نام گونه تازه کشف شده سمندرهای کرمی، دونالد ترامپ گذاشته شد
محمد علی محمدی
نویسنده:محمد علی محمدی
ارسال شده در:28 آذر 1397، 20:30

نام گونه تازه کشف شده سمندرهای کرمی، دونالد ترامپ گذاشته شد

یک شرکت فعال در حوزه محیط زیست با پیروزی در مناقصه مربوط به نامگذاری گونه جدیدی از خانواده کورسمندرها، نام دونالد ترامپ را برای آن انتخاب کرده است.

روسای جمهور آمریکا در طول دوران حیات خود افتخارات و جوایز زیادی دریافت می‌کنند اما این بار شاید دونالد ترامپ استقبال زیادی از جدیدترین افتخاری که به نامش ثبت شده نکند. به تازگی نام گونه جدیدی از کورسمندرها در پاسخ به مواضع آقای ترامپ پیرامون گرمایش زمین به نام او انتخاب شده است. این گونه که نام کامل آن درموفیس دونالدترامپی است برای اولین بار در پاناما کشف شد. پس از کشف این گونه مناقصه‌ای برای فروش حق نام گذاری آن انجام پذیرفت که یک شرکت فعال در زمینه محیط زیست با مبلغ 25 هزار دلار برنده آن شد. این مبلغ به موسسه Rainforest Trust که در زمینه حفظ و نگهداری گونه‌های در معرض انقراض فعالیت می‌کند اهدا شده است.

این شرکت که EnviroBuild نام دارد و بیشتر در بریتانیا فعالیت می‌کند، هدف از این کار خود را متوجه کردن افکار عمومی به مسئله گرمایش زمین اعلام کرده است. ایدن بل، یکی از موسسین این شرکت در همین باره با انتشار بیانیه‌ای گفت: «درموفیس دونالدترامپی جزو گونه‌هایی است که بیشتر از همه از گرمایش زمین آسیب می‌بیند و از همین رو به خاطر سیاست‌های غلط همنام خود در معرض انقراض قرار گرفته است.» این جانور کوچک و نابینا عضو خانواده سمندرهای کرمی و به طور دقیق‌تر کورسمندرهای زنده‌زا به حساب میاید که بیشتر عمر خود را زیر زمین سپری می‌کند. آقای بل می‌گوید رفتار آن شباهت‌هایی به دونالد ترامپ دارد. او در ادامه می‌افزاید: « آقای ترامپ هنگامی که با مدارک و مستندات علمی در ارتباط با نقش انسان در گرمایش زمین روبه رو می‌شود مانند این جانور سرش را زیر زمین مدفون می‌کند.»

درموفیس دونالدترامپی / Dermophis donaldtrumpi

بسیاری از دانشمندان و پژوهشگران در سرتاسر جهان معتقدند دلیل عمده افزایش دمای زمین فعالیت‌های انسانی است. اما آقای ترامپ و دولت او که سیاست حمایتی از سوخت‌های فسیلی را در پی گرفته‌اند می‌گویند این دانشمندان به دنبال مقاصد سیاسی هستند. او باور ندارد انسان بتواند نقشی در گرمایش زمین داشته باشد. ترامپ در ماه اکتبر در مصاحبه‌ای با برنامه 60 دقیقه شبکه CBS در همین باره بدون ارائه مستنداتی گفت: «من مطمئن نیستم گرمایش زمین تقصیر انسان باشد. موضوع گرمایش زمین را رد نمی‌کنم اما احتمالا در آینده دمای زمین به مقدار سابق برخواهد گشت.»

ماه گذشته ترامپ صحت و درستی گزارش یکی از ارگان‌های دولت خود که مدعی شده بود گرمایش زمین علاوه بر آسیب‌هایی که به سلامت مردم وارد می‌کند سالیانه صدها میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا ضربه می‌زند را زیرسوال برده و گفته بود: «قبول ندارم.» او پس از انتخابش به عنوان رییس جمهور ایالات متحده این کشور را از توافق پاریس که کشورهای امضا کننده را متهعد می‌ساخت میزان گازهای گلخانه‌ای خود را کاهش دهند خارج کرد.

وی در توجیه این کار خود گفت مردم او را انتخاب کرده‌اند که نماینده پیتزبورگ باشد و نه پاریس؛ چراکه این توافق به ضرر شرکت‌ها و کارگران آمریکایی است.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha