مریخ نورد اینسایت ناسا اولین تصویر خود از مریخ را به زمین مخابره کرد
محمد علی محمدی
نویسنده:محمد علی محمدی
ارسال شده در:06 آذر 1397، 15:00

مریخ نورد اینسایت ناسا اولین تصویر خود از مریخ را به زمین مخابره کرد

مریخ نورد اینسایت ناسا شب گذشته و بعد از 6 ماه با موفقیت در سطح مریخ فرود آمد و ساعاتی بعد نیز اولین تصویر خود از این سیاره را به زمین ارسال کرد.

روز گذشته روز بسیار بزرگی برای ناسا و مریخ‌ نورد جدید آن «اینسایت» بود. این کاوشگر پس از فرود موفقیت آمیز خود در سیاره سرخ اولین تصاویر خود را از این سیاره به زمین مخابره کرد. تصویر اول، تصویر جالبی نبود و تنها قسمت کوچکی از خاک این سیاره در آن مشخص بود و بقیه قسمت‌ها را گرد و خاک پوشانده بود. آن تصویر به دلیل وجود یک لنز محافظتی که به منظور محافظت از دوربین ICC کاوشگر هنگام فرود روی آن نصب شده بود به آن شکل درآمده بود.

اما خوشبختانه اینسایت یک دوربین دیگر نیز دارد که به یکی از بازوهای حرکتی آن متصل است. این دوربین برای اولین بار توانست تصویر واضح و با کیفیتی از منطقه‌ای که این مریخ نورد در آن فرود آمده ثبت کند. این تصویر ابتدا توسط اکانت توییتر اینسایت و چندین ساعت پس از فرود موفقیت آمیز آن منتشر شد. تصویر زیر اولین تصویر اینسایت از خانه جدید خود، الیسیوم پلانیتیا، است.

NASA insight rover / کاوشگر اینسایت ناسا

در حالی که در این ماموریت بیشتر نگاه‌ها به اینسایت معطوف بوده است، نباید از دو ماهواره مخابراتی که این کاوشگر را تا مریخ همراهی کردند غافل شویم. آن‌ها با وجود اینکه نقش حیاتی در این ماموریت نداشتند اما کمک بسیار بزرگی به موفقیت آن کردند. این دو ماهواره با نام های مارکو A و B توسط ناسا معرفی شدند اما مهندسین این سازمان نام دو کاراکتر‌ انیمیشین والی (WALL-E) یعنی والی و ایو را برایشان انتخاب کردند. وظیفه این دو ماهواره در جریان این ماموریت، پشتیبانی مخابراتی از اینسایت با ارسال تصاویر و اطلاعات از عملیات ورود این مریخ نورد به جو این سیاره و فرود آن بود. با توجه به فاصله میان زمین و مریخ ، مدت زمان زیادی طول خواهد کشید تا اطلاعات از مبدا به مقصد برسند اما با استفاده از این دو ماهواره این مدت زمان تنها به چندین دقیقه کاهش پیدا کرد. تصویر زیر توسط مارکو B یا همان والی از مریخ گرفته شده است.

NASA insight rover / کاوشگر اینسایت ناسا / تصویر مریخ

استفاده از دو ماهواره مخابراتی در کنار کاوشگرهای اصلی ابتکار جدیدی توسط ناسا بود که گفته می‌شود در آینده فرایند ارسال و دریافت اطلاعات از زمین به کاوشگرهای آینده را به طرز قابل توجهی بهبود ببخشد. در این میان ماموریت والی و ایو به اتمام رسیده و آن‌ها پس از گذر از مریخ تا زمان اتمام سوختشان دور خورشید می‌چرخند و پس از آن برای همیشه به سفر خود در اعماق فضا ادامه خواهند داد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha