رسوایی جدید فیسبوک؛ افشای تصاویر خصوصی حدود 7 میلیون کاربر
محمد علی محمدی
نویسنده:محمد علی محمدی
ارسال شده در:24 آذر 1397، 19:30

رسوایی جدید فیسبوک؛ افشای تصاویر خصوصی حدود 7 میلیون کاربر

یک باگ نرم افزاری در رابط برنامه نویسی بخش تصاویر فیسبوک سبب شده عکس‌های خصوصی میلیون‌ها کاربر این شبکه اجتماعی در دسترس برنامه‌های شخص ثالث قرار بگیرد.

به نظر می‌رسد که سال 2018 حتما باید با یک رسوایی دیگر برای فیسبوک به پایان می‌رسید. این بار این کمپانی خبر از کشف باگی در رابط برنامه نویسی مربوط به بخش تصاویر خود داده که تصاویر خصوصی 6.8 میلیون کاربر را در اختیار دیگر اپلیکیشین‌ها قرار می‌داده است. این باگ متوجه کاربرانی بوده است که در فیسبوک به برنامه‌های شخص ثالث اجازه دسترسی به تصاویرشان را داده‌اند.

در حال حاضر این مشکل برطرف شده اما فیسبوک می‌گوید این برنامه‌ها ممکن است به دیگر تصاویر کاربران نیز دسترسی پیدا کرده باشند. این باگ از 13 تا 25 سپتامبر به مدت 12 روز به 876 تولیدکننده و بیش از 1500 اپلیکیشین امکان دسترسی به تصاویر 6.8 میلیون کاربر این شبکه اجتماعی را داده است. در شرایط عادی این برنامه‌ها تنها به تصاویری که کاربر در تایملاین خود منتشر کرده دسترسی دارند اما طی این بازه زمانی به سایر تصاویر از قبیل عکس‌هایی که کاربران در Marketplace، استوری و همچنین تصاویری که در تایملاین منتشر نشده نیز دسترسی داشته‌اند.

Facebook / فیسبوک

برنامه‌هایی که در پی این باگ به این تصاویر دسترسی داشتند آن‌هایی بودند که توسط فیسبوک اجازه دسترسی به رابط برنامه نویسی تصاویر را داشتند و همچنین آن دسته از اپلیکیشین‌هایی که کاربران اجازه دسترسی به تصاویرشان را به آن‌ها داده بودند. بنابراین این شرایط به اندازه وقتی که این اپلیکیشن‌ها بدون اجازه به تصاویرتان دسترسی پیدا می‌کنند بد نیست اما با این حال این برنامه‌ها به تصاویری دست پیدا کردند که اجازه دسترسی به آن‌ها را نداشتند. هیچکدام از این کاربران تمایلی نداشته‌اند این سطح از دسترسی را در اختیار این اپلیکیشین‌ها قرار دهند.

فیسبوک با عذرخواهی به خاطر این مشکل پیش آمده اعلام کرده که هفته آینده راهکارهایی را به تولیدکنندگان این برنامه‌ها ارائه خواهد داد تا آن‌ها بتوانند آن دسته از کاربرانشان را که تحت تاثیر این مسئله قرار گرفته‌اند پیدا کنند. علاوه بر این، این شرکت به اکانت این کاربران در فیسبوک نیز هشداری در این باره ارسال خواهد کرد که با هدایت کاربر به یک صفحه، او را از این موضوع مطلع می‌کند. فیسبوک همچنین به کاربران توصیه کرده که به هر برنامه شخص ثالثی که به آن اجازه دسترسی به تصاویرشان را داده‌اند نیز مراجعه کنند تا ببینید به کدام دسته از تصاویر اکانتشان دسترسی داشته است.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha