عکس مشهور وینسنت ون گوگ متعلق به برادرش است
آرام حسینی
نویسنده:آرام حسینی
ارسال شده در:10 آذر 1397، 22:00

عکس مشهور وینسنت ون گوگ متعلق به برادرش است

موزه ون گوگ در آمستردام هلند اعلام کرده است که پرتره سیاه و سفیدی که تا به امروز به وینسنت ون گوگ نسبت داده می‌شد درواقع متعلق به برادرش تئو است.

Vincent van Gogh brother's photo/عکس برادر وینسنت ونگوگ

شاید اولین چیزی که با شنیدن اسم وینسنت ون گوگ (Vincent van Gogh) به ذهن می‌رسد تصویر نقاشی است که گوشش را بخاطر ازدواج برادرش تئو (Theo) برید؛ تنها برادری که حامی مالی وینسنت بود. بتازگی محققان هلند دریافتند که عکس پسربچه موفرفری که تا به امروز همه آن را متعلق به وینسنت ون گوگ در سن سیزده سالگی می‌دانستند درواقع عکس برادرش تئو است. عکس سیاه و سفیدی که تا پیش از این یکی از دو عکس باقیمانده از ون گوگ نقاش هلندی معروف بود و در کتاب‌های زیادی هم چاپ شد.

اما موزه ون گوگ در آمستردام هلند اعلام کرده است که این عکس متعلق به برادر 15 ساله وینسنت است که در بزرگسالی دلال کارهای هنری شد و حامی مالی و عاطفی وینسنت بود. با این اوصاف تنها عکس بجامانده از ون گوگ تصویری متعلق به نوزده سالگی اوست. عکسی که حالا متعلق به تئو برادر ون گوگ نقاش است را بالدوین شوارتز (Balduin Schwartz) عکاس اهل بروکسل (پایتخت بلژیک) در اواخر قرن نوزدهم انداخته است اما عکس تا سال 1957 منتشر نشده بود.

Vincent Van Gogh photo at 19/ عکس نوزده سالگی وینسنت ونگوگ

مارک ادو ترالبایوت (Mark Edo Tralbaut) محقق بلژیکی همان سال این عکس را که در بروشور نمایشگاه چاپ شده بود بعنوان «پرتره وینسنت ون گوگ» شناسایی کرد. اما پس از اینکه در سال 2014 سوالاتی در رابطه با این عکس در یک برنامه تلویزیونی هلند مطرح شدند، موزه ون گوگ تحقیق و بررسی در این باره را شروع کرد.

یویس واسور (Yves Vasseur) کارشناس بلژیکی آثار ون گوگ است که در کنار موزه جستجوهای شخصی انجام می‌داد. واسور می‌گوید که عکاس عکس مزبور تازه در سال 1870 به استودیو عکاسی‌اش در بروکسل رفته بود یعنی چهار سال پس از زمانی که عکس گرفته شده است و احتمالا وینسنت آن موقع سنش بیشتر بوده است.

موزه ون گوگ نیز با همکاری یکی از استادان دانشگاه آمستردام هلند مطالعه قانونی را انجام دادند. نتیجه این بررسی‌ها نشان می‌دهد که این عکس به احتمال بسیار زیاد متعلق به تئو برادر وینسنت باشد. دو برادر با موهای بلوند متمایل به قرمز شباهت ظاهری زیادی داشتند اما صورت تئو ظریف‌تر و «رنگ چشمانش روشن‌تر» بود؛ ویژگی‌هایی که در عکس مشاهده می‌شوند.

وینسنت که بخاطر تابلوهای رنگ روغن سلف پرتره با رنگ‌های زنده و جذاب شهرت دارد، علاقه‌ای نداشت که کسی از او عکس بگیرد.

وینسنت ون گوگ در سال 1890 در 37 سالگی بعد از یک زندگی پرتلاطم عاطفی خودکشی کرد. او طی سال‌ها به بردارش تئو نامه می‌نوشت و داستان زندگی آشفته‌اش را برای او تعریف می‌کرد.

اکسل روتگر (Axel Rutger) رئیس موزه ون گوگ می‌گوید:

با این یافته محققان، تئو به واقعیت بیشتر نزدیک شده و حالا دیگر پرتره‌ای واقعی از او داریم. هرچند که نقطه ناامیدکننده ماجرا اینجاست که از همان یکی دو تصویر بجامانده از ونگوگ هم یک عکس دیگر کم شده و حالا تنها یک عکس از او برایمان باقی مانده است. اما همچنان امیدواریم که حقایق بیشتری در رابطه با زندگی این هنرمند مشهور کشف شوند.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha
محمد سالار 11 آذر 1397، 08:59

مطلب جالبی بود؛ درمورد ون گوگ مطالب بیشتری بنویسید؛ درمورد تابلوهاش، مخصوصاً شب پر ستاره و گل های آفتابگردان خسته نباشید.

آرام حسینی 11 آذر 1397، 09:59

مرسی از توجهتون. حتما!

samira ekrami 13 آذر 1397، 16:26

چه قدر خوب که در مورد ونسان نوشتید.... کاش پست های هنری بیشتری بگذارید

ستاره 14 آذر 1397، 15:19

چه آدم مرموزی....