به زودی می‌ توانید بخشی از برج ایفل را خریداری کنید!
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:06 آذر 1397، 19:30

به زودی می‌ توانید بخشی از برج ایفل را خریداری کنید!

اگر به داشتن اشیای تاریخی علاقه‌مند هستید، به شما مژده می‌دهیم که به زودی بخشی از پلکان برج ایفل در پاریس از طریق مزایده به فروش می‌رسد.

در اوایل دهه 1880 میلادی، هنگامی که برج ایفل برای اولین بار ساخته شد، قرار بود که از آن برای نوعی نمایشگاه جهانی به صورت موقت استفاده و بعد از رویداد مذکور، آن را خراب نمایند. هرچند که از آن زمان، این بنای باستانی تبدیل به یک ساختمان دائمی در میان آسمان‌خراش‌های پاریس شده که البته بخشی از این مسئله، به خاطر قابلیت ارسال تلگراف از این برج بوده است.

برج ایفل / Eiffel Tower

آیا مایلید پلکان آن را بخرید؟

به عنوان یک مثال از ویژگی‌های غیردائمی بودن این برج می‌توان به پلکان مارپیچ این ساختمان اشاره کرد که در اصل طبقات دوم و سوم برج ایفل را به هم متصل می‌کرد. این پلکان در سال 1983 از برج حذف شد تا آسانسور به جایش نصب گردد. از آن زمان تاکنون، بخش‌های مختلف این پلکان در رویدادهای مختلف در سراسر دنیا فروخته شده و طی امروز و فردا، یک قسمت 24 پله‌ای از این برج در یکی از حراجی‌های فرانسه در شهر پاریس به فروش می‌رسد. البته اگر می‌خواهید این بخش پلکان را خریداری کنید، باید حداقل 45 هزار دلار آمریکا پول داشته باشید؛ این عدد قیمت اولیه است. برگزارکنندگان این حراجی تخمین می‌زنند که این قیمت بیشتر از 90 هزار دلار نشود، اما چه کسی می‌داند؟ محبوبیت این برج آن قدر زیاد است که در سال 2008، خانمی به صورت صوری با آن ازدواج کرد.

این پلکان حتی مشخص‌ترین بخش برج ایفل نیست، اما با این حال، محبوبیت بسیار زیادی دارد. بخش‌های قبلی این پلکان پیش از این، به مجموعه‌داران شخصی و موسسات دیگر سراسر دنیا فروخته شده بود. تنها در ایالات متحده، بخشی از پلکان این برج در دیزنی‌لند نگهداری می‌شود و بخشی دیگر نیز در نزدیکی مجسمه آزادی آمریکا قرار دارد.

برج ایفل / Eiffel Tower

تکامل برج ایفل

اگر مایل نیستید که این بخش از پلکان را خریداری کنید، این آخرین باری نخواهد بود که شانس خرید بخشی از این برج را خواهید داشت. هرچند که هیچ گاه قرار نیست که این برج به فروش برسد، اما همواره در حال تغییر است و در بخش‌های مختلف همیشه به بهسازی آن می‌پردازند. هرچه باشد، این ساختمان قرار بوده که موقت ساخته شود و بعد از مدتی تبدیل به یک بنای دائمی شده است. رنگ این برج نیز چندین بار تاکنون تغییر کرده است. البته رنگ کردن آن به صورت زود به زود صورت نمی‌گیرد؛ چرا که این برج حدود 300 متر بلندی دارد.

این برج همچنین یک بار به عنوان یک تبلیغ بزرگ مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1925، یک تبلیغ با حروف بزرگ به بلندی 35 متر در قسمت جلوی برج نصب شد که در آن نام شرکت خودروسازی فرانسوی سیتروئن (CITROËN) تبلیغ شده بود. این حروف برج ایفل را تبدیل به یک بیلبورد بزرگ کرد و به مدت بیشتر از یک دهه روی آن باقی ماند.

این برج امروزه نیز به صورت مداوم در حال تغییر است. در واقع، برای آماده‌سازی شهر پاریس به عنوان میزبان بازی‌های المپیک سال 2024، مسئولین این شهر پروژه‌ای 15 ساله را برای نوسازی و نوین‌سازی این برج در سال 2017 آغاز کردند. هرچند که طراحان نمای اصلی این برج را بدون تغییر نگاه می‌دارند، اما قرار است طبقه دوم آن به صورت کامل تغییر کند و همچنین قصد ایجاد تغییرات عمده دیگری را نیز دارند که به منظور فرآیندهای امنیتی، نورپردازی و امکانات دیگر قرار است اجرا شوند. اگر موفق نشدید که بخشی از پلکان را خریداری کنید، به نظر می‌رسد که به زودی بخش‌های دیگری از این برج نیز به فروش برسد و شانس خرید آن را خواهید داشت.

اگر حس عجیبی از خرید بخشی از تاریخ دارید، توجه داشته باشید که مردم سراسر دنیا به خرید و فروش تکه‌های مختلف دیوار برلین در زمان خودش می‌پرداختند و جهان هیچ گاه از حرکت نماند. تاریخ ذاتا چیز مقدسی نیست؛ به خصوص برج ایفل که زمانی برای خودش یک بیلبورد تبلیغاتی بوده است!

برج ایفل / Eiffel Tower
ویکتور لوستیگ که در سال 1925، طی بزرگ‌ترین کلاهبرداری دنیا، برج ایفل را فروخت.

البته این را هم ذکر کنیم که این برج یک بار توسط یک کلاهبردار به صورت کامل فروخته شده بود! ویکتور لوستیگ در سال 1925 بعد از آنکه در روزنامه مقاله‌ای خواند، این فکر به سرش زد. در این مقاله آمده بود که برج ایفل نیاز تعمیرات دارد و دولت از عهده هزینه‌های آن بر نمی‌آید. همین جا بود که ایده فروش برج ایفل در ذهن لوستیگ شکل گرفت. او اسناد و مدارکی را تهیه کرد و خود را به عنوان وزیر پست و تلگراف جا زد و نامه‌هایی با سربرگ‌های جعلی به تاجرهایی معروف ارسال داشت و آنها را به هتلی در پاریس که محل دیدارهای دیپلماتیک بود، دعوت کرد. او به یکی از این تاجران پیشنهاد می‌دهد که به او رشوه بدهد تا برج را به او بفروشد. لوستیگ همراه با منشی در حالی که پول‌های فروش برج و رشوه را گرفته بود، به وین در اتریش فرار می‌کند و بعد از آن نام ویکتور لوستیگ به عنوان یک کلاهبردار نابغه مطرح می‌شود. هرچند که بعدها توسط پلیس دستگیر شد.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha