145 نهنگ در سواحل نیوزیلند دست به خودکشی زدند
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:06 آذر 1397، 13:00

145 نهنگ در سواحل نیوزیلند دست به خودکشی زدند

طی اتفاقی که خودکشی نهنگ‌ها نامیده می‌شود، 145 نهنگ در سواحل نیوزیلند دست به خودکشی زدند و بیشتر آنها در این حادثه جان سپردند و برخی نیز در حال مرگ هستند.

145 نهنگ خلبان (Pilot Whale) در جزیره استوارت در نیوزیلند دست به خودکشی دسته‌جمعی زدند و جسد آنها روز شنبه در ساحل خلیج میسون پیدا شد. مسئولین محلی گفته‌اند که نیمی از این نهنگ‌ها تا زمان پیدا شدن مرده بودند و نیمی دیگر به همان حال رها شدند، چرا که نجات جان آنها بسیار سخت است.

در رویدادی مشابه، دوازده نهنگ ریزقد (Pygmy Whales) و یک نهنگ عنبر (Sperm Whale) در طول آخر هفته گذشته دست به خودکشی زدند.

خودکشی نهنگ نیوزیلند / Whale stranding

 

تصمیمی غم‌انگیز

این نهنگ‌های خلبان در فاصله‌ای به طول 2 کیلومتر در ساحلی دورافتاده از جزیره استوارت یا راکیورا (Rakiura) و دور از ساحل جزیره سوث (South) دست به این اقدام زدند.

رن لپنز از اداره منطقه‌ای محافظت از حیوانات در نیوزیلند در این باره طی بیانیه‌ای گفت:

متاسفانه امکان نجات موفقیت‌آمیز و به آب انداختن نهنگ‌های باقی‌مانده بسیار کم بود. این منطقه دورافتاده، فاقد تعداد کارکنان لازم است و شرایط غم‌انگیز این نهنگ‌ها به شکلی بود که انسانی‌ترین حرکت از سوی ما این بود که آن‌ها را در همان حالت بگذاریم تا جان بسپارند. اما همیشه این تصمیم بسیار غم‌انگیز است.

اداره محافظت از حیوانات طی بیانیه‌ای اعلام کرد که خودکشی نهنگ‌ها در نیوزیلند اتفاقی غیرطبیعی نیست و معمولا سالیانه با 85 اتفاق از این دست روبرو می‌شویم. اگرچه، در بسیاری از موارد تنها یک یا دو حیوان به این صورت به ساحل می‌افتند و به ندرت پیش می‌آید که در این تعداد زیاد شاهد خودکشی نهنگ‌ها باشیم.

همچنین در طول تعطیلات آخر هفته قبل، دوازده نهنگ ریزقد در اطراف جزیره نورث در نیوزیلند دچار این اتفاق شدند و 4 نهنگ در این اتفاق جان سپردند. البته، هنوز امیدواری‌هایی وجود دارد که هشت نهنگ باقیمانده نجات یابند و اقداماتی از سوی مقامات دریایی منطقه‌ای صورت گرفته است. گروهی که داوطلب نجات جان این نهنگ‌ها شدند، در روز سه‌شنبه هفته قبل برای این کار، از افراد محلی تقاضای داوطلب کردند تا به آنها کمک شود. در ساحل دیگری در اطراف جزیره نورث یک نهنگ عنبر 15 متری روز شنبه صبح به دنبال به ساحل افتادن جان سپرد.

دلیل خودکشی نهنگ‌ها هنوز مشخص نیست و نظریات مختلفی در مورد آن ارائه شده است. برخی از کارشناسان بر این عقیده‌اند که گاهی بر اثر خطای فردی یا اشتباه رهبر گروه یا پیروی از یک نهنگ، گروه آنها وارد آب‌های کم عمق می‌شود و دیگر نمی‌توانند خود را نجات دهند. برخی دیگر از کارشناسان بر این عقیده هستند که نهنگ‌ها و دلفین‌های پیر گاهی به دلیل احساس کاهش یا کمبود واقعی منابع غذایی توانایی رقابت با همنوعان خود را ندارند و به همین دلیل دست به این کار می‌زنند. برخی دیگر نیز عقیده دارند که انواعی از بیماری‌های داخلی و ویروسی انگیزه آنها برای این کار است.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha