مانند طرح مترو شهر پاریس، کارفرمایان می‌توانند نیمی از این مبلغ را پرداخت کنند که سبب می‌شود شهروندان تنها با 20 یورو در ماه از این دوچرخه‌ها استفاده کنند.

آقای والری پکریس مدیر شرکت IDFM در این باره به خبرنگاران گفت:

دوچرخه‌های برقی پتانسیل زیادی دارند. بیش از 200 هزار نفر از شهروندان پاریس با اجرای طرح ولیگو می‌توانند با این نوع دوچرخه‌ها آشنا شوند و شاید روزی برای خودشان نیز یک عدد خریداری کنند.

دوچرخه‌های برقی ولیگو شباهت زیادی به دوچرخه‌های ولیب دارند. شارژ این دوچرخه بستگی به تعداد دفعات پدال‌زدن کاربر دارد. این دوچرخه‌ها با یک بار شارژ کامل می‌توانند مسافتی نزدیک به 9 کیلومتر را طی کنند. این مقدار شامل سربالایی‌ها نیز می‌شود. این طرح قرار است با همکاری با شرکت پست فرانسه و با بودجه‌ای بیش از 111 میلیون یورو در بازه زمانی 6 ساله اجرایی شود.

veligo e-bike / دوچرخه برقی ولیگو پاریس

طرح ولیب که پیشتر به خاطر ظاهر برجسته و قدیمی دوچرخه‌های خود محبوبیت زیادی داشت در ابتدا توسط یک شرکت تبلیغاتی و در ازای واگذاری بیلبورد‌های شهر پاریس تامین مالی شده بود. با این حال این طرح هم اکنون به کمپانی دیگری واگذار شده و پس از دردسرها و مشکلات فراوان اکنون محبوبیت خود را از دست داده است. از همین رو شاید شروع یک طرح مشابه آن هم با دوچرخه‌های برقی گرانقیمت، از دید خیلی‌ها کار احمقانه‌ای به نظر برسد ولی نکته قابل توجه این است که پاریسی‌ها هنوز هم علاقه زیادی به استفاده از وسایل حمل و نقل پاک دارند. کمپانی لایم (Lime) که در زمینه اسکوتر‌های برقی فعالیت می‌کند به تازگی کار خود را در پاریس آغاز کرده و با وجود نرخ کرایه بسیار بالا، اسکوترهای این کمپانی در سرتاسر شهر دیده می‌شود.

دوچرخه‌های ولیگو نسبت به این اسکوترها قیمت کمتری دارند و برای خیابان‌های سنگفرش شده پاریس نیز مناسب‌تر هستند. علاوه بر این طرح‌های مشابهی که در شهرهای استراسبورگ (Strasbourg) و گرینوبل (Grenoble) اجرا شده‌اند کاملا موفقیت‌آمیز بوده‌اند.

این طرح قرار است با 10 هزار دوچرخه در سپتامبر سال 2019 آغاز شود.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha