مجازات کارمندان چینی در صورت استفاده از محصولات اپل
میلاد رستگاری فرد
ارسال شده در:04 دی 1397، 22:30

مجازات کارمندان چینی در صورت استفاده از محصولات اپل

جنگ تجاری آمریکا و چین اثر خود را روی بازار گوشی‌های هوشمند هم گذاشته‌ است. در همین راستا دو شرکت اپل و هواوی نیز با یکدیگر سرشاخ شده‌اند و هواوی از نفوذ خود استفاده کرده تا به فروش محصولات اپل در کشور چین ضربه بزند.

شرکت هواوی در چند هفته گذشته شدیدا تحت فشار بوده‌ است که اوج آن دستگیری معاون اقتصادی این شرکت بود. حالا شرکت‌های چینی یکی یکی در صدد حمایت از این شرکت بر‌آمده‌اند تا آن را در دعوای خود با آمریکایی‌ها همراهی کنند. شرکت‌های چینی در راستای سیاست‌های حمایت از هواوی و مبارزه با نفوذ اپل در چین به کارمندان خود دستور داده‌اند که تحت هیچ شرایطی محصولات اپل را خریداری نکنند. برای کسانی که از این دستور سرپیچی کنند مجازات‌هایی از قبیل لغو مزایا، کاهش حقوق و یا حتی اخراج در نظر گرفته شده‌ است.


در گزارشی در وبسایت Nikken Asian Review اشاره شده که حتی برخی شرکت‌ها به کارمندان خود یارانه‌های قابل توجهی نیز برای خرید محصولات هواوی پیشنهاد داده‌اند. این یارانه‌ها شامل تخفیف‌های ۱۰ درصد به بالا و یا حتی توزیع رایگان محصولات هواوی بین کارمندان می‌شود.

هواوی اپل / Huawei Apple
این طور که به نظر می‌رسد فرآیند ترغیب کاربران برای مهاجرت از آیفون به اندروید از آن چه این شرکت‌ها فکر می‌کردند سخت‌تر بوده وگرنه برای رسیدن به هدف خود اقدام به تهدید کارمندان خود به اخراج و یا اهدای گوشی‌های هواوی به آن‌ها نمی‌کردند.
برخی شرکت‌ها راهکارهای خشن‌تری برای تغییر نظر کارمندان خود در پیش گرفته‌اند اما برخی دیگر رفتار ملایم‌تری نشان می‌دهند. شرکت Shanghai Youlouke به هر کدام از کارمندان خود دو گوشی هواوی اهدا می‌کند. شرکت Shenzhen Yidaheng برای خرید گوشی‌های هواوی و ZTE به کارمندان خود ۱۸ درصد تخفیف می‌دهد و شرکت Fuchun Technology، پانصد یوآن (معادل ۷۲.۵ دلار) به کارمندانی که که گوشی‌های چینی خریداری کنند پرداخت می‌کند.
شاید جالب‌ترین این موارد یک تولیدکننده نوشیدنی‌های الکلی در استان هنان باشد که به کارمندان خود و همچنین مشتریان معادل ۳۰ درصد از قیمت دستگاه هواوی‌ که خریداری کرده‌اند نوشیدنی رایگان می‌دهد.

اما برخی از دیگر شرکت‌ها این قدر خوش‌برخورد نیستند. در گزارش سایت Nikkei Asian Review آمده:
یک تولیدکننده ماشین‌الات صنعتی در شهر شن ژن جایی که میزبان مقر اصلی هواوی نیز هست، دستگاه‌های اپل کارمندان خود را ضبط می‌کند و در صورت عدم همکاری، کارمندان را اخراج می‌کند. شرکت Menpad واقع در شن ژن اعلام کرده‌است که کارمندانی که محصولات اپل خریداری کنند را مجازات می‌کند. شرکت Shenzhen Yidaheng Technology اعضای پرسنل خود که گوشی آیفون بخرند را معادل قیمت آن جریمه می‌کند و دیگر شرکت‌ها نیز مزایای کارمندان را لغو می کنند.

میزان استقبال از این طرح‌های تشویقی و تنبیهی هنوز مشخص نیست اما مشخص است که گوشی آیفون در این کشور شٱن اجتماعی متفاوتی نسبت به قبل برای دارنده آن‌ نشان می‌دهد. در حالی که قبلا آیفون نماد ثروت و تجمل بود، حالا مایه سرافکندگی محسوب می‌شود.
خبر بد دیگر برای اپل این است که آن‌ها دو هفته پیش در دادگاه خود با کوالکام نیز شکست خوردند که منتهی به ممنوعیت محدود فروش آیفون در این کشور شد. با وجود این که اپل اعلام کرده مشکل را با یک به روز رسانی نرم‌افزاری حل می‌کند، کوالکام همچنان در تلاش است تا فروش این گوشی را به طور کلی در این کشور ممنوع کند.
چند روز پیش نیز دادگاهی در آلمان فروش آیفون ۷ و آیفون ۸ را به کلی در این کشور ممنوع کرد.

اولین نفری باشید که به این مطلب رای می‌دهید
امتیاز به مطلب

چه امتیازی به این مطلب میدی؟

1 2 3 4 5
دیــدگاههای کاربـــران
بارگذاری ...
دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما در مجله خبری پلازا منتشر نخواهد شد. بخش‌هایی که با علامت * مشخص شده اند اجباری هستند.

0/1500
captcha