برج کج پیزا دیگر کج تر از اینی که هست نمی شود!
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:03 آذر 1397، 13:00

برج کج پیزا دیگر کج تر از اینی که هست نمی شود!

برج کج پیزا حالا دیگر در جای خود تثبیت شده و کارشناسانی که روی این پروژه کار می‌کنند، توانسته‌اند از کج شدن آن جلوگیری کرده و حتی آن را کمی صاف کنند.

معروف‌ترین برج کج دنیا، برج پیزا نام دارد و در توسکانی ایتالیا قرار دارد. قدمت این برج به قرن 12 میلادی باز می‌گردد و ساخت آن چیزی حدود دو قرن (از سال 1173 تا 1370 میلادی) طول کشید و در طول این مدت، بارها ساخت آن متوقف گردید. از آنجایی که برج مورد نظر زیرساخت نامناسب و نرمی از جنس خاک رس داشت، نمی‌توانست وزن چنین ساختمانی را تحمل کند و از همان اوایل روند ساخت، شروع به کج شدن کرد. برج پیزا به مرور زمان خمیده‌تر شد و بین سال‌های 1990 تا 2001، بازدید عمومی از سوی مردم عادی ممنوع شد، چرا که کارشناسان آن زمان خطراتی را برای آن پیش‌بینی می‌کردند. در آن زمان، این بنای باستانی مورد علاقه جهانگردان، 4.5 متر از محور اصلی خود منحرف و کج شده بود.

گروهی که نظارت و پایش این برج را بر عهده گرفته‌اند و بهسازی و بازسازی آن را کنترل می‌کنند، گفته‌اند که این ساختمان دیگر ثابت شده و خمیدگی آن نیز کمتر از قبل شده است. تیم مورد نظر اعلام کرده‌اند که این بنای باستانی 57 متری، در طول دو دهه گذشته، حدود 4 سانتی‌متر صاف شده است.

برج کج پیزا / Leaning Tower of Pisa

پروفسور سالواتور ستی در این باره این گونه توضیح داد:

حالا دیگر این طور به نظر می‌رسد که انگار دو قرن از سن آن کمتر و جوان‌تر شده است.

نانزیانته اسکوئه‌گلیا، پروفسور ژئوتکنیک دانشگاه پیزا که همراه با تیم کنترل و نظارت بر برج کار می‌کند، این گونه اضافه کرد:

چیزی که از همه بیشتر اهمیت دارد، ثابت شدن برج ساعت است که بهتر از انتظار ما پیش رفته است.

کمیته‌ای بین‌المللی بین سال‌های 1993 تا 2001 به سرپرستی پروفسور میشل جامیولکوفسکی، کارشناس لهستانی، کار روی این برج را شروع کردند تا جلوی کج شدن آن را بگیرند. تا پایان پروژه، کجی این برج به میزان 45 سانتی‌متر کمتر شد و این پروژه 200 میلیون پوند هزینه برداشت.

کجی این برج به اندازه قدمت خودِ برج است و 5 سال بعد از آغاز روند ساخت در سال 1173 میلادی شروع به کج شدن کرد. خاک زیر این ساختمان، در قسمت جنوبی نرم‌تر از قسمت شمالی است و به همین دلیل، زمانی که سازندگان ساختمان، به طبقه سوم رسیدند، حرکت ماسه‌های زیر ساختمان، باعث شد تا قسمتی از زیربنای ساختمان سست شود و همین امر موجب کج شدن آن شد.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha