پتنت جدید اپل قرار است کاربری دکمه های آیفون را در قاب محافظ ساده تر کند
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:07 آذر 1397، 16:00

پتنت جدید اپل قرار است کاربری دکمه های آیفون را در قاب محافظ ساده تر کند

پتنت جدید اپل نشان می‌دهد که این شرکت روی نوعی راهکار ساده کار می‌کند تا دکمه‌های روی گوشی‌های آیفون دارای قاب به خوبی و بدون مشکل کار کنند.

اگر گوشی آیفون خود را در قاب نگاه می‌دارید، درست همان طور که بسیاری از کاربران این کار را می‌کنند، حتما تجربه کرده‌اید که دکمه‌های تغییر صدا و پاور امکان لمسی بودن و کلیک شدن خود را از دست می‌دهند و کاربر مجبور است که آن را فشار دهد. این مشکلی است که به نظر می‌رسد اپل برایش چاره‌ای اندیشیده است.

پتنت جدید اپل که در سایت Patently Apple منتشر شده، نوعی راهکار ساده دارای آهنربا است. در توضیحات زیر، این مشکل به صورت کامل تشریح شده است:

دستگاه‌های الکترونیک اغلب با فاکتورهای از پیش تعیین شده‌ و دقیقی طراحی می‌شوند و حالتی استاندارد دارند تا برای کاربر نوعی حالت یکنواخت داشته باشند. این روزها دیگر دستگاه‌های الکترونیک به شکل فزاینده‌ای به نوعی طراحی می‌شوند که با یک تجهیزات جانبی همچون قاب ارائه شوند. یک نوع تجهیزات جانبی می‌تواند مزایای اضافه‌ای از جمله محافظت، بهتر کردن ظاهر و همین طور قابلیت‌های بیشتری داشته باشد. اما، این تجهیزات همچنین ممکن است عملکرد آن دستگاه را تغییر دهند و گاهی اوقات نیز تجربه کاربری و همین طور احساس کاربران از دستگاه الکترونیک خود را با تغییر روبرو نمایند.

در این مقاله ابزارهای مختلف مرتبط با گوشی‌ها، سیستم‌ها و روش‌ها تشریح شده است. در این ابزارها ممکن است نوع احساس کاربری اصلی یک دکمه، پس از قرار گرفتن تجهیزات جانبی کنار آن تغییر کند.

قاب آیفون / Iphone case

راهکار پیشنهادی اپل البته در توضیحات پتنت به این شکل آمده است:

یک دستگاه الکترونیک شامل یک محفظه، واحد فعال‌کننده (Actuator Unit) که کنار محفظه قرار گرفته و یک واحد مخصوص جبران قابلیت لمسی (Tactile Compensation Unit) که کنار واحد فعال‌کننده قرار می‌گیرد و درون آن حداقل یک نیروی فعال‌کننده آستانه (Threshold Actuation Force) وجود دارد. این نیرو واحد فعال‌کننده را فشار می‌دهد و در عین حال، واحد جبران قابلیت لمسی شامل یک واحد رهاسازی است که به وسیله دستگاه جانبی، نوعی حالت مدار مغناطیسی با مولفه آهنربایی رهاسازی ایجاد می‌کند. دستگاه جانبی مورد نظر واحد فعال‌کننده را می‌پوشاند و نوعی جایگزین برای نیروی واردکننده آستانه و واحد جبران قابلیت لمسی ایجاد می‌کند، به شرطی که در پاسخ به شکل‌گیری مدار مغناطیسی، یک نیروی جبران قابلیت لمسی ایجاد شود که جایگزین این تغییر گردد و نیروی فعال‌سازی آستانه را حفظ نماید.

اما این ایده، همان طور که در تصویر زیر نشان داده شده، نیاز به نوعی حالت آهنربایی درون دکمه فشاری روی قاب دارد. هنگامی که قسمت بیرونی قاب را فشار می‌دهید، قسمت آهنربایی دکمه را فشار می‌دهد و نوعی کلیک لمسی دقیق ایجاد می‌کند که یادآور فشار دادن دکمه در حالت بدون قاب است.

اپل / Apple

با وجود تمام توضیحات این پتنت، هیچ تضمینی نیست که اپل این ایده را به مرحله اجرا درآورد، اما همین مسئله می‌تواند به قاب‌های آیفون ساخت خودِ شرکت اپل نوعی مزیت کاربردی در مقایسه با قاب‌های ساخت شرکت‌های دیگر بدهد. قاب‌های دیگر معمولا به شکل قابل توجهی در مقایسه با قاب‌های اپل ارزان‌تر عرضه می‌شوند.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha