هواوی پلتفرم توسعه هوش مصنوعی HiAi 2.0 را معرفی کرد
اعظم بجاری
نویسنده:اعظم بجاری
ارسال شده در:26 آبان 1397، 20:00

هواوی پلتفرم توسعه هوش مصنوعی HiAi 2.0 را معرفی کرد

شاید همه شما در جریان هوش مصنوعی دوربین‌های هواوی باشید؛ باید بگوییم که این دستاورد مدیون پلتفرمی به نام HiAi است که به تازگی نسخه دوم آن معرفی شده است.

شرکت هواوی اخیرا HiAi 2.0 که یک پلتفرم توسعه هوش مصنوعی است را معرفی کرد. وانگ چنگلو (Wang Chenglu) سخنگوی گروه نرم افزاری CBG (گروه کسب و کار مشتریان) هواوی در جریان معرفی این دستاورد جدید بیان کرد که HiAi 2.0 در مقایسه با نسخه پیشین، دستگاه‌های بیشتری را تحت پوشش قرار خواهد داد.

 پلتفرم هوش مصتوعی hiAi 2.0 / Wang Chenglu/ hiAi 2.0

گفتنی است که هواوی در سال 2017 براساس تراشه کرین 970، تراشه هوش مصنوعی HiAI را معرفی کرد. درواقع NPU جاگذاری شده در تراشه قادر بود متن، تصاویر و محتوای صحنه را به سرعت تشخیص دهد؛ در نتیجه این تراشه هوش مصنوعی به صورت رسمی در قالب پلتفرم هوش مصنوعی HiAI 1.0 معرفی شده بود. با توجه به آنچه که وانگ چنگلو بیان کرد، این تراشه با معماری هسته سه سطحی core-end-cloud از 90 دستور پشتیبانی می‌کرد که می‌توانست 22APIs را نیز اجرا نماید.

علاوه بر این، این تراشه قادر بود بیش از 500 دستور دیگر را نیز اجرا نماید. در نهایت برنامه‌های کاربردی که براساس فناوری هوش مصنوعی HiAI 1.0 کار می‌کردند نیز شامل فناوری تشخیص صحنه برنامه دوربین Master AI، برنامه کاربردی سوم شخص Prisma و ترجمه مایکروسافت بودند. در این راستا شاید شما، با برنامه دوربین هواوی که با هوش مصنوعی کار می‌کند آشنایی بیشتری داشته باشید.

هوش مصنوعی هواوی / Huawei AI/ کرین 980 / kirin 980 / hiAi 2.0

حالا در نسخه جدید و ارتقا یافته HiAI که به تازگی در قالب HiAI 2.0 معرفی شده است. علاوه بر اینکه وانگ ابتدا معماری نسخه پیشین یعنی HiAI 1.0 را معرفی کرد، تفاوت‌های واضحی را نیز برشمرد. در این راستا جالب است بدانید که قابلیت تشخیص تصاویر در تراشه کرین 980 با هوش مصنوعی ارتقایافته جدید دو برابر تراشه پیشین یعنی کرین 970 است. این تراشه با تمام فریم ورک‌های هوش مصنوعی سازگار بوده و قوی‌تر از نسخه پیشین در این زمینه عمل می‌کند. از طرف دیگر نیز قابلیت‌های API و اپلیکیشن‌های مبتنی بر این قابلیت از جمله برنامه‌های پردازش متن و اسناد، تصاویر، به اشتراک گذاری ویدیو و مانند این‌ها شاهد پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نیز بوده‌اند.

در مراسم معرفی HiAI 2.0 وانگ چنگلو همچنین اشاره کرد که این پلتفرم جدید دستگاه‌های بیشتری را از گوشی‌های پرچمدار گرفته تا تلفن‌های ساده، لپ تاپ‌ ها تبلت‌ها، ستاپ باکس ها و غیره را تحت پوشش قرار می‌دهد. گفتنی است که در نهایت در مورد فناوری ابری نیز باید بگوییم که این دستاورد جدید براساس سرویس‌های متنی ابری نیز شناخته شده است و سرویس‌های مستقیم و پیشنهادهای هوشمند را نیز ارائه می‌دهد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha