مایکروسافت احتمالا مرورگر اج را کنار گذاشته و مرورگری بر پایه کرومیوم می سازد
مهدی شمشیربند
نویسنده:مهدی شمشیربند
ارسال شده در:13 آذر 1397، 17:00

مایکروسافت احتمالا مرورگر اج را کنار گذاشته و مرورگری بر پایه کرومیوم می سازد

با توجه به اخبار جدید منتشر شده، به نظر می‌رسد مایکروسافت در حال پایان دادن به کار مرورگر مایکروسافت اج (Microsoft Edge) و ساخت مرورگر جدیدی بر پایه کرومیوم (Chromium) است.

طبق خبر منتشر شده توسط Windows Central، مایکروسافت در حال کار کردن بر روی مرورگر جدیدی است. این مرورگر جدید این‌بار بر پایه پروژه متن باز (Open-Source) کرومیوم (Chromium) ساخته خواهد شد. باید افزود که این همان برنامه پایه‌ای است که مرورگر گوگل کروم (Google Chrome) نیز بر پایه آن ساخته شده است.

گزارش منتشر شده نشان می‌دهد که مایکروسافت‌ دیگر با EdgeHTML، یعنی همان موتور رندر مرورگر مایکروسافت اج (Microsoft Edge) کار نخواهد کرد. این مرورگر اولین بار به همراه مرورگر اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer) در ویندوز 10 رونمایی شد. اما ابهام موجود در این خبر منتشر شده از مایکروسافت‌ این است که آیا این کمپانی قصد دارد به‌طور کلی پایان کار مرورگر اج را اعلام کند و یا مرورگر جدیدی جایگزین مرورگر اینترنت اکسپلورر که در کنار مایکروسافت‌ اج به کار خود ادامه می‌دهد خواهد کرد. این تغییرات در بدنه ویندوز 10 منطقی به نظر می‌رسد. همانطور که پیشتر نیز خبری مبنی بر عضویت مایکروسافت‌ به پروژه کرومیوم به منظور پشتیبانی از آن در ویندوز 10 منتشر شده بود؛ این امکان نیز وجود دارد که مایکروسافت در حال ساخت مرورگری برپایه این پروژه متن باز نیز باشد.

Chromium / کرومیوم

آن‌چه که در رابطه با این خبر جالب است این است که احتمال تغییر نحوه ارائه برنامه‌ها در فروشگاه مایکروسافت (Microsoft Store) نیز با توجه به ایجاد این تغییرات دور از انتظار نخواهد بود. در حال حاضر برای ثبت یک مرورگر در فروشگاه مایکروسافت، این مرورگر الزاماً باید از EdgeHTML نیز پشتیبانی کند. در حالی که با توجه به این خبر اگر مایکروسافت زیرساخت اج را تغییر دهد و یا حتی مرورگر جدیدی بر پایه پروژه کرومیوم بسازد، احتمال ایجاد تغییرات در قانون ارائه برنامه‌ها در فروشگاه مایکروسافت بیشتر از پیش می‌گردد. در این‌صورت می‌توان گفت که گوگل نیز در آینده قادر به ارائه مرورگر گوگل کروم در فروشگاه مایکروسافت خواهد بود.

کمپانی مایکروسافت‌ برای انجام این تغییر یاد شده چند راه حل در پیش روی خود دارد. لازم به ذکر است که در صورتی که به یاد دارید، مایکروسافت‌ ویندوز 10 را به همراه مرورگر مایکروسافت‌ اج و همچنین اینترنت اکسپلورر عرضه کرد. دلیل عرضه اینترنت اکسپلورر در ویندوز 10 تنها برای پشتیبانی از وبسایت‌ها و کسب و کارهایی بوده است که بر پایه اینترنت اکسپلورر ساخته شده‌اند. اما در حال حاضر مایکروسافت‌ نیز می‌تواند از این رویه برای نگه داشتن مایکروسافت اج در ویندوز استفاده کند؛ چرا که ممکن است کسب و کارهایی نیز در حال حاضر برپایه مایکروسافت اج ساخته شده باشند. این به آن معنی است که آنها همچنان به EdgeHTML احتیاج دارند. علاوه براین، کمپانی مایکروسافت می‌تواند در کنار مرورگرهای مایکروسافت‌ اج و اینترنت اکسپلورر، از مرورگر سوم بر پایه کرومیوم در ویندوز رونمایی کند یا علاوه براین، این کمپانی می‌تواند حالت قدیمی (EdgeHTML) را برای کسانی که همچنان به این ویژگی نیاز دارند، در مرورگر جدید خود در نظر بگیرد.

کد معرف این پروژه Anaheim نام گرفته است. شهری در کالیفرنیا. احتمالاً نام Mountain View، (شهری دیگری در کالیفرنیا) نام مناسبی برای این پروژه نبوده است! با توجه به گزارش منتشر شده، به احتمال بسیار زیاد این مرورگر جدید بر پایه کرومیوم در به‌روزرسانی نسخه توسعه دهندگان شماره 19H1 در دسترس قرار خواهد گرفت. این خبر نشان از این دارد که به زودی در به‌روزرسانی بعدی ویندوز 10 مایکروسافت‌ شاهد حضور مرورگر جدید این کمپانی بر پایه پروژه متن باز کرومیوم خواهیم بود.

برای آگاهی از آخرین مقالات مجله پلازا در کانال تلگرام ما عضو شوید t.me/plazamag عضویت در کانال تلگرام
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha