چگونه پورت شارژ آیفون خود را تمیز یا تعویض کنیم؟

چگونه پورت شارژ آیفون خود را تمیز یا تعویض کنیم؟
 • twiter
 • linked-in
 • whatsapp

چنانچه آیفونی دارید که مدت زیادی از عمر آن می‌گذرد و به‌خوبی شارژ نمی‌شود، احتمالا می‌بایست پورت شارژ آن را تمیز کنید. با پلازامگ همراه باشید تا در ادامه نحوه پاکسازی پورت لایتنینگ آیفون را با هم مرور کنیم.

اگر آیفون شما به‌خوبی شارژ نمی‌شود و کابل شارژر خود را امتحان کرده‌اید اما مشکلی ندارد، احتمالا مشکل از پورت شارژ آیفونتان است که می‌بایست تمیز شود. راهکاری که در ادامه پیشنهاد می‌شود اولین کاری است که تکنسین‌های اپل وقتی یکی از کاربران با مشکل شارژ نشدن گوشی خود مواجه می‌شوند، برای رفع آن به کار می‌گیرند. در حقیقت به هیچگونه ابزار خاص و یا مهارت مشخصی نیاز نیست، اما اگر باز هم موفق نشدید با پاکسازی پورت شارژ آیفون، مشکل شارژ نشدن آن را حل کنید، پیشنهاد می‌شود که گوشی خود را برای تعمیر به تعمیرگاه معتبری برده و یا به طور کل پورت شارژر گوشی خود را تعویض کنید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 

علت به‌وجود آمدن مشکل شارژ نشدن آیفون‌ها

از آنجا که هیچگونه کاور و روکشی روی پورت شارژ آیفون قرار ندارد، این فضا همانند یک آهنربا گردوغبار و آلودگی‌های محیط را به خود جذب می‌کند. به مرور زمان آلودگی‌ها و ذراتی نظیر گردوغبار، مو، پوست، خرده آشغال و اقلامی از این قبیل در پورت شارژ آیفون جمع می‌شود.

آیفون 10 / iPhone X

در این حالت هر بار که کابل لایتنینگ شارژر خود را به آیفون وصل می‌کنید، ناخواسته مقدار زیادی از این اجرام را به داخل گوشی وارد می‌کنید. این اجرام تا انداز‌ه‌ای در این فضا جمع شده و البته از دید کاربر پنهان می‌مانند. در نتیجه این جرم و آلودگی سبب می‌شود که پورت شارژ آیفون نتواند با کابل شارژر گوشی به‌خوبی ارتباط برقرار کرده و سبب می‌شود که عملیات شارژ آیفون با مشکل مواجه شود. با این حال آیفون‌های جدید که قابلیت شارژ شدن به صورت بی‌سیم را دارند از این مشکل مصون هستند.

 

برای پاکسازی پورت شارژ آیفون از چه ابزاری استفاده کنیم؟

اگر پورت شارژ آیفون شما کثیف شده است، به‌راحتی می‌توانید خودتان آن را تمیز کنید. شما به هیچگونه ابزار خاصی نیاز نخواهید داشت. در حقیقت اپل به مشتریان خود توصیه می‌کند که برای پاکسازی آیفون‌های خود از هوای متراکم و یا اسپری‌های آئروسل استفاده نکنند. زیرا ممکن است جریان هوای فشرده، فشار زیادی به اجزای داخلی آیفون وارد کرده و به آنها آسیب بزند. استفاده از هوای فشرده برای پاکسازی آیفون می‌تواند به ساختار ضد آب بودن گوشی آسیب زده و حتی آن را به طور کل خراب کند.

سوزن سیمکارت / SIM Key

برای پاکسازی پورت شارژ آیفون می‌توان از سوزن سیمکارت خود گوشی استفاده کرد. اما اگر تمایل دارید که از ابزار غیرفلزی برای این کار استفاده کنید، خلال دندان به شما توصیه می‌شود. همیشه در نظر داشته باشید برای انجام این کار در هنگام استفاده از اجزای فلزی نوک تیز، نهایت دقت را داشته باشید. بهتر است یک دستمال کاغذی در کنار دست خود داشته باشید تا اجرامی که به‌وسیله خلال دندان یا سوزن سیمکارت را خارج کرده‌اید، به خوبی تمیز کنید. بهتر است قبل از شروع به تمیز کردن پورت شارژ و بعد از پاکسازی آن، با نور چراغ قوه درون پورت شارژ را کاملا چک کنید تا متوجه شوید که چه هنگام عملیات پاکسازی به اتمام رسیده است.

 

چگونه پورت شارژ آیفون‌ خود را تمیز کنیم؟

ابتدا آیفون‌ خود را خاموش کنید.

آیفون 10 / iPhone X

حال با استفاده از نور چراغ قوه درون پورت شارژ آیفون‌ را با دقت بررسی کنید. احتمالا اتصالات داخلی و انتهایی درون گوشی و شیارهای اطراف پورت را خواهید دید.

آیفون / iPhone

حال خلال دندان، سوزن سیمکارت و یا هر شی تیز و ظریف دیگری که در نظر دارید را برداشته و درون پورت شارژ آیفون خود را از تمام اجرام و آلودگی‌ها پاک کنید. بهتر است هر بار که خلال دندان و یا سوزن سیمکارت را درون پورت شارژ گوشی می‌کنید، یکبار آن را با دستمال پاک کرده و مجددا همان کار را امتحان کنید.

آیفون / iPhone / پورت شارژ

این کار را تا زمانی ادامه دهید که بتوانید اتصالات درون پورت و شیارهای اطراف آن را تمیزتر از قبل ببینید.

اما باید مراقب بود که در هنگام پاکسازی پورت، فشاری زیادی به دست خود وارد نکنید، حتی اگر از یک خلال دندان برای پاکسازی استفاده می‌کنید. البته دقت داشته باشید در صورتیکه از یک آیفون، آیپد و یا آیپاد قدیمی استفاده می‌کنید که اتصال 30 پین دارد، می‌بایست خیلی دقت بیشتری به خرج دهید چرا که این دیوایس‌ها پین‌های بیشتری داشته و احتمال آسیب‌دیدگی آنها زیاد است.

 

اگر به خود اطمینان ندارید، کار را به کاردان بسپارید

اگر به خود اعتماد ندارید که بتوانید مراحل بالا را بدون هیچ مشکلی انجام دهید، بهتر است با صرف هزینه، این کار را به متخصص واگذار کنید. بهترین جایی که می‌توانید برای یک پاکسازی حرفه‌ای آیفون بروید، مغازه‌هایی است که در زمینه تعمیر گوشی هوشمند تبجر و تخصص دارند. این فروشندگان اغلب خدماتی مانند تعویض صفحه نمایش و باتری آیفون را نیز به مشتری، ارائه می‌دهند.

مرکز تعمیر موبایل / Smartphone Repair

البته به خاطر داشته باشید که حتی با وجود آنکه این تکنسین‌ها و تعمیرکاران، ابزار به خصوص و تجربه بسیاری دارند، اما مطمئنا برای رفع مشکل شارژ نشدن آیفون، ابتدا تمام مراحل بالا را سپری می‌کنند.

 

پورت لایتنینگ را تعویض کنید

اگر پورت لایتنینگ آیفون خود را تمیز کردید اما همچنان در هنگام شارژ آیفون، با مشکل مواجه می‌شوید، احتمالا می‌بایست پورت لایتنینگ خود را تعویض کنید. دو راهکار برای تعویض این پورت دارید: می‌توانید خودتان پورت لایتنینگ آیفون را تعویض کنید و یا اینکه با صرف هزینه این کار را به شخص دیگری واگذار کنید.

اگر به خود اعتماد دارید و قصد دارید که خودتان این کار را انجام دهید، می‌بایست ابتدا کانکتور لایتنینگ مناسب آیفون خود را پیدا کرده و ابزارهای لازم را کنار دست خود مهیا کنید. شما همچنین برای باز کردن آیفون، به ابزار به خصوصی نیاز خواهید داشت. تعداد بسیاری پیچ و اجزای دیگر وجود دارد که می‌بایست برای جداسازی پورت لایتنینگ، ابتدا آنها را باز کنید. شما می‌توانید از ویدیویی که در ادامه آمده است نیز کمک بگیرید، این ویدیو توسط متخصصین iFixit آماده شده است. این ویدیو نشان می‌دهد که چگونه به پورت لایتنینگ آیفون 7 دسترسی پیدا کنید. گفتنی است بقیه مدل‌های آیفون نیز به روش مشابه قابل انجام هستند. البته توجه داشته باشید این ویدیو تنها نحوه جداسازی پورت لایتنینگ را نشان می‌دهد، بنابراین برای جایگذاری یک پورت جدید می‌بایست مراحل بالا را به صورت معکوس انجام داد.

کلام آخر

البته اگر دستورالعمل تخصصی‌تری را نیاز دارید، می‌توانید با مراجعه به وبسایت iFixit، مدل آیفون خود را جستجو کرده و فیلم مربوط به آن را دانلود کنید. اگر گوشی شما هنوز تحت ضمانت اپل استT می‌توانید به مراکز خدماتی مجاز آن مراجعه کرده و بدون صرف کمترین هزینه، پورت لایتنینگ آیفون خود را تعویض کنید. با ما در بخش نظرات پلازامگ همراه باشید.

مقالات مرتبط
دیدگاه شما
captcha
جدول فروش فیلم ها
 • 163.5 میلیون دلار
  سریع و خشن 9
  اکران: 25 ژوئن 2021
 • 157.5 میلیون دلار
  یک مکان آرام 2
  اکران: 28 می 2021
 • 154.8 میلیون دلار
  بیوه سیاه
  اکران: 09 جولای 2021
 • 51.4 میلیون دلار
  Space Jam: A New Legacy
  اکران: 16 جولای 2021
 • 50 میلیون دلار
  بچه رئیس 2
  اکران: 02 جولای 2021
 • 40.4 میلیون دلار
  The Forever Purge
  اکران: 02 جولای 2021
 • 16.9 میلیون دلار
  Old 2021
  اکران: 23 جولای 2021
 • 13.4 میلیون دلار
  Snake Eyes
  اکران: 23 جولای 2021
 • 7 میلیارد تومان
  دینامیت
  اکران: 10 تیر 1400
 • 1.5 میلیارد تومان
  خورشید
  اکران: 27 آبان 1400
 • 1.36 میلیارد تومان
  هفته‌ای یک بار آدم باش
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 950 میلیون دلار
  تک خال
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 257.43 میلیون تومان
  پیشی میشی
  اکران: 08 مهر 1400
 • 184 میلیون تومان
  خون شد
  اکران: 27 اسفند 1400
 • 90 میلیون تومان
  لاله
  اکران: 27 اسفند 1399
 • 84 میلیون تومان
  آقای سانسور
  اکران: 26 شهریور 1400