تیم کوک: آنهایی که نفرت‌ پراکنی می‌ کنند، جایی در اپل ندارند!
امیر حیدری باطنی
نویسنده:امیر حیدری باطنی
ارسال شده در:13 آذر 1397، 20:00

تیم کوک: آنهایی که نفرت‌ پراکنی می‌ کنند، جایی در اپل ندارند!

تیم کوک مدیرعامل اپل، در سخنرانی اخیر خود، به طرفداران برتری سفیدپوست‌ها و همین طور کسانی که نفرت‌پراکنی می‌کنند، هشدار داد.

مدیرعامل اپل، تیم کوک روز دوشنبه در سخنرانی خود به طرفداران برتری نژاد سفیدپوست‌ها و خشونت‌طلب‌ها هشدار داد و گفت: «آنهایی که به دنبال نفرت‌پراکنی هستند در زیرمجموعه اپل هیچ جایی ندارند.»

او بر تعهد شرکت خود مبنی بر جلوگیری از سخنرانی‌های نفرت‌پراکن در زیرمجموعه اپل تاکید کرد و همزمان اولین جایزه شجاعت علیه نفرت اتحادیه ضدافترا را در رویدادی در شهر نیویورک دریافت کرد. این جایزه به افرادی اعطا می‌گردد که اتحاد، تنوع نژادی و پیشرفت اجتماعی را ترویج دهند.

بر اساس گزارش CNN، تیم کوک گفت:

ما تنها یک پیام برای افرادی داریم که به گسترش نفرت، خشونت و جدایی می‌پردازند. شما هیچ جایی در زیرمجموعه ما ندارید؛ اینجا جای شما نیست!

در ماه آگوست، اپل پنج پادکست در مورد نظریه‌های الکس جونز، نظریه‌پرداز توطئه و راستگرای افراطی را از آیتونز و اپلیکیشن پادکست اپل حذف کرد. جونز به انتشار نظریات دروغین و فرضی گسترده در مورد حوادث غم‌انگیزی نظیر حملات تروریستی سال 2001 به برج تجارت جهانی معروف است که باعث کشته شدن نزدیک به 3 هزار نفر شد و همین طور حادثه تیراندازی مدرسه راهنمایی سندی هوک در کنتیکت که باعث کشته شدن 26 تن از دانش‌آموزان و کارکنان گردید.

تیم کوک - Tim Cook

در عرض یک روز بعد از اقدام اپل، فیسبوک، یوتیوب، اسپاتیفای و لینکدین نیز جونز را تحریم کردند و Infowars نیز همین اقدام را صورت داد. درست یک هفته بعد از آن هم، توئیتر جونز را از خدمات خود محروم کرد.

کوک به حاضرین در محل سخنرانی گفت:

از اولین روزهای راه‌اندازی آیتونز تا امروز که اپلیکیشن موزیک اپل را داریم، همیشه از انتشار موسیقی‌های ترویج‌کننده تبعیض نژادی و برتری نژاد سفید جلوگیری کرده‌ایم. چرا؟ چون به نظر انجام این کار درست است. همان طور که امسال نشان دادیم، به نظریه‌پردازان ترویج خشونت در اپ استور اجازه فعالیت نمی‌دهیم.

کوک همچنین در سخنرانی‌اش ابراز امیدواری کرد که فناوری بتواند دنیایی بهتر برای تمام انسان‌ها ایجاد نماید.

ما معتقدیم که آینده برای کسانی است که از فناوری برای ساخت دنیایی بهتر، مخصوص همه انسان‌ها و همین طور جهانی پر از امید استفاده می‌کنند. معتقدم که انسانی‌ترین مشخصه همه ما، قضاوت، اخلاق و تشخیص نیکی از بدی است. این که در قضاوت‌هایمان این مسائل را مورد توجه قرار ندهیم، گناه بزرگی است.

تیم کوک با ابراز مخالفت خود با سیاست‌های دولتی و تلاش‌های دولت برای تبعیض قائل شدن در مورد انسان‌های محروم جامعه بیگانه نیست. در سال 2017 کوک علیه قوانین دولت دونالد ترامپ و جلوگیری از ورود مهاجرین از کشورهای عمدتا مسلمان سخنرانی کرده بود و گفته بود: «این سیاست چیزی نیست که مورد حمایت و تایید ما باشد.»

یک سال قبل‌تر، تیم کوک در میان 90 مدیر اجرایی بود که علیه قوانین کارولینای شمالی سخنرانی کرد. بر اساس آن قوانین، دانش‌آموزان تراجنسیتی حق استفاده از دستشویی‌های جنس مخالف خود را ندارند. او همچنین بارها در مخالفت با قوانین ضددگرباشان جنسیتی سخنرانی کرده است.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha