تلاش مجدد هکرهای روسیه برای نفوذ به نقاط ضعف شبکه برق آمریکا
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:09 آذر 1397، 11:00

تلاش مجدد هکرهای روسیه برای نفوذ به نقاط ضعف شبکه برق آمریکا

شرکت حوزه مقابله با تهدیدات سایبری FireEye به تازگی در مجمعی در این مورد، نگرانی خود را از بابت حملات هکرهای روسیه به شبکه برق آمریکا ابراز کرده است. این حملات هنوز هم ادامه دارد.

به تازگی در مجمعی برای تحقیقات سایبری در واشنگتن خبر جدیدی منتشر شده است. در خبری که منتشر شده، نمایندگان یکی از شرکت‌های حوزه سایبری به نام FireEye اعلام کردند که شبکه برق آمریکا در حالی که بسیار قدرتمند است، با این حال، در معرض حملات سایبری از سوی هکرهای روسیه قرار دارد. الکس اورلیانز، آنالیزور FireEye در مصاحبه با Wired گفت:

هنوز هم یک مجموعه حملات سایبری از سوی هکرهای روسی بر شبکه برق آمریکا وجود دارد و این شبکه در معرض این حملات قرار دارد.

شبکه برق - power grid

این گزارش در ادامه به گروهی در روسیه اشاره کرده که از طریق نام‌هایی نظیر TEMP.Isotope ،Dragonfly 2.0 و Energetic Bear در این ماجراها دخیل هستند. این گروه، ظاهرا از انواع روش‌ها و ابزارهای هک و حداقل یک سیستم «در پشتی» یا Back Door استفاده می‌کنند که این ماجرا علی‌رغم وجود تمهیدات امنیتی سطح بالای آمریکا صورت گرفته است. بر اساس گزارش Wired، این موارد برای فراهم کردن کمترین تمهیدات برای مقالبه با حوادث طبیعی هستند، اما همچنین جهت دفاع در حوزه شبکه بسیار عالی کار شده که شامل مواردی همچون تایید هویت دوفاکتوری، بخش‌بخش کردن شبکه‌ای، محافظت از اطلاعات ذخیره شده و کنترل دسترسی شدید برای صاحبان شبکه و همین طور شرکت‌های ثالث می‌شود.

این مسئله بسیار خوب است. اما در عین حال، تمامی بخش‌های شبکه برق منطبق با استانداردهای لازم نیستند. برخی از ورودی‌ها که مخصوص تامین برق برای بخش‌های محلی هستند، سطح کافی از دفاع و امنیت را در اختیار ندارند. در حالی که این مسئله، جای نگرانی دارد، اما این اخبار لزوما به این معنا نیست که شبکه برق آمریکا در معرض خاموشی یا قطعی قرار می‌گیرد. این موارد در حال حاضر، بیشتر عملیات جمع‌آوری اطلاعات به نظر می‌رسد. هم اکنون، به زمان و منابعی برای پایش و بازرسی نیاز هست تا بتوان تمهیداتی را بر علیه هکرهای روسی به کار گرفت. این منابع و تلاش‌ها می‌توانند از حوزه‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرند.

Wired در ادامه گزارش خود آورده:

اگرچه حملات سایبری و هکرها به شبکه برق آمریکا هنوز به مرحله هشدار نرسیده، اما محققان FireEye هشدار می‌دهند که تمهیدات لازم و بررسی‌های مداوم باید در این زمینه صورت گیرد تا از حملات شدید جلوگیری شود.

در انتهای این گزارش، اورلیانز گفته که: «احتمالا هنوز مقیاس کاملی از حملات هکرهای روسیه به تاسیسات مشخص نشده است.»

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha