دیروز و امروز جنگ جهانی اول در قاب تصویر
المیرا رحیمی
نویسنده:المیرا رحیمی
ارسال شده در:24 آبان 1397، 23:00

دیروز و امروز جنگ جهانی اول در قاب تصویر

صد سال پیش جنگ جهانی اول با معاهده صلح پایان یافت و تنها چیزی که از آن باقی ماند خرابی‌ها و هشت و نیم میلون نفر کشته بود. در صدمین سالگرد این معاهده سران و رهبران جهان در پاریس گرد هم آمدند تا یاد کشته‌شدگان این جنگ را گرامی دارند.

28 جولای سال 1914، آتش جنگی شعله ور شد که قرار بود «جنگی برای پایان دادن به تمام جنگ‌ها» باشد. اما تاریخ جور دیگری رقم خورد و این واقعه نقطه شروع جنگی دیگری شد؛ جنگی به مراتب خونین تر و ظالمانه تر از پدرش. از همین رو نام آن را جنگ جهانی اول گذاشتند. این جنگ در پی ترور آرشیدوک فرانتس فردیناند، ولیعهد امپوراطوری اتریش-مجارستان به دست یک جوان صرب ملی‌گرا در بوسنی شروع شد. این جنگ چهار سال به طول انجامید و اتفاقات ناگواری در آن ثبت شد که در تاریخ بشر بی سابقه بودند. اولین بار در این جنگ از سلاح‌های شیمیایی استفاده شد و برای اولین بار افراد عادی زیر بمباران هواپیما‌های جنگی کشته شدند. این واقعه اولین کشتار گسترده غیر نظامیان در تاریخ بود. در جنگ جهانی اول بیش از هشت و نیم میلیون نفر جان خود را از دست دادند. صد سال پیش در یازده نوامبر 1918، امضاء معاهده صلح به این کشتار پایان داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، به همراه دیگر رهبران جهان در پاریس گرد هم می‌آیند تا معاهده امضا شده را تمدید کرده و یاد قربانیان این حادثه را گرامی دارند.

عکاس آسوشیتد پرس، لورنت ریبورز، از مکان‌های جبهه غربی سابق دیدن کرد. او عکس‌هایی که گرفته است را با عکس‌های ثبت شده از همین مناطق در زمان جنگ جهانی اول در قابی مقایسه‌ای کنار هم قرار داد تا نشان دهد این مکان‌ها در آن سال‌ها چگونه بودند و امروزه در چه حالی هستند. عکس‌های مربوط به جنگ در موزه و یادواره بین المللی جنگ جهانی اول در ایالات متحده نگهداری می‌شوند.

 

 

 

 

 

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha