ایستگاه فضایی بین‌ المللی پر از فلاپی دیسک است
هاتف پوررجبی
نویسنده:هاتف پوررجبی
ارسال شده در:03 آذر 1397، 22:30

ایستگاه فضایی بین‌ المللی پر از فلاپی دیسک است

قبل از فراگیر شدن دیسک‌های نوری و حافظه‌های فلش،‌ از فلاپی دیسک‌ها برای ذخیره و حمل اطلاعات استفاده می‌شد. اکنون یکی از فضانوردان سازمان فضایی اروپا گفته که ایستگاه فضایی بین‌ المللی پر از فلاپی دیسک و سایر وسایل قدیمی مرتبط با فناوری است.

ایستگاه فضایی بین‌ المللی (ISS) با مشارکت بیش از 15 کشور ساخته شده است. این ایستگاه در مدار نزدیک به زمین و در ارتفاع 330 تا 435 کیلومتری از سطح آن در حرکت است. سرعت این ایستگاه در مدار برابر 27700 کیلومتر بر ساعت است که به این ترتیب روزی بیش از 15 مرتبه به دور کره زمین می‌گردد. این ایستگاه با همکاری مشترک سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا)، سازمان فضایی روسیه، سازمان فضایی اروپا، سازمان فضایی ژاپن و سازمان فضایی کانادا ساخته شده است. سازمان فضایی برزیل از طریق همکاری با ناسا در این برنامه مشارکت می‌کند. سازمان فضایی ایتالیا هم به عنوان یک عضو فعال در سازمان فضایی اروپا، و هم به صورت مستقل در برنامه ایستگاه فضایی مشارکت دارد. سازمان فضایی چین نیز علاقه خود را برای پیوستن به این جمع، به ویژه از طریق همکاری با سازمان فضایی روسیه اعلام کرده است.

ظاهراً ایستگاه فضایی بین‌ المللی نیاز به برپایی یک حراجی برای فروش وسایل قدیمی دارد. الکساندر گرست (Alexander Gerst) فضانورد سازمان فضایی اروپا که هم اکنون در ایستگاه فضایی بین‌ المللی حضور دارد، گنجینه‌ای از فلاپی دیسک‌‌ها را که داخل یکی از قفسه‌های ایستگاه فضایی بین‌ المللی بود، کشف کرده است.

اخیراً ایستگاه فضایی بین‌ المللی 20 سالگی خود را در روز 20 نوامبر (29 آبان) جشن گرفته است. همان طور که وب سایت CNET به این موضوع اشاره کرده است، گرست تصویر فناوری باستانی کشف شده خود را با عنوان «من یک قفسه در ایستگاه فضایی پیدا کردم که احتمالاً مدتی است که باز نشده است.» توییت کرده است. علاوه بر این، نسخه‌ای از نرم افزار Norton Utilities را برای ویندوز 95 و ویندوز 98 و همچنین یک پوشه که شامل تعدادی دیسک که بر روی آن‌ها برچسب «دیسک پشتیبان اطلاعات شخصی خدمه» خورده است را نیز پیدا کرده است. به احتمال زیاد نامزدهای احتمالی که به آن‌ها اشاره می‌شود،‌ فضانوردان سابق، ویلیام شپرد (William Shepherd) و سرگی کریکالف (Sergei Krikalev) هستند، اعضای برجسته گروهی که در سال 2000 در طول اولین مأموریت انسانی ایستگاه فضایی بین‌ المللی به نام Expedition 1 بودند.

ایستگاه فضایی بین‌ المللی / International Space Station

آفرین به گرست که همانند دیگران که جوک‌های بدی در خصوص فلاپی دیسک در فضای آنلاین می‌سازند، عمل نکرد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha