تیم کوک: استفاده از فناوری‌ های قانون‌ گذاری اجتناب‌ ناپذیر است
تینا قنبریان
نویسنده:تینا قنبریان
ارسال شده در:28 آبان 1397، 23:00

تیم کوک: استفاده از فناوری‌ های قانون‌ گذاری اجتناب‌ ناپذیر است

فناوری قانون‌گذاری، سعی می‌کند تا نیازهای مقرراتی در شرکت‌ها را تأمین کند. در همین خصوص تیم کوک مدیر عامل اپل، پیش بینی می‌کند‌ که قانون‌گذاری‌های جدید برای شرکت‌های فناوری جهت محافظت از اطلاعات شخصی کاربران «اجتناب ناپذیر» است.

به طور کلی هدف اصلی «فناوری‌های قانون‌گذاری» یا رگ‌تک (RegTech)، یافتن راه‌حل‌هایی برای چالش‌های مقرراتی تطبیق بین حوزه فناوری و قانون‌گذاری است. فناوری قانون‌گذاری، سعی می‌کند تا نیازهای مقرراتی در مؤسسات و شرکت‌ها را تأمین کند.

تیم کوک مدیر عامل شرکت اپل، پیش بینی می‌کند‌ که مقررات جدید شرکت‌های فناوری و شبکه‌های اجتماعی برای محافظت از اطلاعات شخصی «اجتناب ناپذیر» است. وی طی مصاحبه‌ای با وبسایت خبری Axios که روز یکشنبه در تلویزیون HBO پخش شد، بیان کرد که انتظار دارد تا کنگره ایالات متحده در خصوص این موضوع وارد عمل بشود. کوک در بخشی از صحبت‌هایش که توسط  بخش اخبار فناوری Axios منتشر شده، چنین می‌گوید:

به طور کلی من طرفدار تنظیم مقررات نیستم. من به بازار آزاد اعتقاد دارم، اما ما مجبور هستیم، زمانی که بازار آزاد درست کار نمی‌کند با قانون‌گذاری وارد عمل شویم. باید قبول کنیم که بازار آزاد در زمانه ما نتوانسته است آن طور که شایسته است، عمل کند و من فکر می کنم که در این شرایط وجود سطوحی از قانون‌گذاری اجتناب‌ناپذیر است.

تیم کوک می‌افزاید:

من فکر می‌کنم که کنگره و نهادهای دولت در برخی موارد، چیزهایی را به تصویب خواهند رساند.

کوک قبلا طرفدار خودتنظیمی (self-regulation) بوده است، به خصوص در مورد حفاظت از داده‌های کاربران. اما پس از ماجرای رسوایی که طی آن فیسبوک، اطلاعات میلیون‌ها کاربر را به نفع یکی از جناح‌های سیاسی حاضر در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 در اختیار شرکت کمبریج آنالتیکا قرار داده بود، او اعتقاد دارد که این صنعت حالا بیرون از محدوده خود-تنظیمی ایستاده است.

البته فیسبوک پس از این ماجرا تلاش کرده است تا به نگرانی‌ها در مورد چگونگی محافظت از اطلاعات کاربران، پاسخ دهد و از خودش در برابر اتهام استفاده از اطلاعات فیسبوکی کاربران برای تبلیغ جهت تغییر نتایج انتخابات دفاع کند.

بحث‌هایی که فیسبوک از زمان انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 در ایالات متحده هدف آن‌ها بوده است، حتی تا آنجا پیش رفت که پرسش‌هایی مبنی بر اینکه آیا مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک، باید پست خود را حفظ کند یا نه، نیز مطرح شد.

تیم کوک در خصوص نابرابری جنسیتی در محل کار نیز گفت که با اینکه در حوزه فناوری به طور کلی تنوع بسیار قوی بوده است، اما هم‌چنان این صنعت در اختیار مردان است. او هم‌چنین گفت:

من 100 درصد موافقم که در دره سیلیکون، توازن جنسیتی از دست رفته است و می‌توان گفت بخش فناوری به طور کلی آن را از دست داده است.

با این حال، کوک ادامه داد:

  در واقع من در این مورد، امیدوار هستم که در طول زمان بهبود قابل توجهی حاصل شود.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha