کاهش 20 درصدی ارزش اپل در پی سقوط سهام شرکت‌ های فناوری
تینا قنبریان
نویسنده:تینا قنبریان
ارسال شده در:04 آذر 1397، 19:30

کاهش 20 درصدی ارزش اپل در پی سقوط سهام شرکت‌ های فناوری

طی هفته‌های گذشته، شرکت‌های فناوری با سقوط ارزش سهام خود رو‌به‌رو شده‌اند. در این میان ارزش اپل از یک تریلیون دلار به 839 دلار سقوط کرد. این اولین بار است که طی 10 سال گذشته کمپانی اپل با 20 درصد کاهش ارزش سهام خود مواجه است.

چندی پیش اپل جشن تبدیل شدن به اولین شرکت آمریکایی به ارزش یک تریلیون دلار را برپا کرد. اما حالا، ارزش آن به دلایل گوناگون به 839 میلیارد دلار کاهش یافته است؛ هرچند سهام سایر شرکت‌های فناوری‌ نیز در بازار سهام تغییر کرده است.
ارزش دارایی اپل طی چند هفته گذشته بیش از 220 میلیارد دلار کاهش یافته است. اگرچه که برخی از عوامل این نزول مختص شرکت اپل است، اخبار فناوری حاکی از این هستند که پس لرزه‎های این سقوط سهام به دیگر شرکت‌های فناوری‌ گروه موسوم به FAANG (شرکت‌های فیسبوک، آمازون، نتفلیکس و گوگل) نیز رسیده است. در هر صورت، اولین شرکت آمریکایی فعال در بازار آزاد که توانست به رکورد یک تریلیون دلار سرمایه برسد، هم اکنون ارزشش به حدود 839 میلیارد دلار سقوط کرده است.

اپل سال جاری در تاریخ دوم اگوست به اولین شرکت یک تریلیون دلاری تبدیل شد؛ زمانی که ارزش هر سهم آن تا 207.05 دلار افزایش یافت و حتی تا 233.47 دلار نیز صعود کرد. حالا ارزش هر سهم اپل حدود 177 دلار است و این نشان از کاهش 20 درصدی ارزش سهام اپل دارد. به نظر می‌رسد که این شرکت وارد قلمرو بازار خرسی شده است. بازار خرسی (bear market)، به مواقعی گفته می‌شود که قیمت سهام روندی نزولی داشته باشد و رکورد بر اوضاع اقتصادی حاکم شده باشد.

Apple's shares down/ سقوط ارزش سهام اپل

حتی با این شیب نزولی نیز نمی‌توان آخرین دستاوردهای چشمگیر مالی کمپانی اپل را در نظر نگرفت، هرچند که این اتفاق هم دلایل احتمالی خودش را دارد. در ادامه به مرور این دلایل احتمالی می‌پردازیم:

دلیل اول:

اپل اخیرا اعلام کرد که دیگر ارقام میزان فروشش را منتشر نخواهد کرد. این تصمیم درحالی ارائه شده که اخبار کاهش خلاف انتظار فروش آیفون‌های 2018 به بیرون درز کرده است. اپل ادعا کرده است که با افزایش قیمت‌ها و فروش خدمات، درآمد بیشتری خواهد داشت و باید بر مبنای این فاکتورها قضاوت شود. اما اخبار تازه سرمایه گذاران را نگران کرده است.

دلیل دوم:

چندین فروشنده اپل کاهش در فروش را پیش‌بینی کرده‌اند؛ در همین راستا وال استریت ژورنال ادعا می‌کند که «اپل با کاهش سفارش تولید برای هر سه مدل آیفونی که در ماه سپتامبر معرفی شد، مواجه است.» این اخبار در مورد تولیدکنندگان آیفون، یعنی فاکسکان و پگاترون، نیز تقویت شده است.

دلیل سوم:

جنگ تجاری که ترامپ اخیرا با چین به راه انداخته است باعث بروز نگرانی‌هایی در بازار شده که طبعا بر اپل هم تأثیر گذاشته است.

دلیل چهارم:

این روزها شاهد تغییری در کل بازار سهام  هستیم به طوری که تمام شرکت‌های اصلی حاضر در این بازار همگی با افت ارزش سهام‌شان مواجه شده‌اند. به نظر می‌رسد که پس از یک دهه وضعیت بازار گاوی (bull market) که در آن بازار رو به رشد است و قیمت سهام روندی صعودی دارد، حالا با نزول خفیف در کل بازار روبه‌رو‌ هستیم. بنابراین سهام شرکت‌های فعال در حوزه فناوری بیشترین آسیب را از این وضع متحمل می‌شوند. در حال حاضر واضح نیست که کدامیک از مؤلفه‌های زیربنایی تغییر کرده است، اما آنچه مسلم است تغییر در جهت حرکت شیب بوده است. (هرگاه سهام فناوری در حال افزایش باشد، می‌توانید شرط ببندید که بالاتر می‌روند. اکنون که سهام فناوری سیر نزولی دارد، می‌توانید شرط ببندید که نزولی‌تر هم می‌شود؛ تا زمانی که دوباره شروع به بالا رفتن کند).

ممکن است در نظر اول چندان منطقی به نظر نرسد، اما ارزش سهام فناوری روی هم رفته در حال حاضر بیش از 1 تریلیون دلار کاهش یافته است. تاکنون اثرات این نزول برای سهامداران بلند مدت شرکت اپل بسیار وحشتناک نبوده است. برحسب قیمت 176.78 دلار ( مطابق نمودار) هنوز از 175 دلار ارزش آن در آغاز سال بیشتر است و به راحتی طی 52 هفته اخیر کمترین ارزش ثبت شده برای هر سهم اپل 150 دلار بوده است. این رقم دو برابر پنج سال پیش است و این در حالی است که ده سال پیش، ارزش آن‌ها کمتر از 5 دلار بود.

همانطور که ذکر شد، سهام دیگر شرکت‌های فعال در گروه FAANG نیز از افت رنج می‌برند.

  • سهام آمازون به حداکثر۲۰۵۰.۵۰ رسید اما حالا به 1،516 دلار کاهش یافته است. ارزش این شرکت حالا 742 میلیارد دلار است. در حالیکه در زمان اوج خود، رکورد یک تریلیون دلار را شکست.
  • سهام گوگل (الفابت) در بهترین حالت خود به ۱۲۷۳.۸۹ دلار رسید. در حال حاضر به 1038 دلار کاهش یافته‌ و ارزش کلی این شرکت به 724 میلیارد دلار رسیده است.
  • سهام فیسبوک به 218.62 دلار رسید و حالا به 135 دلار سقوط کرد. ارزش کلی این شرکت حالا 387 میلیارد دلار است.
  • سهام نتفلیکس به 423.31 دلار رسید و حالا به 262 دلار کاهش یافته و ارزش کلی این شرکت حالا 114 میلیارد دلار است.

در حالی که مایکروسافت و آی‌بی‌ام از اعضای گروه FAANG نیستند، سهام آنان نیز در بازار کاهش یافته است. سهم مایکروسافت از قیمت تمام شده 116.16 دلار به 103 دلار کاهش یافته است، که ارزش کلی این شرکت را 791 میلیارد دلار رسانده است. این، شگفت آور است که ارزش سهام مایکروسافت حالا بیشتر از آمازون یا گوگل قرار دارد و با فاصله نه چندان زیاد بعد از 839 میلیارد دلار اپل ایستاده است.

سهام آی‌بی‌ام نیز طی 52 هفته از 171.13 دلار به 118.57 دلار کاهش یافته است و حالا ارزش کلی این شرکت 108 میلیارد دلار است که کمتر از نتفلیکس است.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha