طرح جدید جانی آیو، انگشتری تماما الماس است
المیرا رحیمی
نویسنده:المیرا رحیمی
ارسال شده در:23 آبان 1397، 19:00

طرح جدید جانی آیو، انگشتری تماما الماس است

جانی آیو و مک نیوسان درک جدیدی از انگشتر الماس ارائه داده اند که در نوع خود بی‌نظیر است. این الماس انگشتر شکل یا انگشتر تماما الماس در مزایده حلقه الماس فروخته خواهد شد.

جانی آیو مدیر طراحی اپل، همیشه می‌گوید شیفته درک کردن مواد مختلف به عنوان بخشی از پروسه طراحی است. اما جدیدترین پروژه وی حد نهایت چیزی است که عادت به دیدنش داریم.

وقتی از انگشتر الماس صحبت می‌کنیم، چیزی که به ذهن می‌آید تصویری عادی است: انگشتری از فلزهای گرانبها مانند طلا، نقره، یا پلاتین که بر رکاب آن یک یا چند الماس نشانده شده است. اما انچه در ذهن جانی آیو و مارک نیوسان می‌گذرد چیز دیگری است؛ چیزی فراتر از آنچه دیده و شنیده‌ایم. تنها ماده‌ای که این دو می‌خواهند در طراحی RED (حلقه الماس) از آن استفاده کنند الماس است.

 Diamond Ring/ حلقه تماما الماس

طبق گزارش حراج خانه هنری ساتبیز (Sotheby’s)، این حلقه به صورت اختصاصی برای مزایده حلقه الماس ساخته شده است و باعث بالا رفت رقم کمک های مالی برای ریشه کن کردن اچ آی وی (ایدز) در هشت کشور آفریقایی می‌شود.

مدیر ارشد طراحی اپل و طراح صنعتی مشهور، مارک نیوسان پنج سال پیش مزایده حلقه الماس را پایه گذاری کردند. امسال برای این مزایده حلقه الماسی منحصر به فرد طراحی نمودند که مختص همین مراسم بوده و توسط Diamond Foundry ساخته شده است. هم آیو و هم نیوسان علاقه مشترکی در تبدیل مواد خام به اشیاء ارزشمند دارند. همین موضوع طراحی این دو نفر را منحصر به فرد و یگانه کرده است. این طرح ساده و ظریف به هیچ عنوان قابل مقایسه با انگشترها و حلقه‌های سنتی نیست. در این طرح رکاب و حلقه فلزی که در ساخت انگشتر کاربرد دارد کاملا حذف شده است. در ساخت این طرح خارق العاده سنگ الماس بزرگی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا این انگشتر منحصر بفرد به شکلی یکپارچه از الماس ساخته شود.

جانی آیو / jony ive

ساخت الماسی به شکل انگشتر کار ساده‌ای نیست. برای این طرح، سنگ الماس چندین هزار تراش می‌خورد که اندازه برخی از آنها تنها چند صد میکرومتر است. حلقه داخلی تراش استوانه‌ای دارد. برای این که قسمت داخلی حلقه صیقل مورد نطر را داشته باشد بعد از برش توسط لیزر با یک واتر جت به ضخامت بک میکرومتر پرداخت می‌شود. تعداد تراش های این حلقه چیزی بین دو هزار تا سه هزار عدد است. این تعداد تراش تا به حال در هیچ تک قطعه‌ای مشاهده نشده است.

سنگ قیمتی ذکر شده توسط کمپانی Diamond Foundry ساخته خواهد شد. این کمپانی شرکت تولید کننده الماس های دست ساز است که در ساخت و توسعه تکنولوژی ساخت ایمن و دوستدار محیط زیست پیشقدم است. در این تکنولوژی تکه‌های کوچک الماس طبیعی در پلاسما گذاشته و رشد داده می‌شوند. این روش آسیب های زیست محیطی استخراج الماس را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

این انگشتر در اندازه دلخواه مشتری ساخته خواهد شد و رنج قیمت مورد انتظار آن بین صد و پنجاه تا دویست و پنجاه هزار دلار است. این مزایده پنجم دسامبر در میامی برگزار می‌شود.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha